Foça'da coşkulu 19 Mayıs kutlamaları

İzmir’in Foça İlçesi’nde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tören ve coşkulu etkinliklerle kutlandı. Ulu Önder Atatürk, Samsun’a çıkışının ve Kurtuluş Savaşı’nın ateşini yakışının 104.Yıldönümünde her yaştan, her siyasi görüşten ve toplumun her kesiminden yüzlerce Foçalının katılımıyla birlik beraberlik içinde anıldı.

  • 0
  • 586
Foça'da coşkulu 19 Mayıs kutlamaları
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir’in Foça İlçesi’nde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tören ve coşkulu etkinliklerle kutlandı. Ulu Önder Atatürk, Samsun’a çıkışının ve Kurtuluş Savaşı’nın ateşini yakışının 104.Yıldönümünde her yaştan, her siyasi görüşten ve toplumun her kesiminden yüzlerce Foçalının katılımıyla birlik beraberlik içinde anıldı. Karada ve denizde dev bayraklar ve Atatürk posterleri açıldı. Jandarma Komando Okulu dalgıçları sualtından getirdikleri, suüstüne çıktıklarında alkışlar arasında açtıkları Türk Bayrağı’nı,Foça Kaymakamı’na teslim ettiler.

Cumhuriyet Meydanında yapılan ilk törene Foça Kaymakamı Mehmet Türköz, Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tümgeneral Halil Şen, Amfibi Görev Grup ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serhat Sözbir, Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, daire ve şube müdürleri, siyasi parti ve STK şube başkan ve temsilcileri, garnizon dahilindeki birliklerde görevli her rütbeden askerler, emniyet mensupları, öğretmenler, öğrenciler ve yüzlerce Foçalı katıldı. İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü adına resmi çelengin anıta sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı okundu. Resmi törenin tamamlanmasını müteakip Atatürkçü Düşünce Derneği ADD), Türk Kadınlar Birliği Foça Şubeleri ve CHP ilçe başkanlığı adına çelenk sunumları yapıldı. CHP Foça İlçe Gençlik Kolu Başkanı Eren Şen partililere ve partili gençlere hitaben bir konuşma yaptı.

Kutlama programının ikinci bölümü Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirildi. İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Emre Şahin ve Foça Kaymakamı Mehmet Türköz açılış konuşmalarında 19 Mayıs’ın özellikle gençler için taşıdığı anlam ve önemine dikkat çektiler.

19 MAYIS GENÇLERİMİZİN İLHAM KAYNAĞIDIR

Emre Şahin; “Atatürk’ün önderliğinde başlatılan milli mücadele, tarihin en önemli olaylarından biridir. O dönemde gençlerimiz ve sporcularımız da önemli rol aldılar. 19 Mayıs bugün gençlerimizin gelecekteki umutları için bir ilham kaynağıdır derken; Kaymakam Türköz bağımsızlık meşalesinin 19 mayıs 1919’da yakıldığını hatırlattı.

GENÇLER DEĞİŞİMİN ANAHTARI SİZLERSİNİZ

Mehmet Türköz; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da başlattığı bağımsızlık mücadelesi tarihe gömülmek istenen bir milletin küllerinden yeniden doğuşunun ilk adımıdır. Bu ilk adımla yakılan İstiklal meşalesi Amasya, Sivas, Erzurum’dan geçerek elden ele, dilden dile tüm vatana yayılmış, destanlaşan bir Kurtuluş Mücadelesi’ne dönüşmüştür. Yüce Milletimizin, İstiklalimiz ve İstikbalimizi korumak için, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle verdiği mücadele büyük bir zaferle sonuçlanmıştır. Esaret altındaki mazlum milletlere de ışık olan bu zaferle yüce milletimiz, vatan ve bayrak sevgisini, özgür yaşama kararlılığını tüm dünyaya ilan etmiştir. Gençler; sizleri değişimin anahtarı, gelişimin itici gücü olarak görüyoruz. Şunu hiç bir zaman unutmamalısınız; her alanda gelişmiş, istikrar içinde büyüyen, güçlü, demokratik, müreffeh Türkiye’nin mimarları sizler olacaksınız. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. “dedi.

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin ve Gençliğin Atatürk’e cevabının okunması, ilçe okulları arasında düzenlenen çeşitli yarışma ve sportif faaliyetlerde dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi , öğrencilerin günün anlam ve önemini anlatan konuşma ve şiirleri sonrası kutlama programı halk oyunları ekipleri ve savunma sporları ile okçuluk takımlarının gösterileri ile sürdü.

Meydanda coşkulu kutlamalar sürerken denizde genç yelkenciler güzel görüntülere imza attı. Bazı özel yatlar dev Atatürk resimli yelkenleri ve Türk bayraklarıyla liman içinde tur attılar.

Jandarma Komando Okulu dalgıç ekibi Küçükdeniz Liman içinden dalışta getirdiği Türk Bayrağını sahile birkaç metre kala su üstüne çıkarak açtı. Foça Kaymakamı dalgıçların getirdiği bayrağı sahilde alkışlar arasında ve öperek teslim aldı.

Kuıtlama programının ikinci bölümü protokol, öğretmen ve öğrenciler ve halkın katılımıyla meydanda marşlar eşliğinde büyük Türk Bayrağının açılmasıyla sona erdi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Son ihale 6 Mart’ta

Milliyetçilik memleketin suyuna, havasına, toprağına sahip çıkmaktır

Urla Rotary'den Kadın adaylara destek

Bu da esnafın Çılgın Projesi

Kent Arşivi ve Tanıtım Merkezi Kapılarını Açtı

Karabağlar Yaşar Kemal'i andı

Arşiv