Afette lojistik yönetimi yüzde 80 oranında etkili

Kahramanmaraş depremleri, büyük afetlerden sonra lojistik sorununu da gündeme getirdi. Yaşar Üniversitesi Lojistik Yönetimi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Pervin Ersoy Ataç, afet sürecinde lojistik desteğin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi halinde yüzde 80 oranında etkili olacağını söyledi.

  • 0
  • 77
Afette lojistik yönetimi yüzde 80 oranında etkili
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Yaşar Üniversitesi İşletme Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Pervin Ersoy Ataç, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde en temel sıkıntının, bölgeye lojistik açıdan destek sağlanamaması olduğunu söyleyerek “Lojistik açıdan başarı sağlanırsa yüzde 80 oranında afet sürecinde başarı yakalanabiliyor. İzmir özelinde de limanlarla çevrili olduğu için deniz yolu bir alternatif olarak gündeme gelmeli. Limanlardan alternatif küçük araçlarla ürünlerin sevkiyatı yapılmalı. Deniz kısmı ile ilgili çalışmalara ağırlık verilmelidir” dedi.

“EN TEMEL SORUN TRAFİK”
Afet anında en temel sorunun trafik olduğunu vurgulayan Ataç, “İzmir depreminde de temel sıkıntı trafikti. Yalnızca deprem özelinde değil, en ufak bir yağışta da en büyük sıkıntı bir yerden bir yere ulaşamama sıkıntısı oluyor. Yapılması gereken alternatif yolların planlanmasıdır. Alt güzergahlar belirlenmeli, belki daha küçük araçlarla yardımlar ulaştırılmalı. Planlamalar ilçe bazında olmalı. Her ilçenin altyapısı farklı. Herkese aynı plan dayatılamaz. İl bazında genel plan olmalı ama ilçe bazında da plan yapılması önem taşıyor” diye konuştu.

STRATEJİK NOKTALARA TIBBİ MALZEME VE EKİPMAN DEPOLANMALI
Afet öncesi süreçlerde ilaç ve sağlık malzemeleri ile ilgili planlar yapılmasının da hayati öneme sahip olduğunu söyleyen Ataç, “Bölge nüfus dağılımına göre önceden planlanan stratejik noktalardaki depolara gerekli tıbbi malzeme ve ekipmanın depolanması afet esnasında bölge ihtiyacını karşılamak için önemli. Bu ürünlerin uygun koşullarda saklanması (soğuk zincir gerektiren durumlarda bu zincirin bozulmadan ürünlerin uygun sıcaklık ve nemde depolanması), ilaçların son kullanma tarihlerinin sık sık kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda stokların güncellenmesi, uygun şekilde paketlenmesi ve etiketlenmesi ihtiyaç durumunda bu ürünlere hızlı erişim için çok önemli. Ayrıca, evlerimizde acil durumlar için hazırlayacağımız acil durum çantası yardım ekipleri gelene kadarki süreçte kendimiz ve çevremizdeki kişilerin sağlığını korumak için oldukça önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

“AFET SONRASI RAPORLAMA YAPILMALI”
Afetin meydana geldiği anda afet bölgesine hızlı şekilde yanıt verilmesinin önemine dikkat çeken Ataç, şunları belirtti:
“Afet öncesi iyi senaryolar planlandıysa hızlı şekilde müdahale edilebilir. Zaman insan hayatına eşittir. Yaşanan afetin ardından da önemli olan kısım süreçlerin raporlanması ve değerlendirilmesidir. Her afet sonunda raporlama yapılması gerekiyor ki ders alınarak ilerlenebilsin.”

“İMARA AÇILDIĞI İÇİN TOPLANMA ALANLARI SÜREKLİ DEĞİŞİYOR”
Toplanma alanlarının imara açılması nedeniyse sürekli değiştiğini aktaran Ataç, alternatif yerlerin afet toplanma alanı olması gerektiğini belirtti. Ataç, “Afet toplanma alanları açık. Bu nedenle hijyen, temizlik, güvenlik, ısınma gibi konularda sıkıntı yaratıyor. Alternatif yerlerin toplanma alanı olması gerekiyor. Bu alanlar, imara açılabiliyor. İmara açıldığı için toplanma alanları sürekli değişiyor. Daha güvenli alanlar olmalı. Okullar, stadyumlar, üniversiteler gibi. Binaların altında gıdalar ve su için depolar oluşturulabilir. Bölgesindeki kişiler belli bir süre orada yaşayabilirler” diye konuştu.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

İzmir FB'liler Derneği’nden bin 500 öğrenciye bayramlık

Sahne Tozu'nda çifte kutlama

Deprem bölgesinde Japon ‘Karton Bölme Sistemi’ kurdular

Bir değer daha yitti

İzmir Avrupa Gençlik Başkenti için finalde

Depremde yıkılan yapılar için devlet, sorumluluğu kat maliklerine yükleyemez