Cumhuriyete sahip çıkmak mecburiyetindeyiz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, dağcılık kulüplerinin ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak için düzenlediği geleneksel tırmanış etkinliğine katıldı. 30’a yakın dağcılık kulübünün üyeleriyle Balçova Terapi Ormanı’nda yürüyen Başkan Tunç Soyer, “Cumhuriyet de, demokrasi de, barış da uğruna mücadele edilmesi gereken değerler. Sahip çıkılmadıkça eksiliyor ve kayboluyor. Sonuna kadar sahip çıkmak mecburiyetindeyiz” dedi.

  • 0
  • 243
Cumhuriyete sahip çıkmak mecburiyetindeyiz
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun her yıl geleneksel olarak ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak için düzenlediği anma töreni ve yürüyüş etkinliği bu yıl İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katılımıyla yapıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan anma törenine Başkan Tunç Soyer ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı, Türkiye Dağcılık Federasyonu As Başkanı Ertuğrul Tugay, 30’a yakın dağcılık kulübünün başkanları ile temsilcileri, sporcular ve bürokratlar katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan anma töreninin ardından Başkan Soyer, dağcılarla beraber Balçova Terapi Ormanı’nda anma tırmanışına başladı. 3 kilometreyi aşan bir mesafeyi tırmanan Soyer, Manastır Alanı olarak bilinen bölgeye kadar dağcılarla yürüyüşe devam etti.

Soyer: “Dünyanın en büyük devrimlerinden biri”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bizlere Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılını görmek kısmet oldu. Çok şanslıyız. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına başlarken bu topraklarda hep beraber olduk. Cumhuriyet belki de insanlık tarihinin kansız, şiddetsiz başarılmış tek devrimi. Dünyanın en büyük devrimlerinden biri. Yüz yıldır da varlığını sürdürüyor. Bize kesintisiz barış yaşatan bir devrim. Cumhuriyet aynı zamanda bizi konfora, rahatlığa ulaştırdı. Ona sahip çıkma, değerlerini, erdemlerini koruma ihtiyacı çok fazla duymamış olabiliriz. O erdemler sahip çıkılmadığı, korunmadığı için yavaş yavaş avuçlarımızın arasından akıp gittiğini gördük. Örneğin Anayasa Mahkemesi yok sayılabildi. Şunu hatırlayarak yola devam etmeliyiz; Cumhuriyet de, demokrasi de, barış da uğruna mücadele edilmesi gereken değerler. Sahip çıkılmadıkça eksiliyor ve kayboluyor. Sonuna kadar sahip çıkmak mecburiyetindeyiz” diye konuştu.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Bahanesi yok

Taşkın alarmı

Esnafa kum torbası desteği

Üç ay işgaliye ücreti alınmayacak

Kadın hikayeleriyle şiddete dikkat çektiler

Başkan Soyer, deniz kabarmasının tsunami etkisi yarattığı Kordon’da