Genetikçilerin ‘Almanya’ başarısı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nden yeni mezun olan 9 öğrenci, yüksek lisans için Almanya’daki 6 farklı üniversiteden kabul alarak büyük başarıya imza attı.

  • 0
  • 435
Genetikçilerin ‘Almanya’ başarısı
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nden yeni mezun olan 9 öğrenci, yüksek lisans için Almanya’daki 6 farklı üniversiteden kabul alarak büyük başarıya imza attı. İleri düzeydeki yabancı dilleri, bilimsel araştırmaları ve yüksek not ortalamalarıyla fark yaratarak Türkiye’deki yüzlerce kişi arasından seçilen İEÜ’lü gençler, genetiğin farklı alanlarında uluslararası düzeyde çalışmalar yapacak. İki yılını Almanya’da geçirecek öğrenciler, yurt dışında alanında uzman isimlerden ders alacak, burada yeni projeler üretecek ve kariyer hedeflerini bu tecrübeler doğrultusunda şekillendirecek. İEÜ’lü Nazlıgül Keske, Tolga Danışmaz ve Melis Öztibet, Almanya’ya gidip eğitim almaya başlarken; Özüm Karpat, Onur Ateş, Başak Buse Karakuzulu, Gönlüm Bahar Uçar, Sude Mısra Baylan ve Sıla Sezan ise ekim ayında eğitime başlatacak.

YURT DIŞINDAKİ ÜNİVERSİTELERLE AYNI SEVİYEDEYİZ
İEÜ Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zeynep Fırtına Karagonlar, yurt dışındaki üst düzey üniversitelerle eşit seviyede eğitim verdiklerini söyledi. Bölüm olarak öğrencilerini araştırmaya, projeye yönlendiren bir yapıda olduklarını ve tüm bunların da öğrencilerde başarı olarak karşılık bulduğu ifade eden Doç. Dr. Karagonlar, “Öğrencilerimiz, bölüm olarak kendilerine sunduğumuz fırsatları çok iyi değerlendirerek hak ettikleri noktaya ulaştı. Bu üniversitelere kabul edilmek kolay değil. Bugüne kadar yapılan projelerin incelenmesinden sözlü mülakata kadar birçok aşamadan geçiliyor. Bunların hepsinden sorunsuz geçmek gerekiyor. Ne mutlu ki 9 öğrencimiz, bu süreci sorunsuz tamamlayarak kendilerine yeni bir fırsat yarattı. Tıpkı üniversitemizde olduğu gibi yurt dışında da başarılarına yenilerini ekleyerek ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerinden şüphem yok” dedi.

‘ERASMUS STAJI’ VE ‘PROJE’ VURGUSU
İEÜ Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi, Erasmus Koordinatörü Cihangir Yandım ise, “Öğrencilerimizin; henüz mezun olmadan önce Erasmus stajı ile yurt dışına gitmesini çok önemsiyoruz. Bu noktada gerekli girişimleri yaparak gençlerimize, Erasmus aracılığıyla yurt dışına açılma ve bu sayede tecrübe kazanma imkanı sağlıyoruz. Almanya’ya kabul alan öğrencilerimiz arasında bu stajdan yararlananlar da olmuştu. Bir diğer önemli konu da TÜBİTAK projeleri. Öğrencilerimiz, akademisyenleriyle ortak projelerde yer alarak kendilerini geliştiriyor, üretmenin ve araştırmanın hazzını yaşıyor. Bunun yanı sıra öğrencilerimizin akademik yayınlar gerçekleştirmesine de zemin hazırlıyoruz. Öğrencilerimizin başarıları, bölüm olarak doğru yolda olduğumuzun göstergesi” diye konuştu.

ÖĞRENCİLER VE KABUL ALDIKLARI ÜNİVERSİTELER
Özüm Karpat – Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi
Onur Ateş - Goethe Üniversitesi
Nazlıgül Keske - Saarland Üniversitesi
Tolga Danışmaz – Dresden Teknoloji Üniversitesi
Melis Öztibet - Dresden Teknoloji Üniversitesi
Başak Buse Karakuzulu - Jena Üniversitesi
Gönlüm Bahar Uçar - Erlangen Üniversitesi
Sude Mısra Baylan - Jena Üniversitesi
Sıla Sezan - Jena Üniversitesi
 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

İzmir Metro’nun 26 personeli daha yeterlilik belgesini aldı

Toplumları başarıya ulaştıran kadınlardır

İtalyan yazar Luigi Ballerini’nin de olduğu çok özel konuklar

EÜ DTMK’den “Türk Halk Oyunları Bölümü Kuruluş Süreci” paneli