FOÇA'DA ŞAMPİYONLUĞA KULAÇ ATTILAR

  • 0
  • 719
FOÇA'DA ŞAMPİYONLUĞA KULAÇ ATTILAR
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında Türkiye Açık Su Yüzme Şampiyonası, İzmir'in Foça ilçesinde gerçekleştirildi. Türkiye Yüzme Federasyonu (TYF), İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi işbirliği ve Foça Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen yarışlar için Foça Leon Otel önündeki Mersinaki Koyu'nda yüzme parkuru oluşturuldu. İzmir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Foça Yelken İhtisas Kulübü ve Foça Dalış Merkezi’nin de destek olduğu 4. TYF-DTO İzmir Açık Su Yüzme Türkiye Şampiyonası'na 47'si bayan, 91'i erkek olmak üzere toplam 138 sporcu katıldı.

Bayanlar 2500 metre serbest, erkekler 2500 metre serbest, bayanlar 5000 metre serbest ve erkekler 5000 metre serbest kategorilerinde yapılan yarışlarda, yüzücüler kıyasıya ama centilmence yarıştılar. Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı ve İzmir Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanları Şube Müdürlüğü birimleri de yarışların denizden emniyetini sağladı. Şampiyonanın en büyük sürprizi ise Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım oldu. Yıldırım, erkekler 2500 metre serbest kategorisinde yarışmaya katıldı. Yarışmada 15-25 yaşları arası bayanlar 5000 metre kategorisinde en iyi dereceyi, Fenerbahçe Spor Kulübü'nden Nilay Erkal 1 saat 1 dakika 49 saniye ile yaptı. 17-18 yaş arası erkekler 5000 metre kategorisinde ise en iyi derecenin sahibi, 1 saat 1 dakika 32 saniye ile yine Fenerbahçe Spor Kulübü'nden Kubilay Alp oldu. 

DERECEYE GİRENLERE 65 MADALYA
Yüzme yarışlarının tamamlanmasının ardından şampiyonada çeşitli yaş kategorilerinde ilk üçe giren sporculara, 65 madalya verildi. Ödül törenine İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ve Yönetim Kurulu Üyesi Mihri Çelik, Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız, Foça Belediye Başkan Vekili Bahar Öztürk, Türkiye Yüzme Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Yrd.Doç.Dr. Nevzat Mutlutürk, TYF Başhakem Ömer Akgül, İMEAK DTO İzmir Şube Müdürü Halil Hatipoğlu ve TYF yetkilileri katıldı.
Törende konuşan İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, 'Denizci Millet, Denizci Ülke' hedefini ilke edinmiş denizciler olarak, yüzme başta olmak üzere deniz sporlarını Türk insanına daha fazla sevdirmeyi amaçladıklarını söyledi. Şampiyonaya destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Öztürk, "Yarışmada dereceye giren sporcuları ve yarışmaya katılan tüm sporcuları tebrik ediyorum. Hedef dereceye girmek olsa da, bu zorlu parkuru tamamlamak da büyük başarıdır. Biz özellikle yüzme sporunu gençlere benimsetmeyi hedefliyoruz. Bu sene genç sporcularımızın yarışmaya katılımı, doğru yolda olduğumuzu da gösteriyor" dedi.

Foça Belediye Başkan Vekili Bahar Öztürk, bu organizasyonun Foça’da düzenlenmesinden çok mutlu olduğunu belirterek, “Sizleri ilçemizde ağırlamaktan ve şampiyonaya ev sahipliği yapmaktan memnunuz. Yeni müsabakalara da ev sahipliği yapmaktan gurur duyacağız” dedi.

‘ŞAMPİYONA ULUSLARARASI OLSUN'
Hem dereceye giren genç sporculara madalyalarını veren hem de yarıştığı kategoride madalya alan Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım ise, 4 kez yapılan Açık Su Yüzme Şampiyonası'nı hiç kaçırmadığını belirterek, "Ben 45 yaşından sonra yüzmeyi tercih ettim. Koşmayı bıraktım, yüzmeye başladım. İlk defa 2011'de Urla'daki yarışlara katıldım. Bu yarışmada her seferinde büyük keyif alıyorum. Bu nedenle Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi'ne teşekkür ediyorum. Bu tür yarışmalar sadece yazın değil kışın da olmalı. Ekonomi Bakanlığı olarak önemli organizasyonların İzmir'de yapılmasını teşvik ediyoruz. Yüzme şampiyonasını da uluslararası boyuta taşıyalım. Gelecek yıl 2-3 kat daha büyük organizasyonda buluşmayı diliyorum" diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından 4. TYF-DTO İzmir Açık Su Yüzme Türkiye Şampiyonası'na destek veren kuruluşlara ve hakemlere teşekkür belgeleri, şampiyonada dereceye giren sporculara madalyaları, sertifikaları ve hediyeleri verildi. Bayanlar 2500 metre 61-65 yaş kategorisinde altın madalya alan Nazan Göğen'in, şampiyonluk kürsüsüne Atatürk'ün resmi olan Türk bayrağıyla çıkması, izleyicilerden büyük alkış aldı.

İŞTE ŞAMPİYONLAR
Bayanlar 5000 metre (15-25 yaş arası)
15-16 Yaş-Nilay Erkal    (Fenerbahce)
17-18 Yaş-Beyza Kordan (Avrupa Yüzme İhtisas)
19-20 Yaş-Bengisu Avcı (Ferdi)
Erkekler 5000 metre (15-25 yaş arası)
15-16 Yaş-Fikrettin Bulut (Avrupa Yüzme İhtisas)
17-18 Yaş-Kubilay Alp (Fenerbahçe)
Bayanlar 2500 metre (13-70 yaş arası)
13-14 Yaş-Tuana Akgül (Çanakkale Belediyespor)
26-30 Yaş-Şengül Nalcı Tümer (Dokuz Eylül Üniversitesi S.K.)
31-35 Yaş-Gülşah Özkan (KSK)
36-40 Yaş-Ayşe Aydoğan (Üsküdar Su Sporları Kulübü)
41-45 Yaş-Özen Sanem Dilek (Modafen Yüzme Kulübü)
46-50 Yaş-Pınar İdel (Ferdi)
51-55 Yaş-Ayşe Dovan (KSK)
56-60 Yaş-Cahide Şeyma Kolaylı (Galatasaray)
61-65 Yaş-Nazan Göğen (Ferdi)
Erkekler 2500 metre (13-70 yaş)
13-14 Yaş-Ahmet Ayık Tufan (Galatasaray)
26-30 Yaş-Emre Erdoğan (KSK)
31-35 Yaş-Emrah Karaboğa (Göztepe
36-40 Yaş-Kutluhan Özkunt (Ferdi)
41-45 Yaş-Timuçin Gülaç (Konak Belediyesi)
46-50 Yaş-Murat Sapsağlam (Ferdi)
51-55 Yaş-Turgut Esen (KSK)
56-60 Yaş-Ömer Şamlı (KSK)
61-65 Yaş-Rauf Nezih Eşal (Han Batur SK)
66-70-Necati Sağır (KSK)
 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Dayanışma buluşması

Winter Cup rüzgarı

İzmir’in Minik Yüzücüleri Aliağa’da yarıştı

Bostanlıspor Osmaniye’de Türkiye Şampiyonu…

Karneyi alan buz pistine koştu

Sporun ve sanatın her zaman destekçisi olacağız