Başarının parolası:Burslu Eğitim

  • 0
  • 1.492
Yazı Boyutu:

2011 yılı LYS sonuçlarına göre yerleşen 1010 öğrenciden 503’üne burslu eğitim verecek olan İzmir Üniversitesi,  kontenjanının yüzde 93.5 ‘ini doldurdu.

655 bin adayın üniversiteye yerleştirilmesi beklenen 2011 yılı Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) İzmir Üniversitesi’nde yüzleri güldürdü. 2007 yılında kurulan ve dördüncü eğitim yılını sürdüreceği 2011-2012 akademik yılında ilk yerleştirmeler sonucu 1080 yeni öğrenciye eğitim vermeye hazırlanan üniversitenin yüzde 93.5 kontenjanına ÖSYM tarafından yerleştirme yapıldı. Özel yetenek sınavı sonucu 60 öğrencinin kabul edildiği İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ile birlikte İzmir Üniversitesi’nin kontenjanı, yüzde 93.5 oranında doldu.
İş dünyasının ihtiyaçları ve üniversite adaylarının tercihlerine uygun olarak eğitim hayatına kazandırdığı yeni bölümleri ile her yıl daha fazla öğrencinin tercihi haline gelen İzmir Üniversitesi’nde eğitim vermeye bu yıl başlayacak olan Mimarlık Fakültesi dahil tüm fakültelerde yüzde 85 başarı yakaladıklarını dile getiren İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, “Burslu öğrenci sayısında yaptığımız artışın, gençlerin İzmir Üniversitesi’ni tercihinde çok etkili olduğunu zannediyoruz” diye konuştu.
2011 LYS ile yerleştirmesi yapılan Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin tamamı, Fen Edebiyat Fakültesi Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü ile Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı ile Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümlerinin bütün öğrencilerine burslu eğitim olanağı verdiklerini hatırlatan Prof. Dr. Erciyeş, “Mühendislik Fakültesi’nde kontenjanımızın doluluk oranının yüzde 90’ın üzerinde gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Erciyeş, “İş dünyasının ihtiyaç duyduğu ara eleman ihtiyacını en kaliteli mezunlar ile karşılayacak olmanın yanı sıra, gelecekte yönetici kademesinde ağırlıklı olarak yer alacağına inandığımız mühendislerin İzmir Üniversitesi eğitimi ile kariyerlerine bir adım önde başlayacaklarını tahmin ediyoruz” dedi.

503 öğrenciye daha burslu eğitim
Her yıl burslu eğitim verilen öğrenci sayısını artırma hedefi ile 2011 LYS yerleştirmeleri sonucu 503 öğrenciye daha burslu eğitim vereceklerini belirten Erciyeş, yeni eğitim verecekleri bölümler ile de hedeflerine ulaştıklarını aktardı. Erciyeş, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çocuk Gelişimi gibi yeni bölümlerin yanı sıra Hukuk, Psikoloji, Hemşirelik gibi bölümlerin yoğunluklu olarak tercih edildiği bilgisini verdi. Sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin yanı sıra bölge ülkeler ve Avrupa’nın da üniversitesi olma hedefi ile hem akademik kadrosunu, hem de teknolojik alt yapısını yenileyen ve başarı çıtasını yükselten İzmir Üniversitesi’ni tercih eden tüm öğrencilere ve ailelerine teşekkür etti.
26 Ağustos Cuma gününe kadar özel yetenek sınavı ile kazananları belirlenen İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü kayıtlarının devam edeceği İzmir Üniversitesi’ne 5-9 Eylül 2011 tarihleri arasında 2011 LYS sonucuna göre kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, gerekli belgeleri www.izmir.edu.tr internet adresinden öğrenilebilecek.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Deü'nün Kalitesine Bir Tescil de Epdad'dan

Yaşar Üniversitesi 23 yaşında

57. Alay temsili sancağını 1 milyonun üzerinde kişi ziyaret etti

Alper’e araştırma ödülü

Karşıyaka’da sporla iç içe nesiller yetişiyor

Destek İş Birliği Merkezi EÜ’de açıldı

Arşiv