Avrupa Film Günleri başladı

Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) İzmir AB Bilgi Merkezi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Avrupa Film Günleri” başladı. Etkinliğin açılışında konuşan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, 9 Mayıs Avrupa Birliği Günü’nü kutlayarak, “AB üyeliğini ve her alanda AB normlarına uyumu Türkiye’nin vazgeçilmez hedefi olarak görüyoruz” dedi.

  • 0
  • 416
Avrupa Film Günleri başladı
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu iş birliğiyle düzenlenen Avrupa Film Günleri’nin açılış kokteyli Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlikte konuşan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, 28 yıldır İzmir AB Bilgi Merkezi’ne ev sahipliği yaptıklarını hatırlatarak, “Bu süreçte iklim değişikliğinden sürdürülebilir kentsel gelişime, kültürlerarası diyalogdan toplumsal cinsiyet eşitliğine kadar pek çok alanda onlarca etkinlik düzenledik. Çok sayıda sanatçıyı İzmirlilerle buluşturduk. Kentimizin ekosistemine, iş dünyasına, sosyal hayatına, fikir dünyasına katkı sağladık. Bugün de ESİAD İzmir AB Bilgi Merkezi olarak Avrupa Film Günleri’ne ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Sanatın, kültürlerarası iletişimi besleyen ve farklı kültürlerin birbirleriyle bağ kurmasını sağlayan rolünü son derece değerli buluyor ve etkinliğimizin bu amaca ulaşmak konusunda yararlı olacağına inanıyoruz” dedi.

SOMUT, YAPICI, TUTARLI ADIMLAR ATILMALI
AB-Türkiye ilişkilerinin çok yönlü olarak devam etmesini istediklerini vurgulayan Zorlu, “Avrupa Birliği üyeliği ve her alanda AB normlarına uyum, Türkiye’nin vazgeçilmez hedefi olmalıdır. ESİAD olarak bu konuda üzerimize düşen görevi yerine getirmek için çaba gösteriyoruz. Bu doğrultuda geçtiğimiz aylarda AB’nin başkenti Brüksel’e yaptığımız bir dizi ziyarette, Türkiye-AB ilişkilerine dair iş dünyasının beklentilerini paylaştık. AB Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakçı, Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Bekir Uysal, Avrupa Komisyonu Güney Komşuluk ve Türkiye Bölümü Daire Başkanı Katarzyna Marzec başta olmak üzere pek çok temasta bulunduk. Brüksel’de görev yapan gazetecilerle bir araya geldik. Önümüzdeki dönemde, mevzuat uyum çalışmalarına geri dönülmesini, gümrük birliğinin güncellenmesini ve üyelik müzakerelerinin canlandırılmasını ümit ediyoruz. AB ile aramızda somut, yapıcı ve tutarlı adımlar atılacağına inanıyoruz. Bu düşüncelerle ‘Birlikte Daha Güçlü’ sloganıyla 9 Mayıs Avrupa Günü’nü bir kez daha kutluyorum” diye konuştu.

Fransız Kültür Merkezi Direktörü José-Maria Queiros da organizasyona emek verenlere teşekkür ederek, “İzmir aslında sinemayı sinema yapan Mösyö Henri Langlois’in doğduğu şehirdir. Bu nedenden dolayı oldukça fazla sinema etkinliğine sahibiz. Bunun yanı sıra kültür sanat alanının birçok farklı branşına dokunan etkinlikler de yapıyoruz, bunları partnerlerimiz sayesinde gerçekleştiriyoruz” dedi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Halk danslarını gelecek kuşaklara taşıyorlar

Kent belleğinde kültür çalıştayı

İzmir Şehir Tiyatroları Bandırma’da sahne aldı

Türkülerle Yaza Merhaba

Yedi öğrenciden “Yedili Yansıma”

Bayraklı Belediyesinden halk oyunları şöleni

Arşiv