Aileler ergenlik konusunda eğitilmeli

Psikolog Doğancan Dursun, şimdiki anne babaların “bizim zamanımızda böyle şeyler yoktu” diyerek ergenlik dönemindeki çocuklarının tutum ve davranışlarıyla başa çıkamadıklarını söyledi.

  • 0
  • 2.558
Aileler ergenlik konusunda eğitilmeli
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Psikolog Doğancan Dursun, şimdiki anne babaların “bizim zamanımızda böyle şeyler yoktu” diyerek ergenlik dönemindeki çocuklarının tutum ve davranışlarıyla başa çıkamadıklarını  söyledi. Ergenlik dönemini yaşamadığını düşünen bir kuşağın bu durumu algılayamadığını belirten Dursun, “Dolayısıyla da ebeveynler çocuklarının ergenlik sürecini yönetemiyor. Yönetebilmeleri için ergenlik konusunda eğitilmeliler” dedi.

Kent Alsancak ve Kent Bayraklı Tıp Merkezlerinde görev yapan Uzman Klinik Psikolog Doğancan Dursun, ergenliğin çocuk için birey olma yolunda fırtınalı bir süreç olduğunu söyledi. Aileler içinse ergenlik kelimesinin korkutucu olduğunu belirten Dursun, “Ülkemizde birey olmak yeni yeni kabullenilen bir süreç olduğundan zorlanmalara şaşırmamak gerek. Ergenlik için ataerkil, baskıcı ailelerde yok sayılan, arsızlık olarak nitelendirilen sadece erkeklere özgü delikanlılık, kanı deli olma durumları gerçeği yansıtmıyor. Efendilik, toplumun her dediğini yapan, gık demeyen çocuklar olsun üzerine baskıcı bir sistem, ergenliği birey olmayı yok sayıyordu. Sonuç olarak sorgulamayan, girişimci olmayan, hakkını savunamayan, boyun eğmiş kişilerden oluşan bir toplum oluştu. Günümüz aileleri ise durumdan şikayetçi olup aksi yönde bir tutum sergilediler. Ama bu da aileleri terapiye kadar götüren sonuçlara yol açtı” diye konuştu.

NE DERSEK TERSİNİ YAPIYOR
Terapiye gelen anne babaların ‘‘Hocam ne desek tersini yapıyor, lafımızı dinlemiyor varsa yoksa kendi bildiği, beğenmez oldu bizi, odasından çıkmıyor, çıkınca sürekli kavga çıkıyor. Hata yapıyor, kızmıyoruz. Tersliyor bizi, alttan alıyoruz. Bıraktık ne yapsın istiyorsa dedik ama yok sabredemiyoruz. Yalan yok artık kızıp, bağırdık o da işe yaramıyor. Sürekli de mutsuz bizim zamanımızda yoktu bunlar ne istiyor bu çocuk… ’’ şeklinde yakınmalarda bulunduklarını belirten Dursun, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Cevap oldukça basit, çocuk birey olmak istiyor ama o da bilmiyor bunu. Tüm bu karşı gelmeler kendini tanıyabilme girişimleri. Ergenlik dönemini yaşamadığını düşünen bir kuşağın böyle bir durumu algılayamadığını düşünüyorum. Yaşamadığı görmediği bilmediği bir süreci nasıl yönetecekler? Ben bu konuda ailelerin eğitilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü tutumlar hâlâ aynı ya hep ya hiç yaklaşımları, aşırı baskıcı ya da hiç kuralı olmayan ebeveynler… Aileler ilk olarak ergenliğin çocuklar için eğlenceli oyunlu çocukluğun bittiği, hayatlarında taşıması zor olan birçok sorumluluğunun karşılarına çıkmaya başladığı evre olduğunu görmeliler. Bu evrede çocuklarının davranışlarında neyin normal olduğunu, neyin olmadığını bilmeleri gerekiyor. Fiziksel değişimler konusunda çocuklarıyla konuşmaya başlayarak bu dönemde yanlarında olduklarını belirterek işe başlamaları önemlidir.”

BEDEN ERGENLİKTE AMA BEYİN ÇOCUK
Öte yandan Dursun, “bedenin ergen, beynin çocuk” olduğu bu süreçte duygusal dalgalanmalar, ani çıkışlar yaşanacağını, duyguların sınanıp sınırlar konusunda çatışılacağını, gerilimin artıp mutlaka sorun çıkacağını söyledi. Yönetmeyi bilen ailelerde bu durumun daha kısa sürede geçeceğini belirten Dursun, şu önerilerde bulundu:
“Yönetmek için açık iletişim kurulması önemlidir. Sınırları ve beklentileri çok net ifade ederek ortak bir uzlaşma sağlanmalı, sorun görülen kısımlarla ilgili kaygılar açıkça ifade edilmelidir. Anne baba ve çocuk arasında kontrat yapar gibi maddeler yazıp imzalayabildiğimiz ve uyulmayınca ne gibi yaptırımların olduğunu bile ifade eden yazılı belgeler çok işlevsel olabiliyor. Ama bu kontrat iki tarafı da kapsamalı ve iki tarafında onayıyla olmalıdır. Bu yapıldıktan sonra tekrar tekrar revize için görüşmeler talep edilebilir, müzakere süreci gibi. Çocuğunuzu anlamak için dinleyin, - öğüt vermek, nasihat edebilmek için değil- neden tekrar bu güncellemeye ihtiyaç duyuyor sorusuna yanıt arayın. Bu dönemde sevilmeye, dinlenilmeye ihtiyaçları var. Bu sebepten koşulsuz sevdiğinizi ifade ederek, kendi konuşmanızdan daha çok onları dinleyin.  Genelde bu danstan ergenler vazgeçer gibi düşünsek de, ailelerin genelde bu dansı sonlandırıp, kendi doğrularını öğretmek için direttikleri ve sonunda iki tarafın da kaybettiğini görüyoruz.”

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Kanser tedavisinde, tümör konseyi farkı

Anne adayına, mucize ameliyat

Bitki çayı içerken yan etkilerine dikkat

Gaziemir’de hasta ve engellilere 4 bin 81 kez nakil hizmeti

Mucize çocuk Havin

Gaziemir Belediyesi’nden çok yönlü sağlık hizmeti