Amerikalı toksikologlara bilgilendirdi

Ege Üniversitesi akademisyenleri ulusal ve uluslararası etkinliklerde önemli görevler üstlenmeye devam ediyor. Eczacılık eğitimi ve araştırmaları alanında Türkiye’nin en köklü akademik kurumlarından birisi olan Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyeleri uluslararası toplantılara katılarak bilgi ve birikimlerini paylaşmayı sürdürüyor.

  • 0
  • 3.598
Amerikalı toksikologlara bilgilendirdi
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hilmi Orhan, Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen “43rd American College of Toxicology” yıllık toplantısına katılarak toksikologlara bir konuşma yaptı.

Türk Toksikoloji Derneği ve EUROTOX (Avrupa Ulusal Toksikoloji Dernekleri Federasyonu) üyelikleriyle birlikte uluslararası bir sertifikasyon olan European Registered Toxicologist (ERT) ünvanlı Türk toksikoloji uzmanları arasında yer alan Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hilmi Orhan, Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen “43. American College of Toxicology Annual Meeting”e davet edildi. Toplantıda Prof. Dr. Orhan “Avrupa Toksikolog Sertifikasyonu–ERT” konulu bir konuşma yaptı.

Toplantı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Orhan, “ERT sistemi, Avrupa Bireysel Toksikologlar ve Toksikoloji Dernekleri Federasyonu olan EUROTOX tarafından 1994 yılında başlatılmış olan ve toksikoloji uzmanlarının sertifikasyonu ve sürekli eğitimini düzenleyen bir akreditasyon sistemidir. ERT unvanını almaya hak kazanan toksikoloji uzmanları tüm dünyada gerek özel sektörde toksikoloji danışmanlığı yapılmasında gerekse devlet kurumlarının bilimsel kurullarında yer alınmasında öncelik kazanmakta ve tercih edilmektedirler. Sistem performans temelli olacak bir şekilde gerekli alanlardaki faaliyetleri yeterli bulunan toksikoloji uzmanlarına verilen bir unvandır ve her 5 yılda bir alandaki performansın yeterli düzeyde sürdürülmesi koşuluyla yenilenebilmektedir. Benzer akreditasyon sistemleri Amerika Birleşik Devletleri’nde de olmasına karşın ERT sertifikasyonunun başta Avrupa olmak üzere dünyada giderek daha çok tercih edilmesi nedeniyle Amerikalı toksikologlar, sistem hakkında bilgi sahibi olmak ve başvuru koşullarını öğrenmek istemektedirler. Söz konusu sempozyum bu nedenle çok ilgi görmüş ve bu isteği karşılamıştır” diye konuştu.

Ayrıca Prof. Dr. Orhan, EUROTOX tarafından onaylanan ve 2019 yılında Ege Üniversitesinde düzenledikleri ERT kursunun devamı niteliğindeki “Nucleic Acids and Related Molecules in Toxicological Pathways” kursunun da 2024 yılı mayıs ayında yine Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde düzenleneceğini ifade etti.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Kahve makinesinden ödül çıkardı

EBSO’ya Yapay Zeka Çalışma Grubu önerisi

“Genç Beyinler Yeni Fikirler”in Altın Sponsoru

Galaktik Hazine’ye Hong Kong’dan ödül

Robot Olimpiyatı uluslararası finali İzmir’de

DJI RS 4 PRO ve RS 4 Türkiye'de!

Arşiv