brahim Çallı'da son günler

Folkart Gallery’deki Türk Resminin Bohem ve Asi Fırçası: İbrahim Çallı Sergisi’ni bugüne kadar 114 bin kişi ziyaret etti. Sergi 17 Nisan’da kapanıyor.

  • 0
  • 482
brahim Çallı'da son günler
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Folkart Gallery’nin ev sahipliğini yaptığı, bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı İbrahim Çallı sergisi olarak tarihe geçen sergi, ressamın 80 eserinden oluşuyor. Sergi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası, Yapı Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası başta olmak üzere; birçok kurum ve özel koleksiyonerin elindeki eserlerden derlenerek hazırlandı. Sergiyi ziyaret için son tarih 17 Nisan 2022-Pazar günü. Hazırlık süreci beş yıl süren sergiyi, bugüne kadar 114 bin kişi ziyaret etti.
Folkart Gallery; Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 10.00-19.00 saatleri arasında, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 
SERGİ HAKKINDA
Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı İbrahim Çallı Sergisi, Folkart Gallery’de 23 Kasım 2021 Salı günü sanatseverler ile buluştu.
Türk resminin en önemli sanatçısı olan İbrahim Çallı’nın 80 eserini barındıran sergi, “Türk Resminin Bohem ve Asi Fırçası: İbrahim Çallı” adını taşıyor. Sergi beş yıllık yoğun bir hazırlık süreci sonrasında sanatseverler ile buluşuyor.
Serginin Proje Direktörlüğünü Fahri Özdemir üstlendi.
Sergide İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Müzesi’nde bulunan ve Çallı’nın baş yapıtlarından biri olarak kabul edilen “MUSTAFA KEMAL ATATÜRK” portresi de yer alıyor. Sergide ayrıca İbrahim Çallı’nın peyzajları ve natürmortları bulunuyor. Çallı’nın en iyi eserleri olarak nitelendirilen Mevleviler serisi de, serginin en dikkat çeken eserlerini oluşturuyor.
 
Sergi ile birlikte Türkçe ve İngilizce olarak 400 sayfalık kapsamlı bir albüm de hazırlandı. Albümde, Doğan Hızlan, Prof. Dr. Zafer Toprak, İlona Baytar, Abidin Celal Bizzet ve Evrim Altuğ’un da, İbrahim Çallı ile ilgili inceleme yazıları bulunuyor. Sergi ile aynı ismi taşıyan albüm de, sergi gibi bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı İbrahim Çallı albümü olma özelliği taşıyor. Sergi, 17 Nisan 2022 tarihine kadar açık olacak.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Amatör sesler bekleniyor

6. İzmir Mizah Festivali’nin teması siyaset

Türk sanatçıya uluslararası saygın ödül

Bayraklılı çocuklar tiyatroyu sevdi