Artık yüzde 100 Türk’üm

Türkök’ten sağlanan bağışla İzmir Kent Hastanesi’nde kök hücre nakli yapılan Yavuz hızla iyileşme gösterirken, “Uzun yıllardır Türkiye’deyim. Ama şimdi yüzde 100 Türk oldum. Çünkü damarlarımda Türk kanı dolaşıyor” dedi.

  • 0
  • 2.653
Artık yüzde 100 Türk’üm
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Bir tür kan hastalığı olan Myelodisplastik Sendrom (MDS) tanısı koyulan Ukraynalı Natalya Yavuz (53) için kök hücre nakli kararı alındı. Ailesinden verici bulunmayan Yavuz’un imdadına geniş bir gönüllü bağış havuzuna sahip olan Türkök (Türkiye Kök hücre Koordinasyon Merkezi) yetişti. Türkök’ten sağlanan bağışla İzmir Kent Hastanesi’nde kök hücre nakli yapılan Yavuz hızla iyileşme gösterirken, “Uzun yıllardır Türkiye’deyim. Ama şimdi yüzde 100 Türk oldum. Çünkü damarlarımda Türk kanı dolaşıyor” dedi.
Bir çocuk annesi Natalya Yavuz, Ukrayna’nın Kriyov Rog kentinde yaşarken 20 yılı aşkın bir süre önce çalışmak için İstanbul’a geldi. Bir tekstil firmasında çalışan Natalya Yavuz 21 yıl önce de iş adamı Bektaş Yavuz ile hayatını birleştirdi. Yavuz’un sağlık sorunları 2014 yılında başladı. Halsizlik, kansızlık gibi şikayetleri üzerine gittiği Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Akut Miyeloid Lösemi (AML) tanısı koyulan Yavuz bu hastanede 11 ay tedavi gördü, kemoterapi aldı. 3 yıl önce eşiyle birlikte Dikili’nin Deliktaş Mahallesi’ne taşınan Yavuz’un şikayetleri tekrar başladı. Kan nakilleriyle ayakta durabilen Yavuz bu kez İzmir Kent Hastanesi’ne başvurdu. Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürhan Kadıköylü tetkikler sonucunda Myelodisplastik Sendrom (MDS) tanısı koyduğu Yavuz’a kök hücre nakli önerdi. Nakil için bir hafta kemoterapi görüp 3 hafta evde dinlenen ve bu süreç üç kez tekrarlanan Yavuz’un ailesinden donör bulunamadı. Çaresizlik içindeki Natalya Yavuz’a akraba dışı donör bulunması için Türkök’e başvuru yapıldı. Türkök bankasında Yavuz’a uyumlu donör bulununca nakil hazırlıkları yapıldı ve geçtiğimiz 27 Ocak’ta “isimsiz kahraman”dan gelen kemik iliği kök hücre Ukraynalı Natalya Yavuz’a nakledildi.

Hastayı nakilden 13 gün sonra şifa ile taburcu ettiklerini belirten Hematolog Prof. Dr. Kadıköylü şunları söyledi;
“MDS nedeniyle hastamıza haftada bir trombosit, iki haftada bir eritrosit transfüzyonu yapılıyordu. Kansızlık çekiyordu, had safhada halsizlik vardı. 6 yıl önce AML geçirmiş bir hastaydı. Kemik iliği yetersiz çalışan hastamıza kök hücre nakli yapılmazsa akut lösemik dönüşüm riski vardı. Maalesef donör olacak yakını da yoktu. Türkök sayesinde uygun donör bulundu. Bu nakille hastamız her hafta kan almaktan kurtuldu, yaşam kalitesi yükseldi. 15 binlerde olan trombosit sayısı 50-60 bine yükseldi. İlk günlerden itibaren kan değerlerinin yükselmesi kemik iliğinin iyi çalıştığının da göstergesi. İlerleyen günlerde daha da iyi olacak.”

Öte yandan iş için gelip evlendikten sonra ikinci vatanı Türkiye olan Natalya Yavuz, doktoruna, hemşirelere, Türkök ve isimsiz bağışçısına teşekkür etti. Yavuz, “Uzun yıllardır Türkiye’deyim. Ama şimdi yüzde 100 Türk oldum. Çünkü damarlarımda Türk kanı dolaşıyor. Bu nakil sayesinde sağlığıma kavuşup güzel Türkiye’de nice güzel yıllar yaşamak istiyorum” dedi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Yap boz gibi

Alzheimer hastaları bu merkezde hayata tutunuyor

Zıpkın Tekniği ile yeniden görmeye başladı

Boğazına üzüm kaçtı, operasyonla kurtuldu

Azeri anneden, harika haberler

Sualtında Halk Sağlığı Haftası Kutlaması