YUKARI

Federasyon başkanının eğitim aşkı

Dünya Yelken Federasyonu Başkan Yardımcılığına seçilen Özlem Akdurak, kendini geliştirmek için uluslararası ilişkiler okumaya karar verdi. Yeni görevinin Türk yelkenciliğinin daha da ileri taşınmasına katkıda bulunacağını belirten Akdurak, profesyonel iş yaşamının yanı sıra Yaşar Üniversitesi’nde aldığı uluslararası ilişkiler eğitiminin, kendisine yeni ufuklar açacağına inandığını söyledi.
Federasyon başkanının eğitim aşkı
19 Ocak 2021 0 yorum 875

Dünya Yelken Federasyonu Başkan Yardımcılığına seçilen Özlem Akdurak, kendini geliştirmek için uluslararası ilişkiler okumaya karar verdi. Yeni görevinin Türk yelkenciliğinin daha da ileri taşınmasına katkıda bulunacağını belirten Akdurak, profesyonel iş yaşamının yanı sıra Yaşar Üniversitesi’nde aldığı uluslararası ilişkiler eğitiminin, kendisine yeni ufuklar açacağına inandığını söyledi.

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak’ın eğitim aşkı ve öğrenme arzusu bitmiyor. Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Akdurak, dünyanın önde gelen çok uluslu finans şirketlerinde uzun yıllar deneyimin ardından aile şirketinde yıllardır süren profesyonel iş yaşantısının yanına içindeki eğitim tutkusuyla ikinci üniversiteyi ekledi. Geçtiğimiz yıl Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne başlayan Özlem Akdurak, burada aldığı eğitim ve edindiği deneyimin, Dünya Yelken Federasyonu Başkan Yardımcısı olarak seçilmesine de katkısı olduğunu söyledi.

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı, başarılı iş insanı Özlem Akdurak, içindeki hiçbir zaman bitmeyen eğitim aşkı ve öğrenme tutkusuyla uluslararası ilişkiler okumaya karar verdi. Geçtiğimiz yıl yeniden üniversite sınavına giren Akdurak, Yaşar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü kazandı. Bu yıl ikinci sınıfta eğitimini sürdüren Başkan Özlem Akdurak, “Hayat boyu öğrenme” kavramını her zaman benimseyip desteklediğini belirterek, uzun yıllar profesyonel iş yaşamının ardından başladığı öğrencilik serüvenini ve bunun hayatına kattıklarını anlattı.

Özlem Akdurak, “Güzel ülkemin eğitim olanakları en üst seviyede olan kurumlarından Bornova Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde eğitim aldım. İş hayatımın yarısını finans sektörünün değerli kurumlarında ve dünyanın önde gelen çok uluslu bankalarında farklı kademelerde çalışarak geçirdim ve üst düzey yönetici olarak bu süreci tamamladım. Ne kadar şanslıyım ki eğitim aldığım ve sonrasında çalıştığım kurumların bana kattığı ortak özelliklerden birisi, kişinin kendisini akıl, mantık ve strateji üçgeninde geliştirerek sosyal ilişkiler ile iş yapış modelleri geliştirme ve yönetiminde farklı bakış açıları ve öncelikleri belirleme ve uygulama yetisini kazanmam oldu. Dünya tarihi, dünyayı şekillendiren ülke ve kavramlar ile devletlerin siyasi analizleri, her zaman ilgimi çeken ve genel kültür olarak gündemi takip ettiğim konular oldu. Bahsettiğim kazanımlar ile ilgi alanımın birleşmesi, beni uluslararası ilişkiler konusunda daha donanımlı kılacak bir eğitim sürecine yöneltti” dedi.

AİLESİ EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ
Başkan Akdurak, “Finans sektöründeki çalışmalarımdan sonra, ikinci hayatım olarak yorumladığım ve beni sporcu veliliğinden yelken kulübü yöneticiliğine, oradan da Türkiye Yelken Federasyonu Başkanlığı’na ve nihayetinde Dünya Yelken Federasyonu As Başkanlığı’na götüren spor sektöründeki çalışmalarıma hız kesmeden devam ederken her zaman desteklediğim hayat boyu öğrenme süreçleri kapsamında, uluslararası ilişkileri, lisans seviyesinde okuma kararı aldım. Eşim ve çocuklarım buna şaşırmakla birlikte bu yeni sürece de her zaman olduğu gibi gönülden destek verdiler” diye konuştu.

