Ege Üniversitesi 55. kez kapılarını açtı

  • 0
  • 889
Yazı Boyutu:

 İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi’nin 2009-2010 eğitim-öğretim yılı açılış töreninde konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Candeğer Yılmaz, üniversitelerin toplumun sorunlarına duyarsız kalamayacağını belirterek, “Üniversitelere düşen görev, öncelikle toplumun aklına, ortak akla ve sağduyuya katkı yapmak olmalıdır. Bu çerçevede temel insan hakları, düşünce özgürlüğü ve bizi bir arada tutan değerler arasında yer alan laiklik, Cumhuriyet, Demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi ilkeler söz konusu olduğunda üniversitelerin politik olma endişesi ile bu değerlere uzak durması beklenemez. Çünkü bu ilkeler aynı zamanda araştırmacıların ve bilimsel gelişmenin de güvenceleridir” dedi.

Ege Üniversitesi Prof.Dr.Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde İzmir Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları, üniversite rektörleri, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrencinin katılımıyla düzenlenen törende konuşan Prof.Dr.Yılmaz, üniversitelerin toplumu ayrıştıran değil, birada tutan değerleri geliştirmekle yükümlü olduğunu söyledi.

Ege Üniversitesi’nin Türkiye üniversite tarihinin en köklü kuruluşlarından biri olduğunu belirten Prof.Dr.Yılmaz, “Ege Üniversitesi ülkemizin eğitim, öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve sağlık hizmetleri alanında en önemli kuruluşları arasında önemli bir yere sahiptir. Ege Üniversitesi bünyesinden üniversiteler çıkarmış, İzmir ve Bölgemizdeki üniversitelere öncülük yapmış bir üniversitedir. Bugün 11 fakülte, 7 Meslek Yüksek Okulu, 5 Yüksek Okul, 8 Enstitü, 26 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile eğitim-öğretim faaliyetlerini, bilimsel araştırmalarını ve çeşitli alanlarda kamusal hizmetlerini sürdürmektedir” diye konuştu.

Üniversiteler Özerklik konusunda duyarlı olmalılar
Bilgi toplumu olarak da anılan günümüz toplumsal koşullarında üniversitelerin işlev ve öneminin arttığına işaret eden Prof.Dr.Yılmaz, “Tüm bu gelişmeler ışığında üniversitelerin olmazsa olmaz koşulu olarak kabul edilen özerklik ilkesi de farklı bir dönemde farklı anlamlara bürünmüştür. Üniversiteler ve bilimsel araştırma bir süredir sadece devlet ve hükümet karşısında değil, piyasa karşısında da özerklik sorunu yaşamaktadır. Bu, üniversitelerin farklı bir evreye girdiğini gösteren çok önemli bir konudur. Gerek merkezden üniversiteler aktarılan paydaki daralma ve gerekse piyasanın ihtiyaç duyduğu bilginin önem kazanması, üniversitelerin kamusal işlevlerinde farklılaşmalara yol açmaktadır. Ancak hem bilimsel özerkliğin tamamen ihmal edilmemesi, hem de toplumsal adaletsizliğin daha da derinleşmemesi için üniversitelerin kamusal işlevlerinin tamamen kalkmaması kısmen bir dengede tutulması gerekir. Tamamen hükümetin denetimi ve kontrolündeki üniversite, özerklik ilkesinden ne kadar uzaklaşırsa, tamamen piyasa koşullarına göre işleyen bir üniversite de o kadar uzaklaşır” dedi.
İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz koşullarına rağmen bilimsel araştırma projelerine verdikleri destekte tasarrufa gitmediklerini kaydeden Prof.Dr.Yılmaz, “Bilimsel araştırma projelerine verdiğimiz desteğin, kendi sınırlı olanaklarımız çerçevesinde miktarı 11 Milyon TL olmuştur. Bu çerçevede 2009 itibariyle AB 7.Çerçeve Programı kapsamında üniversitemizin toplam 11 projesi AB tarafından desteklenmeye değer bulunmuştur. EBİLTEM kapsamında 35 patent ve faydalı model, 5 Türk tescili gerçekleştirilmiştir. TÜBİTAK proje desteklerinde Ege Üniversitesi çok başarılı bir performans sergilemektedir. EN fazla proje başvurusu yapan üniversitelerden biridir. Üniversitemiz TÜBİTAK proje desteği sağlamada ilk 3 arasındadır. DPT kapsamında devam etmekte olan 2 projemize geçen yıl desteklenen bir projemiz daha eklenmiştir. Son projemize sağlanan destek miktarı 6.5 milyon TL’dir” diye konuştu.

Eğitim koşulları eşit olmalı
Törende öğrenciler adına bir konuşma yapan Ege Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı, EÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğrencisi Elif Tuğçe Kanbur, ülkemizin doğusundan batısına tüm üniversitelerin aynı eğitim koşullarına kavuşturulması gerektiğinin altını çizerek, “Biz gençlere yeni iş alanları açın. Her üniversite mezunu bir iş sahibi olmayı hak eder. Üniversitelerin kontenjanlarını arttırın, parasız eğitim olanakları sağlayın” dedi.

Törende ÖSS’yi kendi puan türünde dereceyle kazanarak Ege Üniversitesi’ne girmeye hak kazanan öğrencilere ödülleri Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz tarafından verildi.
 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Konuşma bozukluğunun çaresi terapi

ABD’den patent tescili aldı

Çığır açan uygulama

Fırtık Kız

Muhteşem dönüş

Yaşam Köyü’nde zeytinyağı sabunu atölyesi

Arşiv