YUKARI

Dikkat! Bu vapurda Mustafa Kemal var

Çocuk kitaplarının cönemli isimlerinden Mehtap Temiz’in  “VAPURDA KİM VAR?” adlı masal kitabı, Yağmur Yayın Grubu markalarından Parmak Çocuk Yayınları farkıyla minik okuyucularıyla buluştu.
Dikkat! Bu vapurda Mustafa Kemal var
26 Nisan 2021 0 yorum 387

Çocuk kitaplarının cönemli isimlerinden Mehtap Temiz’in  “VAPURDA KİM VAR?” adlı masal kitabı, Yağmur Yayın Grubu markalarından Parmak Çocuk Yayınları farkıyla minik okuyucularıyla buluştu. 

DÜŞÜNCE EĞİTİMİNDE ATATÜRK: VAPURDA KİM VAR?
Kitabı ile ilgili bilgi veren Mehtap Temiz, felsefenin kaynağının merak, merak duygusunun kaynağının sa çocukluk olduğuna dikkat çekerek, “Felsefenin merkezinde soru sormak vardır. Bu yüzden kitabın kapağının bir soru ile başlaması tesadüf değildir?” dedi.

“ VAPURDA KİM VAR?”
Atatürk bir devlet adamı ve lider olmasının yanında bir düşünce adamıdır. Çocukların küçük yaşta bu yanını fark etmeleri de oldukça önemlidir. Gerçekleşmesi çok zor bir masalın bir yaşam gerçeğine dönüşmesi, ama bunun aşama aşama gerçekleşmesi ile çocukların bunu bir anda görmesi değil duygu geçişiyle içselleştirmesi söz konusudur. Çocuklar için felsefe, çocukların, bir metin, öykü ya da örnek olaydan yola çıkarak bilgi, doğru, gerçek, güzel, adalet gibi felsefi kavramları bir yetişkin rehberliğinde tartışmaları olarak açıklanabilir. Bu metin tüm bu olanaklara sahip bir kurgudur. Felsefe, hem onu ele alış biçimi hem de konusu itibariyle insan yaşamını kucaklamaktadır. Metin duygu geçişlerindeki alegorik anlatımla çocuğun duygu ve düşünce dünyasında Atatürk’ü kucaklamasını sağlıyor.

 Süt Beyaz Martı, bir metafor olarak karşımıza çıkıyor. Kaybedilenlerle dünyamızı dolduran karanlık; kapkara her yer. Süt Beyaz Martı, umudun, özgürlüğün, azmin simgesi olarak çıkıyor karşımıza. Metnin bir bölümünden sonra tüm renkler, duygular, düşünceler değişiyor. Bu da düşünce eğitimine elverişli bir metin olarak işlenmesini kolaylaştırıyor. Bir masal metni olması yanında diyaloglarla ilerlemesi, içsel diyaloglara da zemin hazırladığından felsefi bakış açısıyla yorumlanabilmesini sağlıyor. Bir masal metin olması felsefi düşüncenin beslendiği ikinci beceriye de hizmet ediyor: Yaratıcı düşünme. Yaratıcı Okumanın da tüm aşamalarına uygun yazılmış metin etkileşimli ve canlandırmalı okumaya oldukça elverişli. Özetle çocuklar bir felsefe olarak Atatürk’ü buluyor karşısında. Atatürk karşılarına bir bilgi yükü olarak değil önce bir duygu; sonra bir düşünce olarak çıkıyor”diye konuştu.

Hem çocuklar hem de yetişkinler için başucu kitabı, son yıllarda Atatürk için yazılmış en çarpıcı eserlerden olan “Vapurda Kim var?” Hale Gökalpsezer muhteşem çizgileriyle daha bir farklı kılarken, Grafik Tasarımını Asiye Sözerli üstlendi, Ercan Günaydın, M.Turgut Gülpınar, Fatma P. Dirican ise  yayına hazırladı.

