Hedef 'Bölge Şampiyonluğu

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencilerinden oluşan 5 kişilik ekip, finans alanında en saygın uluslararası kuruluşlar arasında gösterilen CFA Enstitüsü’nün düzenlediği ‘Araştırma Yarışması’nda (Research Challenge) finale kaldı.

  • 0
  • 911
Hedef 'Bölge Şampiyonluğu
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencilerinden oluşan 5 kişilik ekip, finans alanında en saygın uluslararası kuruluşlar arasında gösterilen CFA Enstitüsü’nün düzenlediği ‘Araştırma Yarışması’nda (Research Challenge) finale kaldı. 28 üniversiteden 41 takımın katıldığı yarışmada, Şişecam şirketinin finansal analizini yaparak rapor haline getiren gençler; analiz yeteneği, risk değerlendirmesi ve sektörel öngörü gibi birçok konuda jüriden tam not aldı. İEÜ’lü ekip, 23 Şubat tarihinde İstanbul’da düzenlenecek finale katılmaya hak kazanan 5 takımdan biri oldu. İzmir Ekonomili gençler, finalde de birinciliğe ulaşmaları durumunda, farklı ülkelerden birinci olan takımların yarıştığı Bölge Şampiyonası’na gitmeye hak kazanarak ülkemizi temsil edecek.

İEÜ İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü öğrencileri Şükrü Bora Başpınar, Mehmet Nuri Karanfil, Özlem Yağmur Aydın, Çağla Su Kurt ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Nevşare Bigün’den oluşan takım, yarışma için uzun süren bir hazırlık dönemi geçirdi. CFA (Sertifikalı Finansal Analist) Enstitüsü tarafından düzenlenen yarışmaya katılan tüm takımlardan, Şişecam şirketinin finansal analizini yapmaları istendi. Yarışmadaki takımlar; şirketin yatırım riskleri, hisse senedi değerlemesi, endüstri analizi ile çevresel, sosyal ve yönetişim temelli yatırımları (ESG performansı) gibi birçok konuda incelemeler yaptı. İEÜ’lü gençler, analizlerini tamamlayıp hazırladıkları raporu jüriye sundu. Yapılan değerlendirme sonucunda jüriden de geçer not alan İEÜ’lü ekip, finale kalmayı başardı.

FARKINI ORTAYA KOYDULAR
İEÜ İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı, Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berna Aydoğan, finale kalmanın kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “Finalde bizim üniversitemizin yanı sıra Bilkent Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi’nden takımlar yarışacak. Öğrencilerimiz, 41 takım arasından son 5’e kalarak önemli bir başarı elde etti. Yaptıkları analizler, kullandıkları finansal ve stratejik tekniklerle farkını ortaya koydu. Bu yıl akademik mentor görevini ben üstlenirken, sektör mentorlüğü görevini de Özgür Göker yürüttü. Gençlerimiz, üniversitemizde kendilerini en iyi şekilde geliştirdiklerini, çağın gereklerine uyan kapsamlı bir eğitim aldıklarını kanıtladı. Öğrencilerimizle birlikte finale en iyi şekilde hazırlanıyoruz. İnanıyorum ki finalde de başarılı olarak Global Şampiyona’daki yerimizi alacağız” diye konuştu.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Robotik takıma “Impact Award” ödülü

Yaz dopdolu geçecek

İtfaiye personeline yılan yakalama eğitimi

İlk mezuniyet, ilk heyecan!

DEÜ'ye Mükemmellik Ödülü

Sağlık Bilimleri'nden 250 mezun

Arşiv