Daha hızlı ve etkin müdahale

AKUT Yarımada Operasyon Eğitim Lojistik Merkezi, Güzelbahçe İlçesinde açıldı. Açılış kurdelesini AKUT 2.Başkanı Esra Üstünkaya, AKUT Ekip Lideri ve Sözcüsü Doç Dr. Sıtkı Egeli ve Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce birlikte kesti.

  • 0
  • 301
Daha hızlı ve etkin müdahale
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

AKUT Yarımada Operasyon Eğitim Lojistik Merkezi, Güzelbahçe İlçesinde açıldı. Açılış kurdelesini AKUT 2.Başkanı Esra Üstünkaya, AKUT Ekip Lideri ve Sözcüsü Doç Dr. Sıtkı Egeli ve Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce birlikte kesti.

Törene AKUT Yarımada Operasyon Bölüm Sorumlusu Özer Başar, AKUT Manisa ,İzmir Kuşadası ,Selçuk ve Denizli ekip liderleri ve gönüllüleri, AFAD, ANDA, HAK da katıldı.

Deprem, sel gibi afetlerde ve büyük kazalarda, kaybolma vakalarında doğru ve etkin arama-kurtarma faaliyetleri gerçekleştirme hedefiyle kurulan Türkiye’nin ilk arama kurtarma sivil toplum kuruluşu AKUT Arama Kurtarma Derneği, bağışçılarının destekleriyle inşa edilen AKUT Yarımada Operasyon Eğitim Lojistik Merkezi’nin Kahramandere Mahallesi 747/ 1 ( 709) Sokağın kesiştiği Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğünün karşısında açılışı gerçekleştirdi.

Toplam 176 metrekare kapalı alana sahip merkezde eğitim faaliyetlerinde kullanılacak seminer salonu ve teknik malzemenin muhafaza edilip bakımlarının yapılacağı lojistik depo da bulunuyor.

Kurulduğu ilk günden bu yana hem Türkiye’de hem de dünyada gerçekleşen büyük afetlerde arama-kurtarma operasyonlarına destek olan AKUT, Türkiye genelinde yer alan ekiplerinde bağışçılarının destekleriyle operasyon merkezlerini güncelleyip yenileyerek müdahale gücünü ve hızını artırıyor.

28 Şubat Çarşamba günü açılışı gerçekleştirilen AKUT Yarımada Operasyon Eğitim Lojistik Merkezi’nde AKUT Yarımada ekibi 100’ün üzerinde aktif gönüllüsü ile çalışabilecek.

Yeni merkezin faaliyetlerine sunacağı katkılar üzerine konuşan Arama Kurtarma Derneği AKUT 2. Başkanı Esra Üstünkaya, “Projenin her aşamasında bize destek olan yerel yönetimlere, kurum ve kuruluşlara, gönüllülere ve tüm paydaşlara teşekkür ederiz.

Üstünkaya, "Bildiğiniz üzere 'gönüllülük', toplumların güçlenmesinde kilit bir faktör. Destekçilerimizin gösterdiği fedakarlık ve kararlılık, sivil toplumun gerçek potansiyelini ortaya çıkarmakta ve amacımıza güç katmakta. Hayata geçirilen AKUT Yarımada Operasyon Eğitim Lojistik Merkezi, afetlere müdahale kapasitemizi güçlendirecek ve acil durumların etkilerini en aza indirmemize yardımcı olacak. Bu başarı elbette ki fiziksel bir altyapıyla sınırlı değil; aynı zamanda bu projede emeği geçen AKUT gönüllülerinin ve destekçilerimizin samimi çabalarının bir sonucu. Yerleşkemiz, bundan sonraki süreçte de afetlere hazırlık, müdahale ve dayanıklılık konularında çeşitli eğitim ve faaliyetlere ev sahipliği yapacak. Dolayısıyla, bu amaçlarımıza ulaşabilmemiz için bundan sonra da bugüne kadar olduğu gibi destekçilerimizin katkıları önem arz etmekte” dedi.

Törende konuşan Ekip Lideri ve Sözcüsü Doç Dr. Sıtkı Egeli, " İzmir şehri ve Yarımadası'nın ne denli yüksek deprem riskine açık olduğu hepimizin malumu. Bizim AKUT Yarımada Ekibi olarak birincil meşguliyetimizi oluşturan deprem riskinin yanı sıra, bir yandan da son yıllarda küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin bir sonucu olarak orman ve arazi yangınlarının sayısında ve sıklığında da büyük artış söz konusu. İklim değişikliğine bağlı olarak Akdeniz kasırgası ve hortumlar gibi yeni risk ve tehlikeler oraya çıktı. Ekibimizle tüm bu konuları takip ediyor, hazırlıklarımızı sürdürüyor ve aynı zamanda bugün açılışı gerçekleşen yeni yerleşkemizle faaliyetlerimizi ve kapasitemizi artıracağımız için de ayrı bir mutluluk yaşıyoruz. Yanımızda olan tüm destekçilerimize bir kez daha teşekkür ederiz " dedi.

Büyük çaplı operasyonlara da hizmet edebilecek​ AKUT Yarımada ekibinin hizmetine sunulan İzmir Güzelbahçe’deki AKUT Yarımada Operasyon Eğitim Lojistik Merkezi sismik risklere karşı en dayanıklı yapı seçeneği olarak kabul edilen hafif çelik konstrüksiyon teknolojisiyle inşa edildi.

Toplam 176 metrekare kapalı alana sahip merkezde eğitim faaliyetlerinde kullanılacak seminer salonu ve teknik malzemenin muhafaza edilip bakımlarının yapılacağı lojistik depo bulunuyor. Büyük çaplı operasyonlar da düşünülerek inşa edilen merkezde, bölgeye gelerek bu merkezi kullanacak arama kurtarma personellerinin ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde ölçeklendirilmiş tuvalet ve duş imkanları da yer alıyor. İlk etapta dizel jeneratöre dayalı oluşturulan güç altyapısının, sponsor desteği sağlanabildiği taktirde enerjisini fotovoltaik güneş panellerinden elde edebilecek alt yapısı da bulunuyor. Ayrıca merkezin bahçesinde, Köpekli Arama Grubu (KAG) çalışmaları için arama köpeklerinin kullanabileceği de barınaklar ve itaat eğitim parkuru yer alıyor.

Etkin müdahale imkanı bulacak
AKUT Yarımada Ekibi İzmir-Çeşme otoyolu ve bölgenin ana ulaşım arterleri üzerine inşa edilen, son derece avantajlı bir konuma sahip yeni merkezleri ile İzmir Yarımadası’ndan güney, iç ve kuzey Ege’ye doğru uzanan geniş coğrafyadaki acil durum çağrılarına süratle ve etkin şekilde müdahale etme imkânına kavuşacak. Sadece Yarımada ekibinin değil aynı zamanda diğer AKUT ekiplerinin eğitim faaliyetlerinde de kullanılabilecek Yarımada Operasyon Eğitim Lojistik Merkezi düzenlenecek afet bilinçlendirme seminerleri ve İlk Müdahale Gönüllüsü (İMG) eğitimleriyle de AKUT’un çok daha fazla sayıda vatandaşa ulaşmasına imkan tanıyacak. Bahri Karataş ( KHA)

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Engelsiz yaşam’ için yol yardım desteği

Menderes’te İlk Meclis

Bornova’nın zenginliğini ortaya çıkaracağız

Ekmek 5 TL

Buca'da ilk meclis

İlk ziyaret Kaymakam Fatih Aksoy’a

Arşiv