Akıllı ilaç farkı

Bir memesinin de alındığı kanser tedavisinden 7 yıl sonra bütün vücudunda yaygın metastaz saptanan, kemoterapi alamayacak kadar kötü bir durumda olan Tülin Gece’nin (39) kararan hayatını “akıllı ilaç” aydınlattı.

  • 0
  • 858
Akıllı ilaç farkı
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Bir memesinin de alındığı kanser tedavisinden 7 yıl sonra bütün vücudunda yaygın metastaz saptanan, kemoterapi alamayacak kadar kötü bir durumda olan Tülin Gece’nin (39) kararan hayatını “akıllı ilaç” aydınlattı.

Yatağa mahkum olan iki çocuk annesi hastası Gece için önerdiği akıllı ilaç Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanan ve tedaviye başlayan Prof. Dr. Bülent Karabulut, “Hastamıza sadece günde 1 hap ve kemikleri güçlendirmek için ayda 1 iğneye başladık. Yaşam konforunu bozmayacak iki ilaçla en son çektirdiğimiz tomografide çok küçük birkaç nokta dışında beyin de dahil olmak üzere vücudundaki bütün tümörlerin kaybolduğunu gördük. Artık günlük hayatını tamamen normal götürebilecek durumda. Bizim açımızdan tam sağlıklı bir kadın” dedi.

HER ŞEY 2015 YILINDA BAŞLADI
İzmir’in Aliağğa ilçesinde yaşayan ev hanımı Tülin Gece ile fabrika işçisi Özhan Gece (42) 17 yıl önce dünyaya gelen oğulları Enes ile anne baba olmanın mutluluğunu yaşadı. Ancak 2015 yılında sağ memesinde eline kitle gelen Tülin Gece’ye koyulan kanser tanısı aileyi perişan etti. Tülin Gece bir hafta içinde ameliyata alındı, kitle temizlendi. Bir ay içindeki ikinci ameliyatta lenfleri temizlendi, 3. ameliyatta ise memesi alındı. O tarihten itibaren tahlilleri temiz çıkan Gece, 2021 yılında hamile kaldı. Bu sürpriz hamilelikle sevince boğulan aile gebeliğin 7. ayında başlayan kusma bulantı, ardından da baş ağrısı ile ne yapacağını şaşırdı. Görme sorunu da başlayan Gece 18 Şubat 2022’de gebeliğinin 35. haftasında sezaryenle doğum yaptı, oğlu Ali Rıza dünyaya geldi. Genç kadın ikinci kez anne olduktan 9 gün sonra ise beyin tümörü ameliyatı için masaya yattı. İki çocuk annesi metastazların tedavisi için Kent Sağlık Grubu’na bağlı Kent Onkoloji Merkezi koordinatörü, tıbbi onkolog Prof. Dr. Bülent Karabulut’a başvurdu.

HAYATA DAİR UMUTLARI KALMAMIŞTI
Tülin Gece’nin genel durumu son derece kötü ve yürüyemeyecek kadar motor fonksiyonları da yerinde olmayan son derece yaygın ağrıları olan, organ fonksiyonlarında ciddi sorunları olan bir hasta olarak kendisine başvurduğunu belirten Prof. Dr. Karabulut, “Sedye ile yaşamını idame ettiriyordu. Son derece morali bozuktu. O tarihlerde yeni doğmuş bir oğlu vardı ve hayata dair umutları hiç kalmamıştı. Çünkü çok hızlı bozulan bir kliniği olmuştu” dedi. Tülin Gece’ye 32 yaşındayken üçlü negatif denilen saldırgan bir meme kanseri tanısı koyulduğunu ve çok yoğun kemoterapi ve radyoterapi gördüğünü vurgulayan Prof. Dr. Karabulut şunları söyledi:
“ 2021 yılında ağrılarından sonra akciğerinde bir nodül tespit ediliyor ve biyopsi yapılıyor. Ancak orada bir kanser bulgusuna rastlanmıyor. Aradan belli bir zaman sonra şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma şikayetiyle tetkik edilirken beyinde yaygın metastazlar tespit ediliyor. Radyoterapi programına alındı. Biz de vücudun diğer alanlarını da inceledikten sonra radyolojik değerlendirmelerinde karaciğer, akciğer, kemikte metastaz olduğunu gördük. Böbreğin içinde, tiroid bezinde çok sayıda lenf alanlarında oldukça yaygın bulgulara rastladık. Kemoterapi hala önemli bir silah ama her hasta için değil. Hem etkinlik hem yan etki açısından sorunları olan bir tedavidir. Moleküler onkolojik testler akıllı ilaçlar birçok hastalık grubu için de var. Biz de kemoterapiyle başlamak yerine mutasyonun sonucunu beklemeyi tercih ettik. Dünyada bu tür mutasyonu olan hastalarda akıllı ilaçlar çok başarılı sonuç veriyor. Hem yan etkileri çok az hem de etkisi kemoterapiye göre 3 kat daha fazla kalıcı ve uzun süreli iyileşme sağlıyor.”

