Cumhuriyetin Işığında Bilim ve Sanat Sergisi

Ege Üniversitesi (EÜ) “Cumhuriyet ve Atatürk Günleri” kapsamında Ege Bilim Sanat Platformu sanatçılarının katkılarıyla düzenlenen “Cumhuriyet Işığında Bilim Sanat Sergisi” sanatseverlerle buluştu.

  • 0
  • 401
Cumhuriyetin Işığında Bilim ve Sanat Sergisi
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi (EÜ) “Cumhuriyet ve Atatürk Günleri” kapsamında Ege Bilim Sanat Platformu sanatçılarının katkılarıyla düzenlenen “Cumhuriyet Işığında Bilim Sanat Sergisi” sanatseverlerle buluştu.

Fen Fakültesi Konferans Salonundaki açılış törenine, EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz, Ege Bilim Sanat Platformu Başkanı Kezban Arıkan, Ege Bilim Sanat Platformu Onursal Başkanı Dr. Eren Akçiçek, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Ana Bilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, akademisyenler, sanatçılar ve öğrenciler katıldı. Prof. Dr. Dinçer Ayaz, Dr. Eren Akçiçek ve Kezban Arıkan’ın açılışını yaptığı sergide, cumhuriyet ve Atatürk’e ait fotoğraf ve resimlerin yanı sıra tablolar, yöresel kıyafetler, çiçek ve çiçek tohumları ile EÜ Botanik Bahçesinden gelen çeşitli bitkiler ve çeşitli kültürel eserlere yer verildi.

Serginin açılışında konuşan EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz, “Bu yıl, bir başarı ve uygarlaşma öyküsü olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 99 yılının kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak başlattığı Milli Mücadelen zaferle çıkmamızın ardından ilan edilen cumhuriyet, bizlere bırakılmış en büyük mirastır. Bu miras sayesinde hak ve hürriyetlerimiz oluşmuştur. Bizlere de düşen en önemli görev ülkemizin bölünmez bütünlüğünü savunmak, bu uğurda çalışmaktır.” diye konuştu.

Platformun 2005 yılından beri faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Kezban Arıkan, “Ege Bilim Sanat Platformunun 2005 yılından beri çalışmalarına devam edebilmesinin sebebi, sanattan önce vefa ve çok özel duygular barındırmasından kaynaklanıyor. Sanat, toplum içindir. Bizler, sanata dair bir şeyler yaparken, topluma da hizmet ediyoruz.” dedi.

Platformun Onursal Başkanı Dr. Eren Akçiçek ise “Biz, Ege Bilim Sanat Platformu olarak bilim ve sanata dair güzel çalışmalar yaptık. Bu yıl 29 Ekim’de Cumhuriyetimizin 99. yılını kutluyoruz. Dilerim, yüzüncü yılını da yine bilim ve sanatın buluşmasıyla en güzel şekilde kutlarız.” diye konuştu.

EÜ Fen Fakültesi Konferans Salonunda, 11 Kasım’a kadar açık olacak sergi, bilim ve sanat sevdalı ziyaretçilerini bekliyor.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Nesini söyleyim Çıktı!

13. yılında 10’uncu kez bir araya geliyor

100. Yılın Öyküsü, Şiiri yarışması sonuçlandı

Paris Zenginliği

"Altı Üstü Bilinç" sanatseverlerle buluştu

Kanun virtüözünden muhteşem konser

Arşiv