Arıtma tesisi” tepkisi

Vatan Mahallesi'ndeki Emekliler Parkı'nda gerçekleştirilen toplu açılış töreninde konuşan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, kentin her noktasına, nefes alınabilecek parklar kazandırdıklarını vurguladı.

  • 0
  • 279
Arıtma tesisi” tepkisi
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Karabağlar Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan “Emekliler” ve “SGK” parklarıyla başta sona yenilenerek modern bir görünüme kavuşturulan “Abidin Dino Parkı” törenle açıldı. Vatan Mahallesi'ndeki Emekliler Parkı'nda gerçekleştirilen toplu açılış töreninde konuşan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, kentin her noktasına, nefes alınabilecek parklar kazandırdıklarını vurguladı.

Başkan Selvitopu, Karabağlar'ın, General Asım Gündüz Mahallesi'ne yapılmak istenen arıtma tesisi tehdidiyle karşı karşıya olduğunu da belirterek, “Karabağlar Belediyesi olarak, muhtarlarımızın da desteğiyle hukuksal mücadele başlattık. Çevreye duyarlı tüm vatandaşlarımızı, Karabağlar'ı, Buca'yı ve Konak'ı olumsuz etkileyecek; kentsel gelişime zarar verecek bu tesise karşı sesini yükseltmeye çağırıyorum” dedi.

Törene, Başkan Selvitopu'nun yanı sıra meclis üyeleri, muhtarlar, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Alev Ağrı, DİSK Emekli Sen Karabağlar Şube Başkanı Şengül Yanar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve bölge halkı katıldı.

Törenin açılışında konuşan Vatan Mahallesi Muhtarı Temel Doğru, “Atıl durumda olan bu yeri Muhittin Selvitopu Başkanımız cennet bahçesine çevirdi. Hepinizin huzurunda başkanımıza teşekkür ediyor, bundan sonraki yaşamında sağlık ve huzur diliyorum” dedi.

Alev Ağrı da, Karabağlar Kent Konseyi Emekli Meclisi'nin talebini Karabağlar Belediyesi'nin kısa sürede yaşama geçirdiğini belirterek, “Kente değer katan yeşil alanlar kazandırılmasını çok önemsiyoruz. Vaha gibi bir park oluşturulduğu için başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

10 yılda 270 park

Başkan Selvitopu da, 10 yıllık görev süresinde sıfırdan yapılan ya da baştan sona yenilenen park sayısının 270'e ulaştığını söyledi. Buldukları her boş alana park yapmaya çalıştıklarını belirten Başkan Selvitopu, “Çünkü biliyoruz ki küçük de olsalar, vatandaşlarımızın bu alanlara çok ihtiyacı var. Karabağlar'ın 3600 sokağı var. 10 yılda bunların 1600'ünü yeniledik. Diğerlerinin de onarım ve bakımlarını yaptık. Bugün Karabağlar Belediyesi genç bir yerel yönetim olmasına rağmen her türlü hizmeti kendi olanaklarıyla, hiç kimseye ihtiyaç duymadan verebiliyor. 10 yıldır bana hizmet etme fırsatını tanıyan Karabağlılılara, meclis üyelerimize, muhtarlarımıza ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine teşekkür ediyorum. Parklarımızın ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

3 ilçe etkilenecek”

Konuşmasında Karabağlar'ın geleceği için çok önemli bir konuya da değinen Başkan Selvitopu, General Asım Gündüz Mahallesi'nde bulunan İZSU alanına, ÇED raporu alınmadan ve kamuoyu yeterince aydınlatılmadan arıtma tesisi kurulmak istendiğini söyledi. Bölgedeki 5 mahalle muhtarıyla birlikte tesisin planlardan kaldırılması için girişimde bulunduklarını belirten Başkan Selvitopu, şu bilgileri verdi:

“Tekniğine uygun yapılmadığı takdirde bu tesisin Karabağlar, Buca ve Konak'ı olumsuz etkileyeceğini, çeşitli çevresel sorunlar yaratacağını dile getirdik. Planlara itirazlarımız oybirliğiyle reddedildi. Biz de yargıya yürütmeyi durdurma başvurusu yaptık. İlk aşama mahkemesi kabul etmese de üst mahkeme talebimizi haklı buldu. Yani bu mücadele Karabağlar'da devam edecek. Yeterince etüd edilmemiş, kamuoyuyla bilgisi paylaşılmamış arıtma tesisi oraya yapılırsa, Karabağlar'daki kentsel dönüşüm ve gelişim sürecinin sekteye uğrayacağını düşünüyoruz. Tüm Karabağlıların bu konunun takipçisi olmasını diliyorum.”

Seslerini çıkarmıyorlar”

Kentteki birçok projeye popülist anlayışla karşı çıkanların bu konudaki sessiz kalmasını da eleştiren Başkan Selvitopu, “Bu konuşmayı burada zorunlu olarak yapıyorum. Bu sorunu burada dile getrimezsek, daha önce olduğu gibi yine sessiz sedasız çözülmeye çalışılacaktı. 'ÇED gerekli değildir' kararına karşı açtığımız dava da sürüyor. Çevremize sahip çıkmak hepimizin görevi olmalı Kentin düzenli hale gelmesi, Karabağlar Belediyesi'nin yaptığı ve 2050'li yıllara dönük imar planlarının hayata geçirilmesiyle mümkün olacaktır. Bugüne kadar Karabağlar'ın aleyhine olacak tüm projele karşı çıktık ve haklılığımız mahkeme kararlarıyla kanıtlandı” dedi.

Konuşmaların ardından 3 park kurdela kesim töreniyle açıldı.

Arıtma davasının özeti

Karabağlar Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından General Asım Gündüz Mahallesi'ndeki İZSU yerleşkesinin bulunduğu alana yapılmak istenen arıtma tesisine karşı İzmir 3. İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Başvuruda, tesise olanak tanıyan 1/1000 ölçekli imar planının iptali ve yürütmesinin durdurulması istendi. Ancak mahkeme yürütmenin durdurulması istemini reddetti. Bunun üzerine İzmir Bölge İdare Mahkemesi'ne yapılan itiraz neticesinde İzmir Bölge İdare Mahkemesi Karabağlar Belediyesi'ni haklı bularak, telafisi güç zararlar doğmaması için 3. İdare Mahkemesi'nin ret kararını ortadan kaldırdı. Başvuruyu değerlendirmesi için dosyanın yeniden idare mahkemesinde görüşülmesini istedi.


YORUM YAZ
Diğer Haberler

Koltuğunu çocuklara devretti

Çocuk başkanı park ve barınak istedi!

Minik başkanlar projelerini açıkladı

Yarımada Kadar Güzel Bayram!

Foça'da 23 Nisan coşkusu

Başkan Tugay Ege Ordusu Komutanı Yeni’yi ziyaret etti

Arşiv