3 kutsal bağış, 4 yeni hayat

Kadavradan organ bağışları yine hayat kurtardı. Son iki hafta içinde çeşitli nedenlerle Nazilli, Manisa ve İzmir’de beyin ölümü gerçekleşen 3 kişinin organları bağışlandı.

  • 0
  • 952
3 kutsal bağış, 4 yeni hayat
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Kadavradan organ bağışları yine hayat kurtardı. Son iki hafta içinde çeşitli nedenlerle Nazilli, Manisa ve İzmir’de beyin ölümü gerçekleşen 3 kişinin organları bağışlandı. Bir kişinin 2 böbreği ile iki ayrı kişinin birer böbrekleri Kent Hastanesi’nde alıcılarını buldu, vericisi olmayan hastalar yeni yaşamın kapılarını açtı. Diyalize mahkum 4 hasta makinesiz yaşama adım atarken, Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok, “ Bu nakillerle organlar toprak değil hayat oldu” dedi.

Doğum günü 15 TEMMUZ
İlk kutsal bağış Nazilli’de yapıldı. Beyin ölümü gerçekleşen bir erkek hastanın organları bağışlandı. İki böbrek uygun hastalara nakledilmek üzere İzmir Kent Hastanesi’ne gönderildi. Tetkikler sonucu nakil için ilk uygun aday 40 yaşındaki Mustafa Öztürk oldu. 10.10.2010’da Dürdane Öztürk ile evlenen Bodrum Havaalanı Meteoroloji Bölümü’nde Mühendis Mustafa Öztürk’ün mutluluğu aşırı mide bulantısı ve kaşıntı şikayetiyle başvurduğu hastanede “kronik böbrek yetmezliği” tanısı koyulmasıyla gölgelendi. Doktorun mide üşütmesi diyeceğini beklerken böbrek nakline giden bir sürece giren Öztürk’e, en büyük destek eşinden geldi. İkisi birlikte eğitim aldı ve Öztürk evde periton diyaliz yapmaya başladı. Gündüz işine giden, akşamdan sabaha makineye bağlanan Öztürk, canlı vericisi olmadığı için o dönemde bir hastaneden kadavra listesine yazıldı. 4.5 yıldır bağış bekleyen Öztürk üç ay önce başvurup listesine adını yazdırdığı İzmir Kent Hastanesi’nden 15 Temmuz günü çağrı aldı. Öztürk, uygun hasta olduğu belirlenince de Opr. Dr. Işık Özgü, Opr. Dr. Uğur Saraçoğlu ve Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok’tan oluşan ekip tarafından nakil operasyonuna alındı. Öztürk’e bağış böbrek nakledildi.

ÖZTÜRK İLE BÖBREK KARDEŞİ OLDU
Nazilli’den gelen iki bağış böbrekten diğeri de İzmir’in Menemen İlçesi’nde internet kafe işleten Nihat Gökdemir’in oldu. Gökdemir’i böbrek nakline götüren süreç 6 yaşında bir kaza sonrası böbreklerinden birini kaybetmesiyle başladı. 16 yaşında kronik böbrek yetmezliği tanısı koyulan Gökdemir tek böbreğiyle diyalize mahkum oldu.  20 yıldan bu yana haftanın üç günü 4’er saat makineye bağlanan Gökdemir nakil olmaya üç yıl önce karar verdi. Kent Hastanesi’nden kadavra listesine adını yazdıran Gökdemir’in kaderi 15 Temmuz’da değişti. Aynı ekip tarafından aynı gün nakil gerçekleştirilen Gökdemir, Mustafa Öztürk ile de böbrek kardeşi oldu.

ANNE, ÜÇ TEYZE, ÜÇ KIZKARDEŞ AİLEDEN BÖBREK HASTASI
Öztürk ve Gökdemir’i makineden kurtaran bağıştan bir hafta sonra 22 Temmuz’da biri İzmir, diğeri Manisa’da beyin ölümü gerçekleşen iki erkek hastanın organları bağışlandı.  İki böbrek de İzmir Kent Hastanesi’nde alıcı buldu. Manisa’dan gelen bağış böbrek, Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaşayan “Aileden böbrek hastası” 2 çocuk 4 torun sahibi Fatma Balık’a (54) uydu.  Annesi ile iki teyzesini böbrek yetmezliğinden kaybeden bir teyzesi ve iki kızkardeşi de kendisi gibi diyalize bağlı yaşam süren Fatma Balık, bu bağış sayesinde yeni bir hayata başladı. Fatma Balık’ın aile kaderi, Kent Hastanesi’nde  Opr. Dr. Işık Özgü, Opr. Dr. Uğur Saraçoğlu ve Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok’tan oluşan ekip tarafından gerçekleştirilen nakille değişti.

FATMALAR’IN NAKİL ŞANSI
İzmir’de beyin ölümü gerçekleşen kişinin bağışlanan böbreği yine Kent Hastanesi’nde, Fatma Balık’la aynı gün adaşı Fatma Veliler’e nakledildi. İzmir Bucalı olmasına karşın son bir yıldır Fethiye’de yaşayan Fatma Veliler (34) 12 yaşında tip 1 diyabet tanısı aldı. 2005 yılında böbrekten protein kaçağı olduğu saptanan Veliler, tedavi gördü ancak diyalizden kaçamadı. 2010 yılında diyalizli günleri başlayan, 3 yıl önce Kent Hastanesi’nde kadavra listesine adını yazdıran Fatma Veliler’e yüzüne şans tatilde güldü. Fatma veliler, 6 yıldır beklemekten umudunu yitirdiği müjdeyi tatilinin ikinci gününde İzmir’de aldı, adaşıyla aynı gün nakil olup makine mahkumiyetinden kurtuldu.

BAĞIŞLAR HAYAT KURTARIYOR
Öte yandan İzmir Kent Hastanesi Böbrek Nakli ekibinden Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok, canlı vericileri olmadığı için kadavra bağış dışında yeni bir hayat şansı olmayan çok hasta bulunduğuna dikkat çekti. Ok, “Bu hastalarımız şanslı, dördü de bağışlar sayesinde diyalizden kurtuldu. Bağış organlar da toprak değil hayat oldu. Ne kadar çok bağış o kadar yeni hayat” dedi.  Böbrek nakilleriyle yeni bir hayata başlayan hastalar da sevinçlerini dile getirirken, kaderlerini değiştiren bağışları yapan ailelere minnettar olduklarını söyledi, tüm diyaliz hastaları için ikinci yaşam dileğinde bulundu.
 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

KOAH’lılara tıbbi kontrol uyarısı

Akıllı ilaç farkı

Diyabetin Farkında Olalım, Kendimizi ve Sevdiklerimizi Koruyalım

“Peygamber sünneti” neştersiz düzelmez