İkinci hayatta, annelik sevinci

  • 0
  • 864
Yazı Boyutu:

Annesi Dudu Beken’den (46) nakledilen karaciğer parçasıyla 11 Ağustos 2010’da yeni bir yaşama başlayan Sevilay Demirel, doktorların “doğurma ölürsün, hamilelik için en az üç yıl geçmeli”  uyarılarına karşın anne olma sevdasından vazgeçmedi. Naklin üzerinden iki yıl geçmeden hamile kalan genç kadın ölümü göze alıp 2 Ocak 2013’te anne oldu, kızı Duru’yu dünyaya getirdi. Erken hamilelik ve doğumun hayatını riske soktuğunu bildiğini belirten Seval Demirel, “Sürpriz hamilelik oldu. Ölürüm de bebeğimden vaçgeçmem dedim, iyiki de göze almışım. Bu güzel şey için riske girmeye değermiş” dedi.
 
MUCİZE HAYAT- MUCİZE BEBEK
Anne olma tutkusuyla ölüme meydan okuyan Seval Demirel’in ilginç yaşam öyküsü şöyle; Ailesiyle Aydın’da yaşarken İzmirli DDY’da çalışan Hüseyin Demirel (37)  ile nişanlanan Seval Beken evlilik hazırlıkları yaparken rahatsızlandı. Boğazında tıkanma şikayetleri ile gittiği Aydın Devlet Hastanesi’nde polen alerjisi sanıldı, tedavi gördü. Rahatsızlık tekrarlayınca İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi’ne sevk edilen Seval’e burada kan kanseri, dendi. Kan değerlerinin aşırı düşmesi sonucu koyulan tanının yanlış olduğu anlaşıldı, bu kez Seval’e hepatit B’ye bağlı karaciğer sirozu olduğu bildirildi. Seval, iki yıl sonra kendi isteğiyle Ege Üniversitesi Hastanesi’nde takip edilmeye başlandı. Evlenip İzmir’de kurduğu yuvada bebek hasreti yaşamaya başlayan Seval bu süreçte hamile kaldı ancak 2006’da sürpriz bir hamilelik yaşadı. Ancak karaciğer enzimleri kötüydü, doktorlar “seni doğumda kaybederiz” deyince zorunlu olarak hamileliği sonlandırıldı. Siroza bağlı olarak dalağı büyüyen genç kadının anne olma şansı giderek zayıflarken, Seval Demirel’in evlat özlemi ve isteği daha da arttı.  Nakil için 4-5 yıl daha bekleyebileceği söylenen genç kadın, nakil olmadan doğurma şansının kalmaması üzerine kararını değiştirdi. Seval Demirel karaciğer nakli için sevk edildiği İzmir Kent Hastanesi’nde annesinden hayat buldu. Seval Demirel’e, annesi Doç. Dr. Murat Kılıç. Doç. Dr. Murat Zeytunlu, Prof. Dr. Mehmet Alper, Opr. Dr. Cihat Yılmaz, Opr. Dr. Zafer Önen ve Dr. Onur Duygu’dan oluşan ekip tarafından annesi Dudu Beken’den alınan karaciğer parçası nakledildi. 11 Ağustos 2010’da gerçekleşen nakille, Seval Demirel kapılarını annesinin açtığı yeni bir hayata başlarken, “Nakille ulaşmak istediğim iki şey vardı, biri hastalıktan kurtulmak, ikincisi ise anne olmak” dedi ve şunları söyledi:
 
LÖSEMİ ÇIKMAYINCA SİROZ’A RAZI OLDU
“Lösemi tanısından sonra siroz denilince çok sevindik. Kanser değildim, siroz bana kolay bir hastalık gibi gelmişti. Sirozla yaşayıp gidiyordum. Ancak dalak büyümesi sorundu. Dalağımın alınması için başvurduğum Doç. Dr. Murat Zeytunlu, dalağın alınmasının ileride karaciğer nakli yapıldığında hayati tehlikeye yol açacağını söyledi. Ben de daha erken hastalıktan kurtulmak için nakil kararını öne aldım. Annem bana yeniden hayat verdi. Doktorlar nakilden sonra hemen hamile kalmamın büyük risk olduğunu söyledi. Hamilelik için en az üç yıl beklemem önerildi. Ben de bu uyarıyı dinleyecektim ama sürpriz hamilelik gelişti. Eşim, hayatımı riske atmamamı, gerekirse bebeğin alınmasını önerdi. Ama ben bu bebeği çok istiyordum. Beni caydırmak isteyen de çok oldu. Tehlikeli olduğunu biliyordum ama vazgeçemezdim. Eşim, nişanlıyken hastalığım çıktığında beni bırakabilirdi. Hatta ayrılalım, benim hastalığımla, hastanelerde uğraşma dedim. Ama kabul etmedi. Nakil sonrası bana bebek gibi baktı, ‘senin yeniden doğumuna tanık oldum’ dedi. Bebek konusunda ısrar etmedi, hatta vazgeçmemi istedi. O yüzden eşim babalığı çok hak etti. Kızım Duru 2 Ocak’ta 8 aylık dünyaya geldi. Bu güzel şey için riske girmeye değermiş. Annelik çok güzel ve duygularım anlatılmaz ancak yaşanır.”
Öte yandan nakille hayat bulan eşini çok sevdiğini, onu kaybetme korkusunu defalarca yaşadığını belirten Hüseyin Demirel, “Eşim bir doğurdu, ben kaç doğurdum bilmiyorum. Mutlu bir çifttik şimdi daha da mutluyuz” dedi. Anne Dudu Beken ise, kızına yeniden hayat vermenin mutluluğu yaşadığını belirtirken, “Kızım bin bir güçlükle anne oldu. Evlat başka bir şey, o da anne olmak istedi, şimdi bu duyguyu yaşıyor” diye konuştu.
 
HAMİLELİĞİ ÇOK RİSKLİYDİ
Karaciğer nakil ekibinden Opr. Dr. Cahit Yılmaz, Seval Demirel’in kendilerine anne olma niyetiyle başvurduğunu vurguladı ve şunları söyledi:
“Hastamız nakil sonrası anne olma ihtimalini öğrenince nakil kararını aldı. Nakil sonrasında hinsanlar normal hayatlarına dönüyor günde birkaç ilaç alma dışında. Ama biz gebe kalmalarını nakilden 2-2.5 yıl geçtikten sonra öneriyoruz. Çünkü hamilelik karaciğerin yükünü artıran bir olay.  Bebeğin bu vakada şans faktörü devreye girdi. Karaciğer yetmezliğine de girebilirdi, riskliydi. Bu bebek hızlı geldi, sürpriz oldu. Ama sonu güzel oldu. Annenin takipleri bizde devam ediyor sorun yok, bebek de iyi.”

YORUM YAZ
Diğer Haberler

KOAH’lılara tıbbi kontrol uyarısı

Akıllı ilaç farkı

Diyabetin Farkında Olalım, Kendimizi ve Sevdiklerimizi Koruyalım

“Peygamber sünneti” neştersiz düzelmez