Çocukların Hayatlarını Değiştirdi

İzmirGaz Robotik Takımı ismiyle 29 Nisan 2023 tarihinde düzenlenen Bilim Kahramanları Buluşuyor/FIRST® LEGO® League Challenge isimli uluslararası turnuvaya katılan takım, robot yarışmalarında 39 takım içerisinde 5. olmayı başardı.

  • 0
  • 274
Çocukların Hayatlarını Değiştirdi
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir Doğalgaz, Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi işbirliğiyle dünyada 110 ülkede düzenlenen First Lego League turnuvası için takım oluşturdu. İzmirGaz Robotik Takımı ismiyle 29 Nisan 2023 tarihinde düzenlenen Bilim Kahramanları Buluşuyor/FIRST® LEGO® League Challenge isimli uluslararası turnuvaya katılan takım, robot yarışmalarında 39 takım içerisinde 5. olmayı başardı. 7 kişiden oluşan takım yaklaşık 7 ay süren turnuva hazırlıkları kapsamında enerji sektöründe birçok yeni bilgi edinirken, aynı zamanda kendi geliştirdikleri robotun hem mekanik hem de kodlamalarını hazırladı.

9-16 yaş arası çocuk ve gençlerin kendilerini topluma duyarlı bilim insanı ve mühendis olarak görmelerini sağlamaya yönelik olarak Türkiye’de 2004 yılından beri düzenlenen turnuvanın bu seneki teması “Enerji”ydi. Takımlar, enerjinin üretilmesi, dağıtılması, depolanması ve tüketilmesine odaklanarak enerji üretimi ve kullanımı üzerine yenilikçi fikirler üretti.

Kentimiz İzmir Derneği‘nin Konak Belediyesi ile birlikte yürüttüğü sosyal girişim Kontak – Yenilikçi Öğrenme Merkezi‘nde robotik kodlama atölyelerine katılım sağlayarak bu alanda kendini geliştiren, maddi imkânı kısıtlı 12-15 yaş aralığındaki çocukların oluşturduğu İzmirGaz Robotik Takımı bu süreçte bir çok ziyarette de bulundu. Projelerini geliştirmek üzere İzmir Doğalgaz Buca Bakım Onarım ve Dağıtım Merkezi'ne bir ziyaret düzenlendi ve Biyokütle Enerji kaynaklarından elde edilen enerjinin, doğalgaz ile benzerlikleri ve farklılıkları hakkında detaylı bilgi alındı. Takım daha sonra biyokütle enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları konularında sahip oldukları farkındalığı artırmak üzere Ege Üniversitesi Biyokütle Enerji Sistemleri ve Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne de bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu süreçte hem robotik alanda hem de enerji sektöründe kendilerini geliştiren çocukların dünyaya bakış açılarında da önemli bir gelişme olduğu gözlemlendi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

6 projenin 4’üne desteklek

9 ülkeden 164 öğrenci

Deniz balığı ile kültür balığı arasında önemli bir fark yok

Türkiye’de ilk 5’te…

Yılın En İyi Genç Bilim İnsanı

Üniversiteli sayısı 207 bini geçti