“Ağaç Ev” dokuzuncu sezonunda öğrencilerle buluştu

İzmir Doğalgaz Tiyatro Atölyesi “Ağaç Ev” adlı oyunuyla 9’unci sezonunda Karşıyaka’da öğrencilerle buluştu.

  • 0
  • 504
“Ağaç Ev” dokuzuncu sezonunda öğrencilerle buluştu
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir Doğalgaz Tiyatro Atölyesi “Ağaç Ev” adlı oyunuyla 9’unci sezonunda Karşıyaka’da öğrencilerle buluştu. İzmir Doğalgaz’ın sosyal sorumluluk projeleri kapsamında geliştirilen ve 2011 yılından bu yana İzmir’in çeşitli okullarında sahnelenen oyun, 2022-2023 eğitim öğretim yılında birinci kademe ilköğretim okullarının bir, iki, üç ve dördüncü sınıf öğrencilerine sahnelenmeye başladı.
Gösterime sunulduğu okullarda öğrenci ve öğretmenlerin büyük ilgisiyle karşılaşan oyunla öğrencilere, doğal yaşam ve temiz çevre konularında çeşitli mesajlar aktarılırken iyi birer tiyatro izleyicisi olmanın yolları da öğretiliyor. Bu amaçla, oyun öncesinde öğrencilere oyuncular tarafından tiyatro nedir, tiyatro nasıl izlenir konularında bilgi veriliyor.

Müzikal nitelikte olan oyun, kahramanların dans ve şarkılarıyla renklenirken, zaman zaman öğrenciler de sahneye davet edilerek oyunun bir parçası haline getiriliyor.

Öğrenciler, oyun karakterlerinden doğa perisi Çizdo’ya, çevreyi ve doğayı kirletmeye çalışan Kirbaşı liderliğindeki çer, çöp ve pis’e karşı verdiği mücadelede destek olurken, Çizdo’nun, Kirbaşı ve takımına karşı başarılı olarak doğa ve çevreyi korumasına yardımcı oluyorlar.
İzmir Doğalgaz Tiyatro Atölyesi, eğitim yılı süresince Karşıyaka’da haftada iki gün öğrencilerle buluşmaya devam edecek.

Oyunun Konusu
Deniz, küçük bahçesinde dedesinin yapmış olduğu ağaç evde oyunlar oynayıp zaman geçiren bir kız çocuğudur. Hayaller kurmaktadır. Yine böyle hayaller kurarak oyun oynarken Kirbaşı ve arkadaşları bu küçük yeşil alanı bulurlar. Burayı da kirletmek ve ağacı yok etmek isterler. Deniz öncelerde Kirbaşı ve arkadaşlarına karşı koysa da Kirbaşı bir yolunu bulup Deniz’i kandırır.
Ağaç çaresiz kalmıştır. Oyun arkadaşı Deniz onu kesmek istiyordur. O da doğa perisi olan Çizdo’dan yardım ister. Çizdo doğayla konuşabilen, sihirli güçleri olan ve zamanı durdurabilen bir peridir. Deniz’e ağacın faydalarını anlatıp ona tekrar doğruyu göstermek ister ancak Deniz’in aklı karışmıştır.

Kirbaşı, Çizdo’yu yarışma yapmaya davet eder. Deniz hakem olur ve yarışma başlar. Sorulan sorulara yanlış cevap veren Kirbaşı ve arkadaşları bahçeyi terk ederler. Ancak yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Kirbaşı’nın arkadaşlarından birisi eksiktir. Gökyüzünü kirletmekten sorumlu olan Pis takımdan ayrılmak ister. Kirbaşı bir daha yenilmiş olur. Çizdo ise Pis’in adını Mis olarak değiştirir ve gökyüzünün mavisini savunması için ona alternatif enerji kaynaklarını öğretir.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Doğu Anadolu Türküleri hikâyeleriyle EÜ’de hayat buldu

Agora’da Puccini Aryaları

Müziğin Renkleri’nden; Engelsiz Müzik

Pınar Çocuk Resim Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

Halk danslarını gelecek kuşaklara taşıyorlar

Kent belleğinde kültür çalıştayı

Arşiv