İZBAŞ'ta dev yatırımlar yılı

Uluslararası ölçekte şirketlere yaptığı ev sahipliği ile İzmir ve Türk ekonomisi için değer yaratan İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ), küresel ekonomideki resesyon ve Türkiye’nin ihracat pazarlarındaki daralmaya rağmen 2023 yılını 1 milyar 221 milyon dolar işlem hacmi ve 548 milyon dolar ihracat ile tamamladı. İZBAŞ’ın yüzde 90 seviyesinde doluluk oranına ulaştığına dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, Bölgeye yeni yatırımcı çekerken önceliklerinin yenilenebilir enerji sektörüne ana ve yan sanayi üretimi yapan firmalar olduğunu vurguladı.

  • 0
  • 547
İZBAŞ'ta dev yatırımlar yılı
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Uluslararası ölçekte şirketlere yaptığı ev sahipliği ile İzmir ve Türk ekonomisi için değer yaratan İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ), küresel ekonomideki resesyon ve Türkiye’nin ihracat pazarlarındaki daralmaya rağmen 2023 yılını 1 milyar 221 milyon dolar işlem hacmi ve 548 milyon dolar ihracat ile tamamladı.
İZBAŞ’ın yüzde 90 seviyesinde doluluk oranına ulaştığına dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, Bölgeye yeni yatırımcı çekerken önceliklerinin yenilenebilir enerji sektörüne ana ve yan sanayi üretimi yapan firmalar olduğunu vurguladı.

DEV YATIRIMLAR 2024’TE
Türkiye’nin en iyi çalışan ve en yüksek ölçekte katma değer yaratan serbest bölgeleri arasında yer aldıklarının altını çizen Sevimli, Avrupa’nın en büyük rüzgâr türbin kanadı fabrikasına ev sahipliği yapan İZBAŞ’ın, yenilenebilir enerji sektörünün ekipman üretiminde bir kümelenme merkezi olma yolunda ilerlediğine işaret etti.

İnşaat süreci devam eden yatırımların, 2024 yılında devreye alınacağını sözlerine ekleyen Eyüp Sevimli şu değerlendirmeyi yaptı:
“Dünyanın en önde gelen bağlantı elemanları ve endüstriyel işleme sistemleri üreticisi Böllhoff’un fabrika inşaatı başladı. Teknoloji ve sermaye yoğun bu dev yatırımda rüzgâr enerjisinden otomotive, havacılıktan beyaz eşyaya kadar pek çok sektöre özel üretimler yapılacak ve üretimin tamamı şirketin Fransa’daki fabrikasına ihraç edilecek. Yatırım amaçlı görüşme yaptığımız çok sayıda yerli ve yabancı sermayeli şirket var. Doluluk oranı yüzde 90 seviyesine ulaşan Bölgemizde yeni yatırımlar için çok kısıtlı alan kaldı. Bu nedenle yatırım taleplerini değerlendirirken pek çok kriteri dikkate alıyoruz.”
Yatırımcıların talep ve beklentilerini en iyi şekilde anlayıp, hızlı çözümler üretebilecek profesyonellerden oluşan güçlü bir yapılanmaya ve hizmet kadrosuna sahip olduklarını hatırlatan Sevimli, ev sahipliği yapacakları yatırımların Türk ekonomisine etkisi, kullandığı teknoloji, yaratacağı katma değer ve ihracat potansiyelinin öncelikli değerlendirme kriterleri arasında yer aldığını söyledi.

YOL SORUNU ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR
Üretimi, istihdamı, ihracatı her geçen yıl artan; Avrupa’nın en büyük rüzgâr türbin kanadı fabrikasına ev sahipliği yapan İZBAŞ’ın Kuzey Ege Otoyolu ve İzmir Çevreyolu’na ulaşım sorunu ise acil çözüm bekliyor. 16 kilometre mesafedeki İzmir çevreyoluna Seyrek Kavşağı’na kadar uzanan tek şeritli yol, gün içerisinde yoğun araç trafiğine sahne olurken, İZBAŞ’ta üretilen dev rüzgâr türbini kanatlarının İzmir ve Aliağa limanlarına ulaşımında da sıkıntı yaratıyor.
İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, uzunluğu 80 metreyi aşan kanatların, çevreyoluna ulaşımında yaşadıkları sorunun çözümü için yetkilileri defalarca göreve çağırmalarına rağmen, bugüne kadar sonuç alamadıklarını belirtti.

Konuyla ilgili tüm kurumlarla iletişim halinde olduklarını, son olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu ve İzmir Valisi Süleyman Elban’a kapsamlı bir rapor sunduklarını kaydeden Sevimli, “İzmir’imizi çok iyi bilen, tanıyan, uzun yıllar Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü görevini başarıyla ifa eden Sayın Bakanımızın bu önemli sorunu çözeceğine yürekten inanıyoruz.” dedi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Cennet meyvesi kuru incirde sezonun ilk yarısında ihracat yüzde 21 arttı

Çevreci yatırımlarıyla Avrupa yeşil mutabakata uyumu arttırıyor

Milyonlarca kiraz ağacı ihracat rekoru kırmak için 1 hafta önceden meyvelerini verdi

ultani çekirdeksiz kuru üzümünün ihraç fiyatı dolar bazında yüzde 29 arttı

Hem Gemilerini Hem Filosunu Büyütüyor

Tarımsal üretimin stratejik önemi artıyor

Arşiv