Hekimlik yolunda ilk adım

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tıp Fakültesi’nde bu yıl eğitime başlayan 48 öğrenci, beyaz önlüklerini giyip ‘Tıbbiyeli Yemini’ ederek hekimlik yolunda ilk adımı attı. Törende konuşan İEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu, hekimlikte değerler, iletişim ve bilginin önemine dikkat çekti.

  • 0
  • 266
Hekimlik yolunda ilk adım
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi 2023-2024 Akademik Yılı Beyaz Önlük Töreni, kampüste bulunan konferans salonunda gerçekleştirildi. İEÜ’nün Youtube hesabından canlı yayınlanan törene; İEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlgi Şemin, İEÜ Medical Point Hastanesi Tıbbi Direktör Vekili ve İEÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Önder Limon, akademisyenler, öğrencilerin aileleri ve davetliler katıldı. Törende, çocuklarını beyaz önlükle ilk kez gören aileler büyük heyecan yaşadı. Törende, İEÜ Tıp Fakültesi’ne bu yıl en yüksek puanla yerleşen Doğa Cansın Okan ve Tıp Fakültesi Öğrenci Temsilcisi Batuhan Çiftçi de konuşma gerçekleştirdi.

İYİ HEKİMİN 3 ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ VAR
Törende öğrencilere seslenen Rektör Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu, hekimliğe ilk adımı atan öğrencileri tebrik etti, iyi bir doktor olmak adına dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı. Prof. Dr. Abacıoğlu, “Bir hekimi, iyi bir hekim yapan en önemli 3 özellikten söz etmek isterim. Bunların ilki, hekimliğin kadim ve evrensel değerleri ile etik ilkelerini meslek yaşamınızın ayrılmaz bir parçası yapmaktır. İkincisi; hastalarınız, yakınları, sağlık çalışanları ve toplumla açık, saygıya dayalı, özenli bir iletişim ve etkileşim kurabilme becerisidir. Üçüncüsü ise bilgi ve bilgiyi kullanma becerisidir. An gelir, bilginiz ve beceriniz ile hastanızın yaşam umudu olursunuz. Değerler, iletişim ve bilgi yaşamınızdan hiç eksilmesin” diye konuştu.

SİZLER İÇİN TÜM GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ
Prof. Dr. Abacıoğlu, zorlu bir süreci başarıyla tamamlayan gençleri üniversitede görmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Sizleri ve ailelerinizi içtenlikle kutluyorum. 2017 yılında ilk öğrencilerimizi alarak başladığımız bu yolculukta; nitelikli eğitici kadromuz, güçlü altyapımız ve yenilikçi eğitimimiz ile öne çıktık. İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanemiz, modern donanımları, örnek altyapısı ve nitelikli insan kaynağı ile sadece İzmir’in ve Ege Bölgesi’nin değil, ülkemizin de en önde gelen sağlık kuruluşlarından biri. Üniversitemize hoş geldiniz. Sizlerin nitelikli bir eğitim alması için tüm gücümüzle çalıştığımızdan emin olun. Yolunuz açık, sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu olsun” dedi.
KANITA DAYALI AKIL YÜRÜTME
İEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlgi Şemin, üniversite olarak tıp eğitimine büyük özenle yaklaştıklarını söyleyerek, “Fakültemizde geçireceğiniz süre içinde yalnızca bilgiyle değil, aynı zamanda hekimliğin temeli olan kadim değerleri ve ilkeleri size aktarmak için tasarlanmış bir müfredatla tanışacaksınız. Risk temelli düşünme, kanıta dayalı akıl yürütme, etkin iletişim ve etik değerler, öğreneceğiniz her şeyin merkezinde yer alacak” ifadelerini kulllandı.

ÇAĞIN GEREKLERİNE UYGUN KONULAR
Öğrenciyi merkeze alan bir anlayışla hareket ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Şemin, “Tıp, sadece bir meslek değildir. Yalnız bilgi edinmeyi değil, aynı zamanda şefkati, empatiyi, alçakgönüllülüğü ve ömür boyu öğrenmeye bağlılığı gerektirir. Üniversitemiz, tıp eğitimine büyük bir özenle yaklaşan, yeni ve modern eğitim teknolojilerine yatırım yapmış bir kurum. Fakültemizin en büyük gururlarından biri, öğrenci merkezli yaklaşımı ve müfredatında yaşam biçimi tıbbı, gezegen sağlığı, araştırma ve bilgi yönetimi, klinik akıl yürütme gibi çağın gerekliliklerine uygun konuları içermesi. Bunlar, geleceğin hekimleri olarak daha geniş bir perspektife sahip olmanızı sağlayacak” diye konuştu.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

İzu Yarımadası’na ‘İzmir’ dokunuşu

Türkiye’de bir ilk

Esnaf Dijital Pazarlarda söz sahibi oluyor…

Gururlandıran Başarı

İEÜ’lü gençlerden ‘lezzet’ yolculuğu

Gastronomi Akademide sezonun ilk zeytinyağı