Analog’un Kazananı Nilgün Demirhan

Türk moda endüstrisinin tasarımcı ihtiyacına cevap vermek, genç, yenilikçi tasarımcıların önünü açma amacıyla Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (EHKİB) bu sene 18’incisini düzenlediği “Analog” konulu EİB Moda Tasarım Yarışması ödülleri Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

  • 0
  • 607
Analog’un Kazananı Nilgün Demirhan
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Türk moda endüstrisinin tasarımcı ihtiyacına cevap vermek, genç, yenilikçi tasarımcıların önünü açma amacıyla Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (EHKİB) bu sene 18’incisini düzenlediği “Analog” konulu EİB Moda Tasarım Yarışması ödülleri Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. KKTC İzmir Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu ve TİM Başkanlar Kurulu Koordinatör Başkanı- Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Fikret Kileci'de defile ve ödül töreninde yer aldı.

Finale kalan ilk 10 tasarımcı, Özlem Erkan mentörlüğünde İzmir Olgunlaşma Enstitüsü ile hazırladıkları koleksiyonlar sergilendi ve Aslı Özer, Buse Ünal, Elif Demirbilek, Haldun Aybers Sümerman, Kübra Tüysüz, Mustafa Sıtkı Asmaoğlu, Nilgün Demirhan, Ömer Baycan, Sevgi Yılmaz, Zeynep Karlıdağ’ın eserlerini sergilediği finalde Otantisite adlı tasarımıyla Nilgün Demirhan birinciliği kazanırken 100.000 TL’nin de sahibi oldu. Rug Reverie adlı tasarımıyla Buse Ünal ikincilikle birlikte 75.00 tl, Rezven (Dünya Hayatı Sonsuzdur) tasarımıyla Mustafa Sıtkı Asmaoğlu üçüncülükle birlikte 50.000 Tl’lik ödülün de sahibi oldu.
Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Sosyal Organizasyonlar ve Yarışma Komitesi Başkanı Tuğba Hazar, “EİB Moda Tasarım Yarışmamız, İhracatçı Birlikleri olarak yapmış olduğumuz en önemli organizasyonlardan bir tanesi. Çok büyük bir ekip beraber bu yarışmayı gerçekleştiriyoruz. 2004 yılından beri yarışmamızı yapıyoruz. Yaklaşık 20 tasarımcımıza Ticaret Bakanlığımızın desteğiyle yurtdışı eğitim fırsatı sağladık. İlk defa 230 dosya aldık. Bizim için ilk 10 finalistimizin hepsi birinci, hepsini yürekten kutluyorum. Her sene tasarımcılarımız kendilerini katlayarak yeniliyor ve ülkemize yeni vizyonlar kazandırıyorlar. Yarışmamızın kıyafetlerini diken İzmir Olgunlaşma Enstitüsüne, Yarışmamızın Mentörü Özlem Erkan’a, Ege İhracatçı Birlikleri sekreteryasına, Yarışma Komitemize, yarışmamızı destekleyen Türkiye İhracatçılar Meclisimize ve Ticaret Bakanlığımıza, Jüri Üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, “Hazır giyim ve tekstil sektörlerinde 2023 yılında 28 milyar 811 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. İhracat tutarımızın yanında bugün Türkiye’nin en katma değerli ihracat yapan sektörleri arasında yer alıyoruz. Kilogram başına ihracat birim fiyatımız Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde. Amacımız ortalama ihraç fiyatımızı daha yüksek seviyelere çekmek. Ülkemiz tasarımda her sene daha ileriye gidiyor. Bu başarıya ulaşmamızdaki en önemli etken, aynı zamanda bizi rakiplerimizden de ayrıştıran tasarım gücümüz. Tasarım yarışmaları genç tasarımcıların teşvik edildiği, farklı perspektiflerin bir araya getirildiği, yeni fikirlerin ortaya çıkarıldığı platformlar. Yarışmalar her yıl genç yeteneklerin üretime kazandırılmasında büyük rol oynuyor.” dedi.