 ÖĞRENDİKLERİMİ UYGULAYABİLMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM
Bu kararın ardından neden Yaşar Üniversitesi’ni tercih ettiğini de anlatan Akdurak, “Nitelikli akademik kadrosu, ileri seviyede İngilizce eğitimi ve eğitim programları ile dikkat çeken Yaşar Üniversitesi’nin İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ile yollarımızın kesişmesi ile eğitim hayatım tam da arzuladığım gibi başlamış oldu. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde de bir yandan eğitim alırken bir yandan da öğrendiklerimi pratikte uygulayabilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Yaşar Üniversitesi’nin öğrenciyi kavrayan ve motive eden yaklaşımı, akademik araştırma ve öğrenmeye teşvik becerisinin bana katmış olduğu bakış açısı, özellikle Dünya Yelken Federasyonu’ndaki as başkanlık görevimin icrasında strateji üretirken bana ayrı bir vizyon kazandırdı” diyerek eğitim sürecinin profesyonel yaşantısına katkılarını aktardı.

OKUL ARKADAŞLARINA STAJ İMKANI SAĞLAYACAK
Kısa süre önce 77 delegenin oyunu alarak Dünya Yelken Federasyonu Başkan Yardımcısı olarak seçilen Özlem Akdurak, “Dünya Yelken Federasyonu Başkan Yardımcısı olduğum günden itibaren sevincimi paylaştığım ve görüşlerine başvurduğum Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanımız Doç. Dr. Ayselin Yıldız hocamın önerisi ve desteği ile öğrencisi olduğum Yaşar Üniversitesi ile başkanlığını yürüttüğüm Türkiye Yelken Federasyonu arasında federasyonumuzun uluslararası faaliyetler departmanında üniversitemiz öğrencilerine staj imkanı sağlanacak. Bu iş birliği doğrultusunda Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencilerinin benimle birlikte Dünya Yelken Federasyonu kapsamındaki çalışmalar ile deneyim kazanmalarına vesile olmaktan gurur duyuyorum” diye konuştu.

ÖĞRENCİMİZLE GURUR DUYUYORUZ
Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayselin Yıldız ise “Uluslararası İlişkiler Bölümü olarak; derslerde paylaştığımız bilginin pratikte yetkinliğe dönüşmesi ve Türkiye’nin farklı uluslararası platformlarda etkin şekilde yer alabilmesinden, çok mutlu ve gururlu olduğumuzu ifade etmek isterim. Özlem Hanım’ın bu tecrübesi, uluslararası ilişkiler eğitiminin klasik anlamda sadece siyaset bilimi ile sınırlı olmadığının, temsiliyetten uluslararası iş yapış şekillerine spor ve kültür gibi birçok farklı alanda çok yönlü bir doğası olduğunun en güzel örneği. Bütün öğrencilerimizle olduğu gibi kendisini gösterdiği azmi ve başarılarından dolayı tebrik ediyor ve gurur duyuyoruz” dedi. 

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Eğitim 0 yorum

5. Dönem eğitimleri 8 mart’ta başlıyor!

06 Mart 2021 190 kere okundu

 İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin (İGC), Avrupa Birliği  (AB) hibe destek programı kapsamında kurduğu İGC Basın Akademisi eğitimlerinin Mart- Haziran dönemi kayıtları 05 Mart [...]

Eğitim 0 yorum

Karşıyaka’da çocuklar için örnek işbirliği

06 Mart 2021 189 kere okundu

Karşıyaka Belediyesi, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği ile işbirliği protokolüne imza attı. Protokol törenine; Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. [...]

Eğitim 0 yorum

Okullarda Korona Temizliği

01 Mart 2021 599 kere okundu

Kısmen açılacak okullar öncesi Dikili Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde okulların dezenfeksiyonu yapıldı. Koronavirüs [...]

Eğitim 0 yorum

Reflektör ve üvenli traktör kullanma eğitimi

01 Mart 2021 603 kere okundu

İzmir’in Foça İlçesi’nde Ziraat Odası başkanlığı ve jandarma işbirliği ile çiftçilere güvenli traktör kullanımı eğitimi verildi. Eğitimde [...]

Eğitim 0 yorum

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” Eğitimi

01 Mart 2021 643 kere okundu

Çiğli Belediyesi tarafından, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanlığı’nın katkılarıyla belediye personeline “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” [...]

Eğitim 0 yorum

Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayından Kararlılık Mesajı

26 Şubat 2021 921 kere okundu

Çiğli Belediyesi ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Teknik Kurulu işbirliğinde düzenlenen Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1610501929968-1a.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Seni Olduğun Gibi Sevmeyi  Öğrendim..

20 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Mucize İğne Semaglutide

195 yazı

3

Serhan Şarman

Bir Doğu Masalı: Kars

4 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1610502195906-1b.jpg

Reklam

1610502039777-1b.jpg