İnme, Covid-19’dan daha ölümcül

Nörolog Nigar Ahmadova, halk arasında felç de denilen inme nedeniyle dünyada her 4 dakikada bir kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Her 40 saniyede bir kişinin inme geçirdiğini, inmenin yetişkinlerde birinci “özürlülük” nedeni olduğunu kaydeden Uzm. Dr. Ahmadova, “günümüzde inme, Covid 19’dan daha ölümcül bir hastalık. İnme geçirmemek için değiştirilebilir risk faktörlerini değiştirmeliyiz” dedi.

  • 0
  • 1.543
İnme, Covid-19’dan daha ölümcül
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Kent Sağlık Grubu’na bağlı Kent Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Nigar Ahmadova bir beyin damar hastalığı olan inmenin hem dünyada hem ülkemizde ciddi bir halk sağlığı sorunu haline geldiğine dikkat çekti. Dünyada ölüm nedenleri arasında ilk üçte yer aldığını vurgulayan Uzm. Dr. Ahmadova hastalık bulgularını; “Ani gelişen güçsüzlük (el, kol, bacak veya yüzde), konuşma bozukluğu, baş dönmesi, denge kaybı, çift görme veya görme kaybı vb.” olarak sıraladı. Bu belirtilerden birinin ortaya çıkması halinde hemen acil servise başvurulması gerektiğini kaydeden Uzm. Dr. Ahmadova, şöyle konuştu:

TEDAVİ EN KISA ZAMANDA BAŞLAMALIDIR
“Nörologlar olarak bir inme vakasında ‘zaman beyindir’ ilkesiyle hareket edilmesi gerektiğini söyleriz. Çünkü inme tedavisinde en önemli faktör tedaviye en kısa zamanda ulaşabilmektir. Kaybedilen her dakikada beyin hücreleri kaybedilir. Zaman kaybı, beyin kaybıdır. En kısa zamanda acil servise başvuran inme hastasının sekelsiz veya az sekelle iyileşme ihtimali daha yüksektir. Vaktinde bulgularını tanımak, doktora başvurmak ve tedavi seçeneklerini uygulamak önemlidir. Acil servise başvuran hastalarının çoğunda karşılaştığımız ‘başından soğuk su dökmek, yatınca düzelir, diye düşünmek, soğan koklatmak’ gibi müdahalelerin hiçbir yararının olmadığı da bilinmelidir.”

İNME ÖNLENEBİLİR VE TEDAVİ EDİLEBİLİR
İnmenin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun altını çizen Nörolog Ahmadova, “Günümüzde inme, Covid 19’dan daha ölümcül bir hastalık. İnme geçirmemek için değiştirilebilir risk faktörlerini değiştirmeliyiz” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İnme geçirmemek için hayatımızda olumlu yönde yapabileceğimiz değişiklikler var. Bu değişiklikler hastalıktan korunmak için en iyi yöntemdir. İnme için değiştirilebilen risk faktörleri: Hipertansiyon, şeker hastalığı, obezite, düzgün olmayan beslenme alışkanlıkları, sigara, aşırı alkol tüketimi, hareketsiz yaşam, yüksek kolesterol düzeyi, kalp ritim bozukluğu hastalıklarıdır. Meyve sebze ağırlıklı beslenme, haftada en az 4 saat tempolu fiziksel aktivite yapmak (tempolu yürüyüş en iyi örnek), günlük tansiyon takibinin yapılması gibi alışkanlıklar ve sigara içmemek bizi hasta olmaktan korur.”

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Donmuş gıdayı buzdolabında çözdürün

Gözünüzü Sık Kaşıyorsanız Dikkat !

Sağlığa adanan yenilikçi hizmetler

Sağlıkta öncüyüz

Mavi Halka Etkinliği Gerçekleştirildi

Organ Bağışı Haftası’nda üç hastaya umut oldu