500 milyar TL ihracat hedefi, tarımsız tutmaz

  • 0
  • 831
500 milyar TL ihracat hedefi, tarımsız tutmaz
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

10.Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi'nin açılıştöreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Biz,İzmir'de ve ülkede tarımın vazgeçilmez olduğunu, temel sektör olduğunu,  katmadeğeri en yüksek üretimin tarımda olduğunu ve Türkiye'nin 2023 yılında varmakistediği 500 milyar dolarlık ihracat rakamına tarımda çok büyük bir ihracat birhamle yapılmadan ulaşılamayacağına, tarımın mutlaka desteklenmesi gerektiğineinanıyoruz" dedi.

 

23-26 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen 10.Ödemiş SüsBitkileri ve Fidancılık Sergisi, törenle açıldı. Serginin açılışına katılanİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yaptığı konuşmada İzmir ve EgeBölgesi'nin dünyada tartışılmaz önemli bir tarım merkezi olduğunu söyledi.İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak tarımın kalkınması için 10 yıldırçalıştıklarını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,"Ödemiş, Bayındır, Tire ve Bademler'de tarım konusunda neler yaptığımızıhepiniz biliyorsunuz. Ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarımın, kırsalın vehayvancılığın kalkınması için Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk kez arazi yollarını,yan yolları asfaltlamak üzere 10 sene yola çıktı ve bugüne kadar 258 milyon TLyol için asfalt para harcadı. Bu sene de 85 milyon TL tutarında sadece araziyolu yapmak için para harcıyor. Yani 10 senedir toplam yaklaşık 340 milyonliralık arazi yolu yapıyoruz" dedi.

 

Yarımada'nın startını veriyoruz

Anlaşmalı üretim, toprak ve yaprak tahlil laboratuvarı gibiçalışmalarla da kırsalı desteklediklerini kaydeden Başkan Kocaoğlu,"Arıkbaşı'nda İl Tarım Müdürlüğümüzle çiçek organize bölgemiz içinçalışmalarımız devam ediyor. Sayın Valimizin başkanlığında İZKA'dayaptırdığımız Yarımada Stratejik Planı'yla ilgili uygulama projelerini yörehalkımızla, belediye başkanlarımızla, ziraat odalarımızla, işadamları veüniversitelerle tartıştık, onun da startını eriyoruz" diye konuştu.

 

İzmir harikalar yaratıyor

Başkan Kocaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz,İzmir'de ve ülkede tarımın vazgeçilmez olduğunu, temel sektör olduğunu, katmadeğeri en yüksek üretimin tarımda olduğunu ve Türkiye'nin 2023 yılında varmakistediği 500 milyar dolarlık ihracat rakamına tarımda çok büyük bir ihracat birhamle yapılmadan ulaşılamayacağına, tarımın mutlaka desteklenmesi gerektiğineinanıyoruz. İzmir köylüsü, çiftçisiyle son derece bilinçli ve biz elindentutuğunda harikalar yaratıyor. Merkezi hükümet, İzmir Büyükşehir Belediyesi,ilçe belediyelerimiz, ziraat odalarımız, bilim insanlarımızla tarımı hepbirlikte kalkındırmamız ülkenin önündeki en elzem soru olarak görüyoruz"

 

Ödemiş'in emeği dünyaya yayılacak

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, bir bebek gibi doğanfuarın bugün gürbüz bir delikanlı olarak 10.yılına girmesinden gururduyduklarını söyledi. Fuarın geçen yıla oranla iki kat katılımla bir ivmekazandığına dikkat çeken Badem, "Ödemiş ve Türkiye sınırlarını zorlarhaldeyiz. Dünyanın en verimli toprakları ve iklimine sahip, ülkemizin bir kaçilçesinden biriyiz. Süs bitkileri, tarımın diğer alanları, hayvancılık ileönümüzdeki günlerde hayata geçirmek istediğimiz organize sanayi bölgesiyleÖdemiş, çalışkan insanlarımızın alın teriyle birlikte, emeğimizin dünyayayayıldığı yer olacak. Ödemiş'in, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ve diğerkurumların vereceği desteklerle süs bitkisi ve ağaç üretiminde Türkiye'de hakettiği yeri alacağına inanıyorum" dedi.