PAHALI İLAÇLAR
Akıllı ilaçların pahalı olduğunu, Türkiye’ye yeni girdiğini, ruhsatlandırıldığını ancak geri ödemelerinin olmadığına dikkat çeken Kent Onkoloji Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Karabulut, bu tedavi için Sağlık Bakanlığı’na başvurduklarını kaydetti. Hastanın akıllı ilaç tedavisine uygun olduğunun saptanması üzerine SB. ile iletişime geçtiklerini ifade eden Karabulut, “Resmi kanallarla başvuruda bulunduk. Hastamıza sadece günde 1 hap ve kemikleri güçlendirmek için ayda 1 iğneye başladık. Yaşam konforunu bozmayacak iki ilaçla en son çektirdiğimiz tomografide çok küçük birkaç nokta dışında beyin de dahil olmak üzere vücudundaki bütün tümörlerin kaybolduğunu gördük. Beyin metastazları ile mücadele ederken yoğur kortizon aldı. Ona bağlı kas gücünde kayıplar oldu ama bunlardan da arınıyor. Günlük hayatını tamamen normal götürebilecek durumda. Bizim açımızdan tam sağlıklı bir kadın.”

TÜLİN, AKILLI İLİÇ İÇİN MESAJ OLABİLİR
Öte yandan Türkiye’nin dünyadaki tüm geri ödeme kurumlarıyla kıyaslandığında birçok alanda Türkiye’nin önde olduğunu belirten Prof. Dr. Karabulut, “Koşulsuz geri ödeme konusunda Türkiye iyi bir ülke. Ama geride kaldığımız bazı alanlar var. Özellikle immünöterapi ve akıllı ilaçlar konuşunda. Ruhsatlandırmalar daha hızlı olabiliyor ama Bakanlığın onayları SGK’da red görebiliyor. Pahalı ilaçlar olduğu için ulaşabilen hastalar da ulaşamayanlar da oluyor. Tülin bu konuda bir mesaj da olabilir. Bu tür yararlanımı çok yüksek olan ilaçların ivedilikle geri ödemeye girmesi lazım. Bir sosyal güvenlik sistemi dünyanın hiçbir yerinde koşulsuz her şeyi öder, diye bir kavram yok. Sağlık sisteminde bir sürdürülebilirlik gerekir. Yararı düşük ilaca geri ödeme verirseniz bebeklerimiz kuvöz bulamazsa bu efektif bir geri ödeme olmaz. Ama bu tür ilaçlarda geri ödemeyi uluslararası literatüre uygun şekilde düzenlemek gerekir. Yasal düzenlemelerle bunun giderilmesi gerekir. Hekimler zor durumda kalıyor. Hastaya önerelim mi önermeyelim mi, aileler zor durumda kalıyor. Yasal olarak bir hekimin bu bilgiyi hastaya verme yükümlülüğü var. Doktoru en iyi tedaviyi vermekle yükümlü kılan yasalarımız var. “

AKILLI İLAÇLA İYİLEŞTİ
Akıllı ilaç tedavisi sayesinde ayağa kalkan, bebeğine bakabilir duruma gelen Tülin Gece, rutin kontrolüne yürüyerek ve minik oğlu Ali Rıza ile birlikte geldi. Bebeğini Karabulut’un kucağına veren ve “bu benim mucizem” diyen Gece iyileşmenin sevincini yaşadığını söyledi. Kemoterapi aldığı zamanlarda çok zorlandığını belirten Gece, “21 günde bir alıyordum 1 hafta iyi oluyordum sonra yatıyordum. Ama akıllı ilacı günde bir kez alıyordum. Ayaklarımdaki sorunlarım düzeldi. Damar yolu bulmak zor olduğu için akıllı ilaç çok daha iyi. Biz ilaca ulaşabiliyoruz. Bitmeden haber veriyoruz ulaşıyoruz. Çok pahalı olduğu için devletin karşılaması iyi olur. Umutsuzluğa kapıldığım çok oldu. Bebeğimi kucağıma alamayacağım diye korktum. Ameliyata girdiğim gün alıp alamayacağımdan korkuyordum. 17 yaşında bir oğlum var ama küçüğün bana çok ihtiyacı vardı. Önce Allah’a sonra doktorlarıma güveniyorum” diye konuştu.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Anne adayına, mucize ameliyat

Bitki çayı içerken yan etkilerine dikkat

Gaziemir’de hasta ve engellilere 4 bin 81 kez nakil hizmeti

Mucize çocuk Havin

Gaziemir Belediyesi’nden çok yönlü sağlık hizmeti

İnce bağırsak sağlığına dikkat