(ÇED) sürecinde mutlu son

  • 0
  • 903
Yazı Boyutu:

SOCAR & TURCAS Rafineri A.Ş tarafından Petkim Aliağa Kompleksi içinde 1375 dönüm arazide kurulacak rafinerisi projesi için ÇED süreci tamamlandı.
Petkim’in hakim hissedarı olan SOCAR&TURCAS ortaklığı tarafından kurulan SOCAR & TURCAS Rafineri A.Ş’nin Petkim Yarımadası’nda yapmayı planladığı rafineri projesinde önemli bir aşama tamamlandı.
Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu, Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan onay alan proje hakkında görüşlerini açıklayan SOCAR&TURCAS Enerji A.Ş Grup Üst Yöneticisi (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, Petkim'in arz güvenliğinin sağlanması için rafineri projesinin "yaşamsal önemde" olduğunu hatırlattı.
Yavuz, SOCAR & TURCAS ortaklığının Petkim'i satın aldıktan sonra kamuoyu ile paylaştığı, "Petkim Yarımadası'nı Avrupa’nın en büyük üretim merkezlerinden biri haline dönüştürme" projeksiyonunda en önemli adımlardan birinin daha atıldığını söyledi. Petkim sahası içinde projelendirdikleri Kimya Rafinerisi için ÇED sürecinin olumlu sonuçlanmasından büyük mutluluk duyduklarını belirten Kenan Yavuz, “Kamuoyumuza deklare ettiğimiz yatırımları gerçekleştirme noktasında gerek Petkim'in kapasitesini artırmaya yönelik yatırımlarımız, gerekse rafineri projemizdeki ilerlemeyi kamuoyumuz ile paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

“İKİ MİLLET DE ZENGİNLEŞİYOR”
Türkiye’nin Rafineri-Petrokimya entegrasyonu sayesinde elde edeceği kazançların ekonomiye rekabet avantajı ve dünyada birinci lige çıkmış bir üretim gücü kazandıracağını kaydeden Yavuz, şu değerlendirmeyi yaptı: “SOCAR&TURCAS Grubu olarak hazırladığımız orta ve uzun vadeli projelerimiz ile hem Azerbaycan-Türkiye kardeşliğini ekonomik köprüler ile teçhiz ediyor ve hem de her iki ülke halkının yani Türk Milletinin zenginleşmesine katkı koymanın gururunu taşıyoruz.
ÇED raporumuzun olumlu sonuçlanmasında başta Çevre ve Orman Bakanımız olmak üzere tüm bakanlık bürokrasisine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanına ve bu süreçte destek olan ve katkı koyan herkese sonsuz sevgi ve saygılarımızı sunuyorum”

YORUM YAZ
Diğer Haberler

En büyük 500 sanayici şirketin 131 tanesi Egeli

Aile Şirketlerinde Yönetim Kurullarını Gençleştiriyoruz

2026'da 2 milyar dolar

Körfez Geçişi Çağrısı

Japon devi Torbalı dedi

Mutlu Esbaş’lıların sesi Lüksemburg’dan yankılandı