Firmalar dönüşecek, üretim büyüyecek

Firmaları yalın üretime yönlendirerek, daha az maliyetle daha fazla üretim yapmalarını sağlayan Model Fabrikalara bir destek de T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü ile KOSGEB’den geldi. Model Fabrikalardan daha fazla firmanın yararlanması için başlatılan “KOSGEB Yalın Dönüşüm Desteği” ile firmalar dönüşecek, üretim büyüyecek.

  • 0
  • 522
Firmalar dönüşecek, üretim büyüyecek
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir KOSGEB Yalın Dönüşüm Desteği ve Model Fabrika Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ekonomi Üniversitesi, KOSGEB VE İzmir Model Fabrika iş birliğiyle İzmir Ticaret Odası’nda düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Model Fabrika Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Elmasoğlu, İzmir Model Fabrika’nın kuruluş sürecini ve ortaklık yapısını katılımcılara aktardı.

ELMASOĞLU: ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMALIYIZ
İzmir Model Fabrika’nın çok genç ve sağlam bir ekibi olduğuna dikkat çeken Elmasoğlu, “Model Fabrikalara KOSGEB’in destekleri çok önemli. Bu desteklerin artarak devam etmesini diliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, “sürdürülebilirlik” in önemine sık sık değiniyor. Biz den buradan hareketle firmaların üretim kapasitelerini artırmak için çalışıyoruz. Üretim hattından dakikada 1 ürün yerine 5 ürün nasıl alırız, yalın üretim nasıl yapılır, zamanla ilgili Kobilerimize nasıl avantajlar sağlayabiliriz, hem imalat hem de ihracata dair sistemler yaratırken maliyeti nasıl düşürebiliriz, bunları sağlamaya çalışıyoruz. Süreci daha iyi anlamak için, başarı örneği olan firmalarımızın tecrübeleri bizim için çok kıymetli. Yıldızlara dokunamayacağımızı biliyoruz. Ama hep deniyoruz, denedikçe de yükseliyoruz. Model Fabrika bir ayrıcalıklar dünyası. Biz tüm kobilerimizin bu desteklerden yararlanmasını diliyoruz. Çok emek harcıyoruz. Gerçek anlamda bu memleket meselesi. Bu nedenle hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor” dedi.

ERTEN: MODEL FABRİKALAR İLE “DÖNÜŞÜM” MÜMKÜN
Konuşmasında “verimliliğin” önemine değinen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdür Yardımcısı Hakan Erten, “En anlaşılır şekilde söylemek gerekirse; Model Fabrikalardan danışmanlık hizmeti alarak, bir kuruş ek yatırım yapmadan, mevcut üretim tesisinizde bulunan makinelerinizi dönüştürerek yüzde ellinin üzerinde verimlilik artışı sağlama imkanınız var. Bunu söylediğimizde abartı gelebilir. Ama bugün burada doğrudan firmalardan tecrübelerini dinleyeceğiz. Sanayicilerimiz Model Fabrikaların sunduğu danışmanlık desteğinin çok fazla bir şeyi değiştirmeyeceğini düşünüyor olabilirler. Ama bugün göreceksiniz ki bu destek ile pek çok şeyi değiştirmek mümkün” diye konuştu.

313 FİRMA ÖĞREN-DÖNÜŞ HİZMETİ ALDI
Model Fabrikaların Türkiye genelinde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Erten sözlerini şöyle sürdürdü: “Model Fabrikalarımızda şuana kadar 313 firma öğren-dönüş hizmeti aldı ve yüzde 54 ve 76 arasında verim sağladı. 4 Model Fabrikamızda dijital dönüşüm danışmanlığı da sağlamak için çalışmalara başladık. Elbette önceliğimiz yalın dönüşümü sağlamak. Dijital dönüşüm daha sonra geliyor. Ayrıca performans izleme ve değerlendirme sistemimizi kurduk. Model Fabrikalarımız için nitelikli eğitmen yetiştirmek için eğitim programlarımıza da hızla devam ediyoruz”

FİRMALAR TECRÜBELERİNİ AKTARDI
Konuşmaların ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Sayın Nihan Menteşoğlu’nun moderatörlüğünde, İzmir Model Fabrika Direktörü Anıl Okçu, Form Endüstri Tesisleri Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Güray Korun, Genel Müdür Yardımcısı Serap Korun ve Kalite Yöneticisi Alper Şaşal’ın katılımıyla bir panel düzenlendi. Panelde firmalar İzmir Model Fabrika’dan aldıkları hizmet sonucunda edindikleri tecrübeleri aktardı.

KORUN: MODEL FABRİKA ÖĞRETİYOR, DÖNÜŞTÜRÜYOR
Mayıs-Ağustos 2023 tarihlerinde İzmir Model Fabrika’dan “öğren-dönüş” hizmeti alan Form Endüstri Tesisleri Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Güray Korun, “Firmamız bir yerde öyle bir noktaya geldi ki, sipariş var ancak üretemiyoruz. Hurda rakamımız büyüyor. Verimsizlik var. Şikayetler var. Sürekli makine almanın personel almanın sonu yok. Anladık ki; bu gömlek bize dar geliyor, değişmemiz, dönüşmemiz lazım. Böylece yalın üretim ve yalın yönetimi araştırmaya başladık. Kendi çabamızla bunu yapamayacağımızı anlayınca profesyonel destek almaya karar verdik. Model Fabrika ile tanıştık. İzmir Model Fabrika’nın uyguladığı yöntemler öğretiyor, dönüştürüyor ve sürdürülebilir olması için ne olması gerektiğini size anlatıyor” dedi.

STRATEJİK BİR KARAR VERMEK LAZIM
Yalın üretime yönelmeyi planlayan firmalara tavsiyelerde bulunan Korun sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle bu stratejik kararı vermek, hedef belirlemek lazım. Daha sonra profesyonel bir destek almak lazım. Bu destek kesinlikle, İzmir Model Fabrika diyebilirim. Bize kazandırdıklarından çok memnunum”

Panelin ardından KOSGEB Süreç Danışmanı Ahmet Dursunoğlu, katılımcılara “KOSGEB Yalın Dönüşüm Desteği ve KOBİ Bilgi Sistemi” ne ilişkin bir sunum yaptı.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

158 gıda firmasının 84 tanesi hububat bakliyat yağlı tohumlar sektöründen

Üretim ve eğitimi yeniden planlamalıyız

TİM İlk 1000 Listesinde

İhracatçılar kötü gidişata dur demek istiyor

21 ihracat şampiyonunun 11’i Egeli

EGİAD’dan Ekonomi Değerlendirme Toplantısı

Arşiv