Binden fazla eseri ziyaretçileriyle buluşturuyor

ürkiye’nin ilk kâğıt ve kitap sanatları müzesi olma özelliği taşıyan ve içinde bir sanat galerisi de bulunduran Ege Üniversitesi (EÜ) Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi, bine yakın esere ev sahipliği yapıyor.

  • 0
  • 163
Binden fazla eseri ziyaretçileriyle buluşturuyor
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Türkiye’nin ilk kâğıt ve kitap sanatları müzesi olma özelliği taşıyan ve içinde bir sanat galerisi de bulunduran Ege Üniversitesi (EÜ) Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi, bine yakın esere ev sahipliği yapıyor. Müzede; el yapımı kâğıt üretimi demo odası, organik yazı malzemeleri, dünya renkli kâğıtları, günümüz renkli kâğıt sanatçıları, modern kâğıt sanatı bölümleri, kitap sanatları, exlibris, matbaa, sanatçı kitapları, çocuk kitapları, kitap biçimleri, kitaplardaki ustalar, baskı teknikleri, minyatür kitaplar ve tipografi bölümleri bulunuyor.

“Evrensel müze kategorisinde”

Müzede kâğıt ve kitabın hem kültürel hem sanatsal evrimini gözler önüne serdiklerini belirten EÜ Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Seda Ağırbaş, “Ege Üniversitesi Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi, 2012 yılından bu yana ziyaretçilerine hizmet veriyor. Müzemizin alt katında kâğıtlarımızı, üst katında kitaplarımızı sergiliyoruz. Müzemiz, ziyaretçilerine kâğıdın yapımını, organik yazı malzemelerini, papirüs, parşömen ve kâğıt olmak üzere kâğıdın nasıl yapıldığını ve bugüne kadar kâğıdın nasıl bir evrim geçirdiğini bize anlatırken aynı zamanda kâğıdın ve kitabın tarihsel süreçlerini de gösteriyor. Kitap bölümümüzde ise kitabın evrimini, bugünkü şeklini alışını, ciltlenmesini görüyoruz. Salvador Dali, Pablo Picasso gibi birçok sanatçının özgün çalışmalarını kitaplarımızda gördüğümüz için müzemiz aynı zamanda bir çağdaş sanatlar müzesi. Eserlerimiz; kişi, kurum ve sanatçıların bağışlarıyla bir araya geldi. Ayrıca, Türkiye’de ilk, dünyada eşi benzeri olmayan bir üniversite müzesi olmasından dolayı evrensel bir müze kategorisinde” dedi.

“Müzede dünyanın en küçük kitabı sergileniyor”

Müzede her yaştan ziyaretçiyi ağırladıklarını belirten Dr. Öğretim Üyesi Ağırbaş, “Müzemizde boyutları 2.4’e 2.9 milimetre olan dünyanın en küçük kitabını sergiliyoruz. O kadar küçük ki sadece büyüteç ile bakılabiliyor. Başta çocuklar olmak üzere bütün ziyaretçilerin odak noktası. Ayrıca sosyal sorumluluk projeleri de yapıyoruz, toplumun her kesiminden çocuklar, gençler ve yetişkinleri müzemizde ağırlayıp, onlarla söyleşiler ve atölye etkinlikleri gerçekleştirdik. Bundan sonra yapılacak etkinliklerde, özellikle öğrenciler olmak üzere tüm halkımızı müzemize bekliyoruz” diye konuştu.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Yaşar'a saygın üyelik

Egeli ihracatçılardan 14 depremzede kadına yardım eli

Ücretsiz kursları başlıyor

Piri Reis Pınar Ayhan’ı ağırladı

Kuşadası’nda ‘cerrahi hemşireliği’ zirvesi

Ege’de Sosyal Güvenlik Mevzuatı Eğitimi