Eski eşten, yeni hayat

10 yıl önce boşandığı, oğlunun babasına hiç düşünmeden karaciğer vericisi oldu, insanlık dersi verdi.

  • 0
  • 1.445
Eski eşten, yeni hayat
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Kadına yönelik şiddet olaylarına her gün bir yenisi eklenirken, İzmir’de bir çocuk annesi Bahar Azak (42) 10 yıl önce boşandığı, nakil olmaması halinde sayılı günleri kalan eski eşi Can Şay’a (58) karaciğer donörü olup, insanlık dersi verdi. Kent Hastanesi’nde gerçekleşen karaciğer nakliyle oğlunun babasına yeni bir hayatın kapılarını açan Azak, “Ayrılmış olsak da o benim hayatımın bir parçası. Ameliyata umutsuzlukla girip mutlulukla çıktık” dedi.

İzmir’de işletmecilik yapan bir çocuk babası Can Şay’a, geçtiğimiz Nisan’da karın şişliği yakınması ile gittiği hastanede karaciğer yetmezliği ile birlikte karaciğer kanseri tanısı koyuldu. Şeker ve yüksek tansiyonu olduğunu belirten Şay, kötü bir sürpriz olarak karşısına çıkan karaciğer sirozu ve tömürü tanılarıyla şaşkına dönerken, tedavi için hemen harekete geçti. Bir üniversite hastanesinde girişimsel yöntemle karaciğerdeki tümör küçültülmeye çalışılan Şay karaciğer nakli kararıyla Kent Hastanesi’ne başvurdu. Hastalandığı ilk günden itibaren süreçlerde yanında olan, oğlu Alpay’ın (12) annesi, eski eşi Bahar Azak gönüllü verici oldu. Şansı yaver giden Can Şay’a tek vericisi olan Bahar Azak’ın uygun olduğu belirlendi. Ancak ayrılıklarının üzerinden 10 yıl geçen çift Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu’na girmek zorunda kaldı. Kuruldan vize çıkınca da nakil geçtiğimiz 6 Eylül’de gerçekleşti. İzmir Kent Hastanesi Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Bölümü kurucu başkanı Prof. Dr. Murat Kılıç da; Doç. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Opr. Dr. Rasim Farajov, Opr. Dr. Zaza Iakobadze, Doç. Dr. Mert Akan, Uzm. Dr Alihan Pirim ve Uzm. Dr. Özgür Bolat’tan oluşan ekibin gerçekleştirdiği nakil sonrasında şunları söyledi:

NAKİL OLMASA GÜNLER, HAFTALAR İÇİNDE KAYBEDEBİLİRDİK
“Can Şay karaciğer sirozu zemininde karaciğer kanseri gelişmiş bir hastamız idi. 4 ay önce karaciğer yetmezliği gelişen ve yemek borusundaki varislerin kanaması nedeniyle yoğun bakıma alınmıştı ve karaciğer nakli olmasa günler, haftalar içinde kaybedilmesi söz konusuydu. Kadavra organ sıkıntısı göze alındığında canlı vericiden zamanında nakil olmasa yaşam şansını kaybedecekti. Bu şartlarda nakil oldu. Hem verici olan eski eşinin hem de kendisinin sağlık durumu iyi. Hasta artık kontrol programımızda.”

İKİMİZ AMELİYATTAYKEN OĞLUMUZ DIŞARIDA, YALNIZDI
Boşandığı eşi Can Şay’ı kanamalı bir halde hastaneye yatırdıklarını, durumunun çok ağır olduğunu belirten eski eş Bahar Azak, “Biz 10 yıl önce boşandık ama düşman kardeş olmadık. Rahatsızlığını en başından beri biliyordum ve hiç düşünmeden donör olacağımı söyledim. Vermesem… kafasına silah dayasam aynı şey. İnsan hayatı o kadar ucuz değil, çocuk olsun, tanımasam da veririm. Can ayrılmış olsak da hayatımın bir parçası. Zor olan biz ameliyattayken çocuğumuz yalnızdı. Süreç beklediğimden daha iyi geçti. Çabuk toparladım, şanslıydık. Daha zor süreçler bekliyorduk. Can’ın durumu çok ağırdı. Doktorlar çok umutsuzdu, ben bir umut varsa bile hazır olduğumu söyledim. Açıkçası Can’ın yoğun bakımdan çıkmasını bile beklemiyordum. Emeğimin boşa gitmediğini görmek çok güzel. Çok umutsuzlukla girdik, çok mutlulukla çıktık.”

KELİMELER KİFAYETSİZ
Öte yandan kanamalı halde Kent Hastanesi’ne yatırıldığı 2 Eylül günü annesi Serpil Derici’yi kaybettiğini ancak cenazesine bile katılamadığını belirten Can Şay, “Annemi kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken kan kusuyordum. Ağırlaşmıştım. Doktorlar durumumdan hiç umutlu değildi. Kadavra bekleme gibi bir zamanım yoktu. Nakil dendiğinde Bahar veririm, dedi. Başka donör de yoktu. Uygun çıkması bir mucize. Bugün hayattayım. Bahar sayesinde. Teşekküre kelimeler yetmiyor. Kelimeler kifayetsiz…” diye konuştu.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Kalça ağrısının nedeni kas mı, fıtık mı?

4 yılda 83 bin kişiye ücretsiz sağlık hizmeti

Öykü tedavi için Kahramanmaraş’tan İzmir’e getirildi

Boşuna ağrı çekmeyin, çaresi var

Hastanede unutulmaz anneler günü

Sizin katlanamadığınız ses var mı?