Anne adayına, mucize ameliyat

Üç aylık hamile öğretmen, kendisini yürüyemez hale getiren bel fıtığından kapalı ameliyat yöntemi ile kurtuldu, aynı gün ayağa kalktı.

  • 0
  • 916
Anne adayına, mucize ameliyat
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesinde öğretmenlik yapan, 3 aylık hamile Aslıhan Baksı Uyar (29), kendisini yürüyemez hale getiren bel fıtığından İzmir Kent Hastanesi’nde Doç. Dr. Murat Sayın tarafından uygulanan tam kapalı ameliyat yöntemiyle kurtuldu. Hamileliği nedeniyle ağrı kesici kullanamadığını, aylardır çok acı çektiğini belirten Uyar, “Ameliyattan sonra ayağa kalktım, inanamadım. Bu kadarını beklemiyordum. Artık hem öğrencilerimden ayrı kalmayacağım hem de hamileliğimi sorunsuz geçireceğim” dedi.
7 yıldan bu yana Siverek’te İngilizce öğretmenliği yapan, meslektaşı İsa Uyar (31) ile evli olan Aslıhan Baksı Uyar’ı ameliyata götüren şikayetler geçtiğimiz Temmuz’da başladı. Bacağındaki şiddetli ağrılara bel fıtığının yol açtığını öğrenen genç kadın ağrı kesicilerle idare etti. Ancak son iki ayda ağrıların dayanılmaz olduğunu, oturamaz, yürüyemez, dik duramaz hale geldiğini belirten Uyar, “Hamileliğim yüzünden ilaç içemeyince ameliyat kaçınılmaz oldu” diyerek Şanlıurfa’dan İzmir’e şifa arayışını şöyle anlattı:
“İlk belirti belimin tutulmasıydı, ardından şiddetli bacak ağrısı başladı. Doktorlar ameliyat gerektiğini, ancak güç kaybı olmadığı için ameliyatı erteleyebileceğimi söyledi. Ağrı kesiciler imdadıma yetişiyordu. Ancak hamile kalınca ağrı kesici kullanamaz oldum. Fizik tedaviler, manuel terapiler işe yaramadı. Mesleğim gereği de sürekli ayakta durmam gerekiyordu. Ne oturabiliyor, ne dik durabiliyor, ne de yürüyebiliyordum. Bu sorundan kurtulmazsam hamileliğim ilerledikçe ağırlaşacaktım ve ağrılar hiç dayanılmaz olacaktı. Doğumdan sonra bu ağrılarla bebeğime bakmam da mümkün olmayacaktı. Ama hamileydim ve nasıl ameliyat olacaktım? Eşim, ailem herkes internette araştırmaya başladı. İzmir’de Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Murat Sayın’ın tam kapalı yöntemle bel fıtığı ameliyatları yaptığını öğrenince irtibata geçtik. Doktorum beni ameliyat konusunda bilgilendirdi, aydınlattı. Soluğu İzmir’de aldık ve ameliyatım Kent Hastanesi’nde başarıyla gerçekleşti. Ameliyattan sonra ayağa kalktım, inanamadım. Bu kadarını beklemiyordum, abartı değilmiş. Aynı gün taburcu oldum. Artık hem öğrencilerimden ayrı kalmayacağım hem de hamileliğimi ağrısız sızısız sorunsuz geçireceğim. Yeniden ağrı çekmeden ayağa kalkmak, yürüyebilmek harika, doktoruma çok teşekkür ediyorum.”

EN YENİ YÖNTEM
Öte yandan 3 aylık hamile hastasına Kent Hastanesi’nde uyguladığı “Full endoskopik diskektomi” denilen tam kapalı yöntemin bel fıtığı cerrahisinin en yeni yöntemlerinden biri olduğunu belirten Doç. Dr. Sayın, şu bilgileri verdi: “Endoskopik cerrahi endoskop adı verilen alet aracılığıyla uygulanıyor. Endoskop 5 milimetrelik bir kesi içinden doğrudan fıtık alanına gönderildiği için kasların sıyrılması, kemik dokunun çıkartılması gerekmiyor. Bu kesiyi dikmeye de gerek yok, bir flaster ile kapatıyoruz. Bu ameliyat öncesi ve sonrasında hastamız ağrı kesici ve antibiyotik kullanmadı, aynı gün yürüyerek taburcu ettik. Eğer bu ameliyatı açık yapsaydık en başta hastanın ameliyatı hem anne hem bebek için daha riskli olacaktı, ameliyat sonrası ilaç alması gerekecekti ancak hamileliği nedeniyle alamayacaktı. İyileşme uzun sürecekti. Anne adayı hastamız bunları yaşamadan sorunundan kurtuldu.”

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Travmalar, paylaştıkça iyileşir

Nakil sonrası çifte kutlama

Karabağlar Belediyesi'nden psikolojik destek

240 bin kahraman aranıyor

Hatay'a mobil ameliyathaneli sahra hastanesi

Deprem gerçeği, çocuklara doğru iletişimle ve oyunla anlatılmalı