 

El birliğiyle çalışıyoruz

İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir'in çevresiyle birlikteçok önemli bir tarımsal ve hayvansal üretim merkezi olduğunu söyledi. Niteliklive organik üretimin önemine dikkat çeken Ödemiş'i bu kapsamda göz ardı etmeninmümkün olmayacağını belirten Toprak, "İzmir doğasıyla suyuyla, havasıyla,üretimdeki verimliliğiyle, insan gücüyle yani tüm değerleriyle önemli bir alanve güç oluşturuyor. İzmir'de ülkemizde ve dünyada hak ettiği noktada elbirliğiyle taşımak arzusundayız. El birliğiyle, tüm kurumlar,belediyelerimizle  çok daha iyi noktaya getirmek için el birliğiyleçalışıyoruz" dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bademli, Bayındır, Urla'danalımlar yaparak desteklediğini belirten Vali Toprak, "İzmir BüyükşehirBelediye Başkanımıza ve yetkilileri ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'neteşekkür ediyorum. Nereden olursak olalım üreticilerimizi desteklemek için birborcu var, bu borcu da yetkilerimizle bir yere taşıyoruz. 500 milyar dolarlıkihracat hedefine varabilmek için el birliğimizle üreticimizi destekleyeceğiz,Bakanlıklarımızın rehberlik ve önderlik desteklerle 158 milyarlık ihracatrakamını da Cumhuriyetimiz'in 100. kuruluş yılı olan 2023'te 500 milyardolarlık rakama kavuşturacak şekilde çalışacağız" diye konuştu.

Üretimin olduğu yerlere gittiklerinde kendilerini ayrı birheyecan sardığını ifade eden İzmir Valisi Mustafa Toprak, "Çünkü emek,alın teri, özveri ve temiz, organik üretim var. 12 ay çabalıyorsunuz. Bu güzelcoğrafyada bu güzel insanlar sürekli üretim yapıyor. Siz  çalışkanİzmir ve Ödemiş halkı üretimi gerçekleştiriyoruz. Biz size güveniyoruz.Ülkemizin 2023 ve 2071 yılı hedeflerine taşıyacak üretimi ve gücünü, yerelyönetimler, bakanlıklarla ve temel noktada halkımızla birliktegerçekleştireceğiz" dedi.

 

Tarıma büyük görev düşüyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı KudbettinArzu, Türkiye'de son 10 yılda büyük bir dönüşüm yaşandığına işaret etti. Arzu,"Türkiye'nin dünyada tarım alanında 11. büyük ekonomi iken,  son4 yıldır 7., Avrupa'da ise 1. büyük ekonomi oldu.  Bir çok tarımsalüründe ilk beş içinde bulunuyoruz. 2023 yılımız hedefimiz olan 500 milyar dolarihracat içinde tarımda kendimize 40 milyar dolarlık bir pay biçiyoruz.Sanayicimiz, yerel yöneticilerimiz, üreticilerimiz, ihracatçımız ve merkezihükümet işbirliği yaparsa bunu başaracağımıza inanıyorum. Görüyorum ki İzmir'dede çok güzel bir işbirliği yapılıyor. Son 10 yılda geldiğimiz nokta,gönümüzdeki 10 yılda gideceğimiz noktayı göstermek açısından güzel bir örnek.Bu başarıda İzmir'in çok büyük payı var. Ülkemizin  dünyada hakettiği yeri alabilmesi için tarıma büyük görev düşüyor. İşbirliği içinde, busektörün kalkınması konusunda çaba gösteriyoruz ve göstereceğiz" dedi. 

 


YORUM YAZ
Diğer Haberler

Z kuşağı en çok fıstık, badem ve ceviz tüketiyor

Sofralık üzümün ihracat yolculuğu 11 Temmuz’da başladı

Çiftçiyi tarım fuarı heyecanı sardı

Cezayir’de Türk ürünlerine yoğun ilgi

Esnafın zararını karşılayacak

6 aylık kuru meyve ihracatı 829 milyon dolar