100 yıllık dostluk şerefine

Türkiye ve Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin yüzüncü yıldönümü, nedeniyle düzenlenen Japon Yemekleri Haftası Swissôtel Büyük Efes Aquarium Mezzez & Gril Restoran'da başladı.

  • 0
  • 199
100 yıllık dostluk şerefine
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Swissôtel Büyük Efes İzmir’de Türkiye ve Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin yüzüncü yıldönümü nedeniyle Aquarium Mezzez & Gril Restoran'da Japon Yemekleri Haftası başladı.

Japon Mutfağı’nın en özel seçkileri, Japon konuk Şef Mitsuru Imata’nın sunumları ile ilk gecenin misafirleriyle buluştu.HIS Travel ve PSD TUR- Senem Hakyemez desteğiyle gerçekleşen etkinlikte HIS Travel yetkilisi Shuri Endo Deguchi'nin konukların isimlerini Japonca yazdığı kağıtlar ve kağıt katlama sanatı Origami örnekleri dağıtıldı. İsteyen konuklar ise giydikleri japon kıyafetleriyle günü ölümsüzleştirdiler.
Swissôtel Büyük Efes Genel Müdürü Rıza Elibol, "Türkiye ve Japonya’nın 100 yıllık dostluk ve iş birliği yolculuğu kapsamında 10-15 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan Japon Mutfağı’nın en özel seçkileri, Japon konuk Şef Mitsuru Imata’nın sunumları ile misafirlerle buluşmaya devam ederken, hafta boyunca kültür atölyeleri gerçekleşecek" dedi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

İzmir Metrosu’nun 28’lik delikanlısı

Torbalı'da Çevre Şenliği

İzmir İtfaiyesi teyakkuzda

Sevimli misafire biberonla beslenme

Kopanisti Peyniri'ne Tescil

Yeni nesil yatırım

Arşiv