Cumba’dan 5 yeni lezzet şov

  • 0
  • 3.914
Yazı Boyutu:

Ürünleri ve hizmetleriyle İzmir’in prestij mekanı Cumba Restaurant,  ara vermeden sürdürdüğü Ar-Ge çalışmalarının sonunda yine lezzet tutkunlarının vazgeçemeyeceği ürünlere imza attı.

İki yıl önce gerçekleştirilen ve salata ile başlayıp özel et çeşitlerinden üretilen Şefin Tadım Mönüsü’nün (Saray Kebabı, Dana Buse,  Kuzu Sırtı, mideyi rahatlatan böğürtlen, ahududu veya  limon sorbe molası, Özel Dana eti, Dana Sırtı,  Şeftali Hüdavendigar, Gundel ve profitrol’dan oluşan Şefin Tatlısı) ardından  geliştirilen ürünlerde uzun emek ve oldukça zahmetli.

Fire oranı yüksek olan yeni ürünlerle  ilgili bilgi veren İşletmeci Vehbi Güldoğan,  İnsanlara en iyisini sunabilmek için kıdemli usta Abdullah Seven ve ekibinin yoğun bir çalışma süreci gerçekleştirdiklerini söyledi.
Güldoğan, “Hedefimiz  ürün ve hizmet kalitesinden hiçbir zaman ödün vermediğimiz Cumba Restoran’ın misafirlerine en leziz ürünü sunabilmek. Bu amaç doğrultusunda  yaptığımız çalışmalar yüzde 30 civarında fireyi gerektiriyor. 1 ay ‘0’ derecede kurutulan etin üzerinde ki kuru bölüm anılarak 1 hafta marineye alınıyor.  Bu uygulama Dana Antrikot ve Dana Pirzola’yı kapsıyor” dedi.

Abdullah Usta( Abdullah Seven) ise bu iki ürünün yanısıra üç özel ürün daha ürüttiklerini söyledi.  Abdullah Usta, “Özel baharatlarda dinlendirililen Karamel Bonfile, Kadayıfa sarılı Hellim Pane ve Kızartma Mantı’yı deneme sürecinde İzmir’in sayılı gurmeleri tarafından test edilerek onaylandı” diye konuştu.


YORUM YAZ
Diğer Haberler

MasterChef Şampiyonu Swiss'te

Izmir’de Antakya esintisi

Ramazan sofralarının güzeli Swissôtel Büyük Efes’te...

Hatay lezzetleri Swiss'de

Denizkent Kafe’de glutensiz menü

Urla Mantısı (Kulaklı Mantı)

Arşiv