Başkan Sertbaş, “Burada yarışmamıza katılan genç tasarımcılarımıza da seslenmek istiyorum. Tasarım, sadece estetik bir değer yaratmanın ötesinde, kültürel mirasımızı ve yenilikçi düşüncelerimizi dünyaya tanıtmanın en etkili yollarından biridir. Yarışmamıza katılan bugünün genç tasarımcıları olarak, gelecekte bu misyonu üstlenecek ve ülkemizin global arenada daha güçlü bir şekilde temsil edeceksiniz. Bu yarışma, yaratıcılığınızı, becerilerinizi ve vizyonunuzu ortaya koymanız için bir platform sunmak amacıyla düzenlendi. Burada sergilenen her bir eser, sadece bir tasarım ürünü değil, aynı zamanda birer başarı hikayesidir. Hepinizi bu olağanüstü çabalarınız ve yeteneklerinizden ötürü kutluyorum. Bu yıl da yarışmamıza gençlerimizden yoğun ilgi vardı, 230 başvuru aldık. Bu dosyalar arasından finale kalan iddialı ve yaratıcı 10 finalistimiz tasarladıkları koleksiyonlarla yarışmamızın temasına uygun, çok başarılı, izlemesi keyifli koleksiyonlar hazırladılar. Tüm finalistlerimizi tekrar kutluyorum.” diye konuştu.

ÖDÜLLER
Yarışma kapsamında ilk üç dereceyi alan finalistler para ödülünün yanı sıra Ticaret Bakanlığı’nın onayı halinde yurt dışında 12 ay süreli eğitim fırsatına da sahip olabiliyor. İlk 10 finalist bu ödüllerin yanında EHKİB Yönetim Kurulu kararı çerçevesinde yine EHKİB tarafından milli katılım organize edilen moda sektörünün önde gelen moda fuarlarını ziyaret hakkı elde etmektedir. (Bu kapsamda ziyaret edilen fuarlar: Fransa/Paris’te senede 2 kez düzenlenen Premiere Vision Paris fuarı ile Almanya-Münih’te senede 2 kez düzenlenen Munich Fabric Start fuarı)

Bugüne kadar Moda Tasarım Yarışmalarında dereceye giren 20’nin üzerinde tasarımcı Bakanlığın bursuyla dünyaca ünlü moda okullarında master yapma fırsatı yakaladı. Halihazırda EİB 15.Moda Tasarım Yarışması finalist Ayşe Kaya Fransa-Paris’te bulunan Instıtut Français de la Mode moda okulunda, 16.yarışmanın finalist Edanur Polat ise İtalya-Milano’da bulunan NABA moda okulunda eğitimlerine devam ediyor.

FİNAL JÜRİSİ
Jüri Başkanı, aynı zamanda Yarışma Komitesi Başkanı Tuğba Hazar, Moda Tasarımcısı Amor Garibovic, Tasarımcı Bige Ökten, Moda Tasarımcısı Emre Erdemoğlu, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Esin Özyiğit, Sektör Temsilcisi Turan Göksan, Moda Tasarımcısı Hatice Gökçe, Moda Tasarımcısı Murat Aytulum, Marka Kurucusu- Girişimci Nur Bilen Yavuzer, Moda Tasarımcısı Simay Bülbül, Moda Tasarımcısı Tanju Babacan, 2000 Yılı Miss Turkey Ve 2000 Yılı Miss World Üçüncüsü Geçmiş Dönem Dünya Güzeli Model Yüksel Ak, Moda Marka Danışmanı/Boreal Brandlifting Kurucusu- Serhat Şengül
FOTOĞRAFLARA GİDİNİZ...

Fotoğraf Galerisi
YORUM YAZ
Diğer Haberler

Genç modacılardan muhteşem defile

Emre Erdemoğlu Bakü Fashion Week’de

Moda Tasarım Yarışması’nda final heyecanı

Aşkın tanrısı Cupid Paris Caddelerinde

Atıksız moda

Suudi Arabistan'da 4 Yeni Mağaza

Arşiv