Barınma Krizi derinleşiyor

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, ‘’konut fiyatları izmir’ de % 100 arttı ve konut kredisi yüksek faiz nedeniyle çözüm olmaktan çıktı’’ dedi.

  • 0
  • 321
Barınma Krizi derinleşiyor
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Konut fiyatlarının bir yılda % 100’ün üzerinde arttığını belirten Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin ASLAN ‘’Merkez Bankası’nın konut fiyat Endeksi’’ne göre İzmir’ de Temmuz-Ağustos 2023’ de konut fiyatlarının bir önceki yılın aynı ayına nazaran % 100 arttığını ’’ söyledi.

ASLAN, ayrıca ‘’TUİK’’ in verilerinde de Temmuz-Ağustos 2023’ de konut satışlarının bir önceki aya göre % 44 azaldığını, yabancıya satışların % 69, ipotekli satışların da % 66.8 oranında gerilediğinin belirtildiğini ‘’vurguladı.

Bu arada; kredi faizlerinin arttığını ve kredi musluklarının da ciddi bir şekilde kısıldığının altını çizen Ege – Koop Genel Başkanı ASLAN,’’konut kredi faizleri % 35 civarında artarak 20 yılın zirvesine ulaştı ,bu tablo bize konuta erişimin her geçen gün biraz daha zorlaştığını, barınma krizinin giderek daha da derinleştiğini ve toplumsal huzuru tehdit edecek bir boyut kazandığını gösteriyor, örneğin bugün devlet bankalarından yaklaşık 1 milyon konut kredisi kullanan bir vatandaş krediyi 3 yılda öderse ayda 46.000.000 TL, 10 yılda öderse 10 yıl boyunca ayda 31.000.000 TL kredi geri ödemesi yapacak’’ dedi
Ege -Koop Genel Başkanı Hüseyin ASLAN, barınma krizinin çözümüne ilişkin önerilerini de ‘’SOSYAL DEVLET, TEMEL İNSAN HAKLARI VE KONUT HAKKI’’ hatırlatması yaparak şöyle özetledi. Konut kredilerinin zirve yaptığı , bugünkü koşullarda, konut kredisi çözüm olmaktan çıktı. Konut kredileri çözüm olmaktan çıktığına göre, çözüm; konut maliyetlerini düşürmek, konut arzını artırmak, dar ve sabit gelirlilerin konuta erişimlerini kolaylaştırmak olarak formüle edilebilir. Çözümün ilk adımı da; kooperatifler desteklenip özendirilerek dar ve sabit gelirlilerin ev sahibi olmaları kolaylaştırılabilir.
Bunun içinde; belediyeler Ege –Koop modeli kooperatiflere imarlı-altyapılı konut arsaları üretmeli ve merkezi yönetimde hazırlayacağı ‘’ KONUT DESTEK PAKETİ’’ ile hiç konutu olmayan vatandaşın ‘’konut hakkı’’ na sosyal devlet ve temel insan hakları bağlamında cevap vermelidir. Çünkü; barınma hakkı; sosyal devletin en sade tanımıdır ve temel insan haklarının da ‘’ÖZ’’üdür.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ ZOR DURUMDA…
Yüksek okulların yakında açılacağını, barınmanın aileler ve öğrenciler için gerekli olduğunu belirten ASLAN, ‘’ Üniversiteler, belediyeler ve devlet acilen bazı yatırımlarını kısarak gençlerin barınabileceği yurtlar oluşturmalı. Günümüzde 1+1 evlerin kirası eşyalı 18.000 TL, eşyasız 13.000-15.000 TL civarında olan kiraları ödeyemeyecek durumdaki aileler çocuklarını üniversiteye kayıt yaptırmaktan vazgeçmek zorunda kalıyor. Bu durumda bir çok ailenin evladını kent dışına gönderemeyeceğini düşünüyorum. Bir çok öğrencide kiralar yüksek olduğu için üniversite eğitimini bırakmak zorunda kalarak memleketlerine dönmek zorunda kalacakları ayrı bir sosyal ve psikolojik bir sorun haline dönüşüyor’’.dedi

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Bahanesi yok

Taşkın alarmı

Esnafa kum torbası desteği

Üç ay işgaliye ücreti alınmayacak

Kadın hikayeleriyle şiddete dikkat çektiler

Başkan Soyer, deniz kabarmasının tsunami etkisi yarattığı Kordon’da