Buca'da kadına şiddete karşı uluslararası mücadele

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Buca Belediyesi Kadın Aktivite Merkezi’nde etkinlik ve panel düzenlendi.

  • 0
  • 198
Buca'da kadına şiddete karşı uluslararası mücadele
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Kadınların hiçbir ayrımcılığa maruz bırakılmadığı, eşit ve insanca yaşam şartlarına kavuştuğu günlere ulaşana dek çalışmalarını kararlılıkla sürdüren Buca Belediyesi, bu önemli günde kadınların yanındaydı.
Bu kapsamda Buca Belediyesi Kadın Aktivite Merkezi önünde Şiddet Temalı Maket Sergisi ve anma töreni düzenlendi.

KADIN MAKETLERİ SERGİSİ
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yapılan etkinlik, erkek şiddeti nedeniyle canlarını yitiren kadınlar anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun hemen ardından Buca Kent Konseyi’nden avukat Zeynep İlayda Karadağ bir konuşma gerçekleştirdi. Karadağ konuşmasında yaptığı çağrıda “Biz bir olmazsak gücümüz eksik kalır“diyerek kadınları şiddete karşı bilinçlenmeye ve örgütlenmeye davet etti.
Buca Belediye Başkan yardımcısı Eşref Çakır ise Buca Belediyesi olarak kadına yapılan her türlü şiddetin karşısında olduklarını ifade etti.

Kadın Aktivite Merkezi önünde hazırlanan cinayete kurban giden 15 kadının isimleri ve hikâyelerinin yer aldığı kadın maketleri sergisi ise büyük dikkat çekti.

AYDINLANMA ÇAĞI DÖNÜM NOKTASI OLDU
Öte yandan etkinlikte“Kadına Yönelik Şiddet ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konulu seminer gerçekleştirildi. Kadın Aktivite Merkezi’nde gerçekleştirilen seminerde konuşmacılar avukatlar Zübeyde Aksay ve Elif Karlıdağ oldu.
Avukat Zübeyde Aksay, tarihsel süreçte kadın haklarının gelişiminden bahsederek, aydınlanma çağına kadar kadının toplumsal hayatta ikinci planda kaldığını ifade etti. Türk kadını olarak önemli bir şansımızın olduğunu hatırlatan Aksay, “Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bizlere verilen seçme seçilme hakkı çok kıymetlidir. Türk kadını pek çok Avrupa ülkesinden bile daha önce bu hakka kavuşmuştur” dedi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Makina Mühendisleri Odası'nda yeni dönem

At-Çek Balık Avı Festivali’ne Hazırlanıyor

Hava kirliliği şikayetleri son 5 yılda yüzde 43 azaldı

“Kırmızı” ve “Mavi” hatla İzmirlilerin hizmetinde

‘Sağlıklı kent, Sağlıklı yaşam: İzmir’ sloganıyla öne çıkalım”

Ritmimiz de keyfimiz de yerinde

Arşiv