İzka İzmir’le bütünleşti

  • 0
  • 1.410
Yazı Boyutu:

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Ergüder Can, yasal düzenlemeyle yerel yönetimlerden almaları gereken mali destek noktasında büyük destek sağladıklarını, ajansın yerelle bütünleşmesinde başarı sağlandığını söyledi.
İZKA ve Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesinin ortaklaşa düzenlediği sohbet toplantısında konuşan Genel Sekreter Can, Türkiye için çok yeni bir model olan kalkınma ajansları konusunda İzmir'in öncülük eden kentler arasında yer aldığını, ülke çapında kurulan bir çok ajansın İzmir Kalkınma Ajansı deneyimlerini takip ettiğini ifade etti.
Ajansın başarılı olabilmesi için her şeyden önce yerelle bütünleşmesinin gerekli olduğunu dile getiren Can, proje teklif çağrılarına gösterilen ilginin sevindirici olduğunu dile getirdi.
Yerelle bütünleşmenin diğer bir göstergesinin de kaynak noktasında ortaya çıktığına dikkati çeken Can, şöyle konuştu: ''İzmir'deki tüm belediyelerin İZKA'ya belli oranda kaynak aktarması gerekiyor. Çalışmalarımızı yürütebilmemiz için gereken kaynağın aktarımı konusunda belediyelerin büyük desteğini alıyoruz. Her belediye için belirlenmiş bir pay var. Almamız gereken kaynağın yüzde 87'sini topluyoruz. Diğer kalkınma ajanslarının durumuna bakınca bu gayet iyi bir orandır. Bu oran, ajansın kentle bütünleştiğinin göstergesidir. Yerelin sahiplenmesi, bize mutluluk veriyor, bize daha fazla sorumluluk yüklüyor. Bununla birlikte bizden bir şeyler bekleniyor. Bunun farkında olarak arkadaşlarımız fedakarca çalışıyor. Eğer güzel şeyler yapabiliyorsak ne mutlu, yapamıyorsak 'daha güzel yapanlar gelsin' diyoruz.''
Turizm ve Tarım Mali Destek Programlarında başvuruların son günlere kalacak gibi gözüktüğünü belirten Can, bu programlara geçen dönemde açılan programlara göre daha az katılım beklediklerini, geçen yıl açılan Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı'nın geniş bir alanı kapsaması nedeniyle yüksek katılım gerçekleştiğini söyledi.
İZKA'nın yeni hizmet binasıyla ilgili Pasaport semtindeki DMO binasının tahsisi konusunda Özelleştirme İdaresi'nden talepte bulunduklarını ancak sadece bir parselinin kendilerine verildiğini, ikinci parselin de tahsisi için çalışma yürüttüklerini anlatan Can, projeye kısa sürede başlamak istediklerini ifade etti.
 
Yerli yatırımcıya da hizmet 
İZKA'nın yürüttüğü yatırım çekme ve kentsel pazarlama stratejisi geliştirme çalışmaları hakkında da bilgi veren Can, sadece yabancı yatırımcılara hizmet vermediklerine işaret ederek İzmir'de yatırım yapmaya karar vermiş tüm firmaların kendilerine başvurması halinde izin ve ruhsat işlemlerini tek elden yürütebileceklerini kaydetti. Bu hizmetlerin ücretsiz olduğunu, girişimcilerin bu fırsattan yararlanması gerektiğini dile getiren Can, yeni hizmet binasında yatırımcılar için ofis de açmayı planladıklarını kaydetti.
Kentsel pazarlama tanıtım stratejisi için çıktıkları ihale sonucu bu konuda uluslararası başarı kaydetmiş firmalardan oluşan bir konsorsiyumla sözleşme imzalama aşamasına geldiklerini ifade eden Can, ''İzmir Marka Kent Stratejik Planı, 2013 yılına kadar kısa vadeli, 2017 yılına kadar orta vadeli hedef ve eylemleri içerecek. Kentsel dönüşümle ilgili yaratıcı, yenilikçi fikirleri, yatırımcı ağları oluşturmayı, kentin bir cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacak anıtsal yapı önerilerini, aday olunacak uluslararası etkinlik önerilerini içerecek. Nisan ayında sözleşme imzalandıktan sonra 4 ayda hazırlanarak kamuoyuna sunulacak. Bundan sonrası İzmir'deki tüm kurumların işbirliğiyle bu stratejiyi uygulamak. Önemli olan plana tüm kentin sahip çıkmasıdır. 'İzmir marka olsun' diyoruz. Herkes farklı yöntemler üzerine gitmesin. Tek bir görüş ve hedef haline getirelim, herkes o hedefe yürüsün istiyoruz.''
Can, 2009'da 3 yatırım projesiyle 50 milyon dolar civarında yatırım çektiklerini, bu yatırımlarla 700 kişilik istihdama ulaşılacağını ifade ederek 2010 yılı için de görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.
EMD İzmir Şubesi Başkanı Tolga Albay ise kalkınma ajanslarının yeni bir kalkınma modeli olduğunu ve bu ilkin de İzmir'de gerçekleşmesinin önemli olduğunu belirterek, ''Ekonomi muhabirleri olarak İzmir'in kalkınması noktasında elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Adında İzmir ve kalkınma geçen kurumlara destek olmaktan başka bir düşünce tarzımız olamaz'' dedi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

En büyük 500 sanayici şirketin 131 tanesi Egeli

Aile Şirketlerinde Yönetim Kurullarını Gençleştiriyoruz

2026'da 2 milyar dolar

Körfez Geçişi Çağrısı

Japon devi Torbalı dedi

Mutlu Esbaş’lıların sesi Lüksemburg’dan yankılandı