Ege otlarıyla dünya birinciliği

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden Dr. Betül Öztürk ve Yazar Doç. Dr. Ahmet Uhri, kaleme aldıkları ‘Ege Otları’ kitabıyla dünyanın en prestijli yemek kitabı yarışmalarından ‘Gourmand Ödülleri’nde birinci seçildi. Ege’deki şifa kaynağı otların kültürel geçmişini aktaran, yemek tariflerini paylaşan Öztürk ve Uhri, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen yarışmada ‘ansiklopedi’ kategorisindeki en iyi yazarlar olarak gösterildi.

  • 0
  • 277
Ege otlarıyla dünya birinciliği
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden Dr. Betül Öztürk ve Yazar Doç. Dr. Ahmet Uhri, kaleme aldıkları ‘Ege Otları’ kitabıyla dünyanın en prestijli yemek kitabı yarışmalarından ‘Gourmand Ödülleri’nde birinci seçildi. Ege’deki şifa kaynağı otların kültürel geçmişini aktaran, yemek tariflerini paylaşan Öztürk ve Uhri, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen yarışmada ‘ansiklopedi’ kategorisindeki en iyi yazarlar olarak gösterildi.

Ege’nin gastronomi alanındaki gelişimine büyük katkı sağlayacak eser, İzmir Ekonomi Üniversitesi Yayınevi aracılığıyla okuyucularla buluştu. İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Mahmut Özgener ve Rektör Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu, yaklaşık 2 yıllık çalışma neticesinde kitabı hazırlayan Öztürk ve Uhri ile bir araya gelerek başarılarından dolayı tebrik etti.

İlk etapta bin adet basılarak piyasaya sürülen ve okuyulardan büyük ilgi gören ‘Ege Otları: Ege ve İzmir’in Yenilebilen Otlarının Kültürü ve Yemeklerinin Tarifleri’ kitabı, İEÜ Yayınevi tarafından gastronomi ve mutfak kültürü alanında yayımlanan ilk kitap olarak tarihe geçti. Bu yıl 29’uncusu düzenlenen Gourmand Dünya Yemek Kitapları Ödülleri’nde büyük başarıya ulaşan yazarlardan Dr. Betül Öztürk, Suudi Arabistan’daki törene katılarak ödülünü gastronomi alanındaki çok sayıda başarılı ismin önünde aldı.

ANNE MUTFAĞINDAN TARİFLER
Ödüle layık görülmenin büyük gurur olduğunu, yıllarca süren detaylı çalışmaların sonucunu aldıklarını dile getiren Dr. Öztürk, kitapla ilgili detaylı bilgiler paylaştı. Dr. Öztürk, “Kitabımızda, Ege Bölgesi’ndeki yenilebilir otların; Ege ve İzmir mutfağına etkisini ve kültür tarihindeki yerini analiz ettik. Çalışmamızda arkeolojik, arkeobotanik, linguistik ve etimolojik verilerin yanı sıra bu otlarla hazırlanabilecek çeşitli yemeklerin antik dönemlere kadar uzanan ve sözlü çalışmalarla elde edilen tariflerini de aktardık. Kitapta oldukça yalın ve herkes tarafından anlaşılabilecek bir dil kullanmaya özen gösterdik. Kitapta yer alan otların fotoğraflarını da biz çektik. Kitapta aktardığımız tariflerde, ‘annelerimizin mutfağını’ temel aldık. Yıllardır Ege sofralarını süsleyen, annelerimiz tarafından muhliye, eşek helvası, arapsaçı, şevket-i bostan ve gelincik gibi otlar kullanılarak hazırlanan yemeklerin tariflerini paylaştık” dedi.

72 ÇEŞİT OT VAR
Kitabın yazarlarından Doç. Dr. Ahmet Uhri ise, kitapta 72 farklı ota ilişkin bilgiler aktarıldığını belirterek, “Ege Bölgesi’nde, farklı şivelerde adı geçen çok sayıda ot var. Bunların birçoğu aslında aynı ama isimleri farklı. Biz, tüm bu ot isimlerinin Latince kökenlerine de indik. Detaylı analizler sonucunda tam 72 farklı otu belirledik. Otların özellikleri ve tarihsel geçmişine ilişkin detaylı bilgilere de yer verdik. Yazım sürecinde, tüm araştırma ve inceleme kısmında biz de çok keyif aldık. Her açıdan unutulmaz bir 2 yıl geçirdik ve en sonunda da kitabımızla hedeflediğimiz noktaya geldik” diye konuştu.

ÖNEMLİ BİR ARŞİV
İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi’nin şifa ve lezzeti buluşturan mutfağıyla ön plana çıktığını belirterek, “Ege Bölgesi; zengin tarihinin, hayranlıkla bakılan doğal güzelliklerinin, eşsiz denizinin ve dört mevsim parlayan güneşinin yanı sıra şifa ve lezzetin buluştuğu mutfağıyla da önemli bir hazineye sahip. ‘Şifa deposu’ olarak bilinen çok sayıda otun hayat bulduğu bölgemiz, Türk mutfağına asırlardır ayrıcalık ve değer katan, tarihin en ünlü gastronomi merkezlerinin başında geliyor. Ege Otları kitabı da günümüze ulaşan bu ot çeşitlerinin sofralara gelişine kadar yaşanan süreci gün yüzüne çıkarıyor. Ege ve İzmir’e özgü mutfak değerlerinin köklerine inilirken, yenilebilen otların geçmişine de dikkat çekiliyor. İçerdiği tariflerle lezzet şöleni de sunan kitabımız; önemli bir arşiv, her zaman yararlanılacak kaynak niteliğinde. Yazarlarımızı, böylesine önemli bir esere imza attıkları için kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

NİTELİKLİ ESERLER
İEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu ise, “Ülkemize ve şehrimize kalıcı eserler kazandırmak amacıyla kurduğumuz İzmir Ekonomi Üniversitesi Yayınevi aracılığıyla değerli bir eseri okuyuculara sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yayınevimiz aracılığıyla daha çok nitelikli eseri toplumumuzla, bilim dünyasıyla buluşturmak hedefindeyiz. Bu doğrultuda öğretim üyelerimizi her konuda destekliyor, onlara bilgi ve tecrübelerini esere dönüştürebilecekleri ortamı sunuyoruz. Başarılı çalışmalarımızın önümüzdeki dönemde de artarak süreceğine inanıyorum” diye konuştu.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Vefa Yılı’na özel kimlik kartları

Yaz Okullarına kayıtlar başladı

Viyana ‘Arda’yı seçti

TÜBİTAK’tan en çok proje desteği alan üçüncü üniversite

Geleceğin ustalarını yetiştiriyorlar…

Müziksel Algı ve Bellek Geliştirme Kursları