Mehtap TEMIZ
Karlı ve soğuk bir günün ikindi vaktinde baskent Ankara' da doğdu. Kırmizı kurdelesini taktiği günden bu yana okuma, yazma yolunda yaş almayı sürdürüyor.
Farklı alanlardaki üniversite mezuniyetlerinin yanı sira Ankara Universitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Yüksek Lisans Programı kapsaminda 'Cocuk Edebiyat ve Okuma Kültürü' ne yönelik lisansüstü dersler aldı. Yaratici drama eğitmeni olarak çeşitli kurum ve kuruluşlarda uzun süre eğitmenlik yaptı. Çocukluktan bu yana katildiğı yarışmalarda çeşitli edebiyat ödüllerine layık görüldü. Tiyatro oyunları kaleme aldi. Hâlen çocuklar için yazmaya, çizmeye ve okumaya devam ediyor.
 
 
Hale GÕKALPSEZER
1970 zmir doğumlu sanatçi, yüksek öğrenimini 1992 yılinda DEU Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Anasanat Dalında tamamladiktan sonra kendi atölyesini kurdu. Ozel okullarda resim öğretmenliği yapti. 2005 yilinda Izmir Devlet Opera ve Balesinin açtiğı sinavı kazanarak sahne ressamı olan Gökalpsezer es zamanli olarak "Bütün çocuklar sanaiçi doğar." ilkesi ile "Hayal Atölyesi Düsler Kumpanyasi ni kurdu. Operadaki görevinin yani Sira çocuklarla atölyesinde disiplinler arast sanat çalişmaları yapmakta ve sosyal sorumluluk projelerinin hayat bulduğu TOBAV Izmir Subesinde yönetim kurulunda yer almaktadır 2002 den bu yana çocuk oyunları, öyküleri yazmakta ve resimlemektedir.
 

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Kızılçullu gençleri Endonezya’dan ödül topladı

06 Mayıs 2021 95 kere okundu

Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi, Endonezya’da düzenlenen iki organizasyonda müzik ve girişimcilik ödüllerini topladı. Müzikte piyano ve ses ödülünü [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Anneler Gününde “ANNE SANAT”

06 Mayıs 2021 99 kere okundu

İzmir’li tiyatro sanatçısı Metin Güler tarafından  kurulan ve kurulduğu zamandan bu yana özellike online etkinlikleriyle dikkatleri çeken Tiyatro Ofisi yeni bir [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Zombilir Kişi 3. baskı

04 Mayıs 2021 256 kere okundu

Ünlü mizah yazarı- karikatürist, gazeteci, şair ve senarist Cihan Demirci’nin Zombilir Kişi (Ölüm Bize Yakışıyor) adlı mizah romanının 3. baskısı çıktı. Yağmur [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Kuşadası'nın sokaklarında sanat var

02 Mayıs 2021 179 kere okundu

Kuşadası Belediyesi, kent genelinde yürüttüğü alt ve üst yapı yenileme çalışmalarını modern ve estetik dokunuşlarla renklendirmeye devam ediyor. Kentin turistik [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

“TEAM  EUROAMERICANA  2021”de İzmirli bir sanatçı

28 Nisan 2021 528 kere okundu

 29 Nisan Perşembe günü Meksika saatiyle 19:00’da Meksika  -Celaya'da açılışı yapılacak sanal "Team Euromericana 2021" Sergisi'nin mimarı [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Habib Bektaş'tan 4 çocuklara, 1 yetişkinlere

28 Nisan 2021 239 kere okundu

Türkiye ve Almanya arasında mekik dokuyan ünlü yazar Habib Bektaş’ın 3 tanesi ikinci baskı olmak üzere dördü çocuklara, biri yetişkinlere 5 kitabı kitabı [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1619483200323-1biz.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Sabah 06.30; Günün Mucizesi

28 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Ramazan Da 2 Öğün, Aralıklı Oruç Diyeti De…

196 yazı

3

Serhan Şarman

Manisa Şehzadeler Ve Masal Park

5 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1619483923359-3biz.jpg

Reklam

1619483767364-2biz.jpg