Avrupa Yemek Tarihi Ve Kültürleri Kongresinde Sunuma Davet Edildi

Geçen yıl Gourmand World Cookbook Awards’ta iki farklı ödül alan Anneden Kızına kitabı, yemek tarihi ve kültürü konusunda Avrupa’nın en saygın kurumlarından olan Avrupa Yemek Tarihi ve Kültürleri Enstitüsü (IEHCA) Uluslararası Kongresi’nde sunum yapmaya hak kazandı.

  • 0
  • 167
Avrupa Yemek Tarihi Ve Kültürleri Kongresinde Sunuma Davet Edildi
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Fransa Tours Üniversitesi'ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Avrupa Yemek Tarihi ve Kültürleri Enstitüsü, yemek kültürleri alanında önde gelen uluslararası uzmanları bir araya getirerek, çeşitli konularda düzenli olarak konferanslar düzenleniyor ve "Yemek Kültürleri ve Mirası" alanında eğitim veriyor. IEHCA tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen uluslararası kongrede “Anneden Kızına” kitabı sunuma davet edilen az sayıda projeden biri olmaya layık görüldü.

5-7 Haziran tarihleri arasında Fransa’nın Tours kentinde düzenlenen kongrede sunum yapan Anneden Kızına kitabının yazarı Sırma Güven ve Şef Aylin Yazıcıoğlu, proje hakkında bilgi vererek kitabın tarihsel önemine değindi.

Geçmişten Geleceğe Miras
Anneden Kızına kitabı İzmir’de doğup yaşayan 1875 doğumlu Marguerite Pagy ve kızı 1910 doğumlu Wanda Arcas’ın iki farklı yüzyıldaki tarif defterleri üzerinden dönemlerinin sosyal kültürel yapısını da içeren bir kurguyla yazılarak İzmir’in tarihine gastronomik bir bakış açısı sunuyor. 1875-1993 yılları arasında İzmir’in kozmopolit yaşamı tarih, kültür ve gastronomi açısından ele alınırken okuyucuya farklı hayatların nasıl iç içe geçtiği, lezzetli etkileşimlerle renklendiği ve birbirinden farklı mutfakların nasıl tek bir mutfağa dönüştüğü anlatılıyor. Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas’ın öncülüğünde, halası Aurette Arcas tarafından korunan, büyükannesi Marguerite Pagy ve onun kızı olan babaannesi Wanda Arcas’a ait tarif defterlerinden oluşan seçki, İzmir’in tarihi, çok kültürlü yaşamı ve gastronomisi hikayeleştirildiği kitap, geçmişten geleceğe bir miras niteliği taşıyor.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Körfez turları 16 Temmuz’da başlıyor

Eşki’den ‘Güçlü Bornova’ toplantısı

‘Gece Pazarı’ Çarşıya çok yakışacak

Foça’ya uluslararası ödül

Eski Foça’da Sağlık Ocağı Zulmü

Vatandaşlarımız için üzerimize düşeni yapacağız