EGESEM’den kolay doğum eğitimi

  • 0
  • 1.266
Yazı Boyutu:

Ege Üniversitesi(E.Ü) İzmir Atatürk Sağlık Yüksek Okulu, Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM), E.Ü. Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı iş birliği ile Doğum Öncesi Eğitim ve Hazırlık Okulu kapılarını anne ve baba adaylarına açıyor.
Dünyada pek çok örneği olan fakat ülkemizde henüz yaygınlaşmayan doğuma hazırlık eğitimleri, Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksek Okulu’nda, sağlıklı ve iyi bir doğum amacıyla anne ve baba adaylarına 8 hafta boyunca verilecek. 2005 yılı Ulusal Anne Ölümleri çalışmasından alınan verilere göre, her yıl dünyada 500 bin kadın, hiçbir hastalığı olmamasına rağmen gebelikten ötürü yaşamını yitiriyor. Anne ölümleri ise 100 binde yirmi sekiz buçuk.

Doğumda yöntem annenin seçimi ve sağlığına bağlı
Derslerde; gebeliğin ilk günlerinden başlanarak, doğum korkusunun azaltılması, gebelikte tehlike belirtileri, anne sağlığının yükseltilmesi, beslenme, doğum çeşitleri ve loğusalık döneminde anne ve bebek bakımı, aile planlaması ile ilgili çeşitli teorik bilgiler verilecek. Aynı zamanda egzersiz, plates ve yoga eğitimleri ile annelere doğumu kolaylaştıracak yöntemler öğretilecek. “Gebelerin bu tür etkinliklere katılması, korkularını yenmesi, sağlıklı bir takip gibi etkileri sağlıyor.” diyen eğitim koordinatörü Doç. Dr. Neriman Soğukpınar  “Son ana kadar gebenin hangi yöntemle doğum yapacağı belli değildir. Bebeğin ve annenin sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Fakat bir sağlık sorunu çıkmazsa bizler çeşitli doğum yöntemlerinden bahsederek,hangi yöntemle doğum yapmak istediğine bağlı olarak, seçimi tamamen anne adaylarına bırakıyoruz. Eğitimlere katılmak isteyen anne ve baba adayları egesem@mail.ege.edu.tr  adresinden başvuru yapabilirler. ” dedi.
En az yirmi, en fazla 30 haftalık gebelerin katılacağı programda, gebelere el kitabı ve katılım sertifikaları da dağıtılacak. Katılım için gereken tek şart ise, kadın hastalıkları ve doğum hekiminin vereceği uygunluk raporu.
Anne ve baba adaylarının birlikte katılacağı eğitimler 8 hafta, haftada bir gün iki saat olarak planlanıyor. 1 saati teorik, 1 saati egzersiz olarak planlanan eğitimlerde ilk dört hafta günde yarım saat yoga eğitimi verilecek. İZMİR(Ege Ajans)

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Deprem korkusuna özel terapi

Buca'nın altın çocukları

Narlıdere'nin kalite yolculuğu başladı

Kadınlara ‘yaratıcı endüstri’ eğitimleri

Türk polisiye dizilerinde kadının yeri yok

Bir yılda 12 bin 500 kişiye eğitim