Görme engelli kardeşe, hayat hediyesi

Diyalizden bir böbreğini veren ablası Münire Yalçın kurtardığı 4 çocuk babası Coşku, “Ablam sayesinde fabrika ayarlarıma döndüm. Diyalizsiz ve yasaksız yeni bir hayata başladım” dedi.

  • 0
  • 949
Görme engelli kardeşe, hayat hediyesi
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Çocukken geçirdiği oyun kazasında görme yetisini yitiren, kornea nakliyle eşini, çocuklarını sadece 16 gün görüp yeniden karanlık dünyasına dönen, yetmezmiş gibi 39 yaşında şeker hastası olan Çetin Coşkun (54) diyabete bağlı böbrek yetmezliğine girdi. Diyalizden bir böbreğini veren ablası Münire Yalçın kurtardığı 4 çocuk babası Coşku, “Ablam sayesinde fabrika ayarlarıma döndüm.  Diyalizsiz ve yasaksız yeni bir hayata başladım”  dedi.

GÖRME ENGELLİLİLERİN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞIYOR
Aydın’ın Kuşadası İlçesinde yaşayan, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji ve Rehabilitasyon Bölümü, 1982 mezunu olan Görme Engelliler Gönül Gözü Derneği Genel Başkanı Çetin Coşkun’un kaderi 11 yaşında bir oyun kazasında değişti, ışığını kaybetti. Küsmek yerine hayata sıkıca bağlanıp genç yaşta görme engeliler derneklerinde görev almaya başlayan Coşkun, çeşitli işlerde çalıştı. 2000 yılında kornea nakli gündeme gelen Coşkun, şansını denedi ama hayatı, ailesini, sevdiklerini sadece 16 gün görebildi. Vücudu bu doku ve ameliyatları reddeden Coşkun’a bir yıl sonda da diyabet tanısı koyuldu. Bu arada bağlamayla başladığı sanat yaşamını klavye çalıp Türk Sanat Müziğe söyleyerek sürdüren Coşkun,  dernek faaliyetlerinde kaderdaşlarına destek olmak için sahneye çıktı, yardım konserlerini sürdürdü. Diyabet teşhis konulduktan 6 yıl sonra insülin kullanmaya başlayan Coşkun hastalığının kötü seyretmesi üzerine böbrek yetmezliğiyle karşı karşıya kaldı. 3 yıldır çektiği böbrek yetmezliği geçtiğimiz 11 Mayıs’ta dernek çalışmaları için bulunduğu Alanya’da Coşkun’u hastanelik etti. Haziran ayında diyalize başlayan Coşkun’a makinesiz yaşam için nakil olabileceği söylendi. Bunun üzerine internetten araştırma yapan Coşkun, nakil olmak için İzmir Kent Hastanesi’ne başvurdu. 4 çocuk babası Coşkun’a ailesi içinde en uygun böbrek ablası Münire Yalçın’da bulundu. Ankara’da yaşayan 2 çocuk 3 torun sahibi Yalçın, kardeşi istemeden bir böbreğini vermeye gönüllü olurken, her şey yolunda gidince nakil 29 Haziran’da gerçekleşti. İzmir Kent Hastanesi’nde Opr. Dr. Işık Özgü ve Opr. Dr. Uğur Saraçoğlu başkanlığındaki iki ekip nakli gerçekleştirdi.  Başarılı geçen naklin ardından önce verici abla, ardından Coşkun taburcu oldu.

FABRİKA AYARLARIMA DÖNDÜM
Şeker hastası olmadan önce iki gözüne de kornea nakli ve keratoprotez ameliyatı yapıldığını, 16 gün çocuklarını, ailesini görüp tekrar eski dünyasına döndüğünü belirten Coşkun,  şöyle konuştu:
“Bu ameliyatların sonunda tekrar karanlığı dönme riskim vardı. Kaybedecek bir şeyim yoktu, ameliyatları oldum. 11 yaşımdan sonra ilk kez 16 gün süreyle ailemi, sevdiklerimi gördüm. Sonrasında tekrar başa döndük, sağ gözüm alındı, sol gözüm ise sadece ışık ve renk görüyor. Ama ben bu sonuca psikolojik olarak hazırdım. Şeker hastası olduktan sonra artık zaten kornea nakli mümkün değil. Görmüyorum ama böbrek hastası olup haftanın üç günü 4’er makineye bağlı olmak çok zordu. Bu yaşama alışmak, sürdürmek bana ve aileme de zor geldi.  Tuvalete gidemiyorsunuz, sosyal yaşamınız kalmıyor, ciddi diyet yapmak gerekiyor. Ablama minnettarım bana böbreğiyle yeni bir hayat verdi. Doktorlarıma müteşekkirim. Şimdi yasaklar kalktı, normal yaşama döndüm. Ablam beni fabrika ayarlarıma geri döndürdü. Muz da yiyebiliyorum kavun, kivi de. Dernek ve müzik çalışmalarıma da en kısa zamanda başlayacağım. Tüm diyaliz hastalarının makineden kurtulmasını diliyorum, herkesi organ bağışına çağırıyorum. Bir böbrek bir hayat demek.”
 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Gülüşleri Belediye’ye emanet

Donmuş gıdayı buzdolabında çözdürün

Gözünüzü Sık Kaşıyorsanız Dikkat !

Sağlığa adanan yenilikçi hizmetler

Sağlıkta öncüyüz

Mavi Halka Etkinliği Gerçekleştirildi