Ege Üniversitesi’ne Sanayi Bakanlığı’ndan takdir plaketi

  • 0
  • 976
Yazı Boyutu:

E.Ü. Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz plaketi Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’den aldı

KOBİ’lerin uluslararası pazarlara açılmasını, ticari işbirliklerinin artırılmasını ve teknoloji transferi sağlanmasını öngören Avrupa İşletmeler Ağı’nın Tanıtım Toplantısı Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan’nın da aralarında bulunduğu 34 katılımcıyla Ankara’da yapıldı.

Avrupa İşletmeler Ağı'nın Türkiye bütçesinin 2008-2010 yılları için yaklaşık 13.7 milyon Euro olduğunu belirten KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan şunları söyledi; “Ülkemizde 7 konsorsiyum tarafından Türkiye çapında hizmet veriliyor. Avrupa  İşletmeler Ağı kapsamında Ege Bilgi ve Yenilik Merkezi(EBIC-Ege) adı ile kurulan Ege Bölgesi Konsorsiyumu,  Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Koordinatörlüğünde, Denizli Ticaret Odası ve Ege İhracatçı Birliklerinin ortaklığında yürütülmektedir. Ege Üniversitesinin Koordinatörlüğündeki EBIC-Ege, bugüne kadar organize ettiği 142 bilgilendirme günü ile 8 binin üzerinde sanayiciyi Ar-Ge, inovasyon, teknoloji transferi ve AB projeleri konularında bilgilendirmiştir. Proje kapsamında 2 binin üzerinde firma ziyaret edilmiş ve 71 firmanın inovasyon yetenek tespit çalışması yapılmıştır. Türk firmalar ile AB firmalarını bir araya getirerek işbirliği zemini yaratmak amacı ile EBIC-Ege 49 adet eşleştirme etkinliği düzenlemiş ve bu kapsamda 187 Türk firması ile Avrupalı firmalar arasında 810 yüz yüze görüşme organize etmiştir. Tüm bu faaliyetlerin sonucu olarak Türk firmalar ile Avrupalı firmalar arasında 18 adet işbirliğine imza atan EBIC-Ege, Bölge firmalarımızın teknoloji ve ticari işbirliklerinde bir adım öne çıkmasını sağlamıştır.”
                
Toplantıda Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Avrupa İşletmeler ağına katkıda bulunan Türk Üniversitelerini temsilen ve Ar-Ge, inovasyon ve teknoloji transferlerine yaptığı katkıdan dolayı Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer YILMAZ’a ve Sanayi ve Ticaret Odaları adına TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na, birer plaket sundu. İZMİR(Ege Ajans)

YORUM YAZ
Diğer Haberler

En büyük 500 sanayici şirketin 131 tanesi Egeli

Aile Şirketlerinde Yönetim Kurullarını Gençleştiriyoruz

2026'da 2 milyar dolar

Körfez Geçişi Çağrısı

Japon devi Torbalı dedi

Mutlu Esbaş’lıların sesi Lüksemburg’dan yankılandı