413 Sokak turistleri ağırlayacak

  • 0
  • 1.309
Yazı Boyutu:

İzmir’in en eski yerleşim birimleri arasında yer alan, Metin Oktay gibi ünlü futbolcuların top koşturduğu semt olarak da bilinen Damlacık 413 Sokak, pansiyon turizmine hizmet vermeye hazırlanıyor. 413 Sokak’ta yaşayan Damlacık semti sakinleri projenin kısa sürede yaşama geçirilmesi için Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’ın desteğini de aldılar. 

Turistik Ev Pansiyoncuları Birliği (TUREVS) Başkanı Tülin Baştak ile birlikte masaya oturan 413 Sokak sakinleri, semtlerinde 70 evin pansiyonculuk için hazır olduğunu söylediler. Başkan Tartan da, sokaktaki konumları ve koşulları uygun  bulunan 40’a yakın evin restorasyonunun yapılıp  ev pansiyonculuğuna hazır duruma getirileceğini belirtti. Tartan, günü birlik nüfusu milyonlara dayanan ve  “İzmir’in kalbi” diye nitelendirdiği Konak’ta ev pansiyonculuğunun alt yapısının zaten var olduğunu dile getirdi.

Dinamik yapısıyla Konak’ta yerli ve yabancı turizme hizmet eden, ‘Sakin Sokaklar’ yaratılacağını vurgulayan Tartan,kültür turizmi ile ilgili projelerin sırasıyla yaşama geçtiğini, Namık Kemal, Sümer ve Fatih Mahallelerinde ev pansiyonculuğunu başlatmak için düğmeye bastıklarını ve en kısa sürede de yaşam bulacağını söyledi.
Turizmin önünü açmak amacıyla sokağın dış cephe yenilemelerine hemen başlanılacağını hatırlatan Tartan, “İzmir’de Konak dinamik bir kent. Yaşayan kent için de biz sakin sokaklar yaratarak büyük bir turist yelpazesine sesleneceğiz. Damlacık, 413 Sokak’ta 70’e yakın ev var. Bunların 40’a yakın bölümü eski yapı. Restorasyon projelerini hazırlayıp, dış cephe yenilemelerini gerçekleştireceğiz. Ağaçlandırma çalışmalarını yaparak, ev sahiplerine pansiyonculuk eğitimi vereceğiz” dedi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

KDV iadeleri ortalama 17 günde sonuçlandırılıyor

Tütün sektöründen 6 ayda 451 milyon dolar ihracat

Çinli otomotiv devi BYD otomotivcileri sevindirdi

Z kuşağı en çok fıstık, badem ve ceviz tüketiyor

Sofralık üzümün ihracat yolculuğu 11 Temmuz’da başladı

Çiftçiyi tarım fuarı heyecanı sardı