Başrol kadınların

Narlıdere Belediyesi Pakize Ateş Kadın Danışma Merkezi, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 89.yılında, kadınların Cumhuriyet tarihindeki yerine ve temsilde eşitlik ilkesinin önemine vurgu yaptı. Yoğun ilginin olduğu gecede, kadına karşı şiddete karşı sahnelenen Maganda K isimli kısa oyun da sanatseverlerden büyük alkış aldı.

  • 0
  • 337
Başrol kadınların
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının 89.yılı Narlıdere’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Narlıdere Belediyesi Pakize Ateş Kadın Danışma Merkezi tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte şiddet olaylarına tepki gösterilirken, kadınların Cumhuriyet tarihindeki yerine ve temsilde eşitlik ilkesinin önemine vurgu yapıldı.

ŞİDDETE KARŞI TEPKİ
Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği gecede, Narlıdere Belediyesi Pakize Ateş Kadın Danışma Merkezi Güçlü Kadınlar Tiyatro Grubu, Şaziment Duran’ın yazıp yönettiği, makyözlüğünü Özlem Çıldam’ın yaptığı ‘Maganda K’ oyunuyla kadına şiddete karşı tepkisini dile getirdi. Songül Serin ve Volkan Türker’in seslendirdiği eserlerle renklenen oyunun sonunda pankartlarla sahneye çıkan oyuncular, kadına yönelik şiddete karşı ‘birlikteyiz’ mesajı verdi. Şair Kader Altutan ve Aysel Dere Kaygusuz’un şiirleri ile sahne aldığı gecede, Anacan Nurhan Aldemir de bağlamasıyla kulakların pasını sildi.

Narlıdere Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ay, kadınların hak ve hürriyetlerin geliştirilmesinde 5 Aralık 1934 tarihinin dönüm noktalarından biri olduğunu ifade ederek, “Meclisimiz, bundan 89 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tüm dünyaya örnek oldu. İnanıyoruz ki kadınlar iş hayatında ve siyasi yaşamda daha da iyi yerlere gelecekler. Ülkemizi, çocuklarımızı geleceğe taşıyacaklar. Bu anlamlı geceye emek veren herkese teşekkür ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Son ihale 6 Mart’ta

Milliyetçilik memleketin suyuna, havasına, toprağına sahip çıkmaktır

Urla Rotary'den Kadın adaylara destek

Bu da esnafın Çılgın Projesi

Kent Arşivi ve Tanıtım Merkezi Kapılarını Açtı

Karabağlar Yaşar Kemal'i andı

Arşiv