İzmir'deki güçbirliğine takdir Hisarcıklıoğlu’nu duygulandırdı

  • 0
  • 979
Yazı Boyutu:

İzmir'de TOBB'a bağlı 3 Oda, takdir kazanan bir işbirliğiyle gerçekleştirdiği “İzmir Ekonomisi 2008 Yılı Ödül Töreni”yle büyük takdir topladı. İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası'nın İzmir Vergi Dairesi işbirliğiyle düzenlediği  ödül töreninde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İzmir’in Türkiye'de bir ilki  gerçekleştirdiğini, İzmir’deki üç kurumun bir araya gelerek ortak tören düzenlediğini, bundan dolayı başkanların nezdinde tüm oda yönetici ve üyelerinin alkışlanması gerektiğini söyledi.Hisarcıklıoğlu, “Bu birlik Türkiye'ye çok iyi bir örnek olmalı” dedi.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen görkemli törene İzmir Milletvekilleri Tuğrul Yemişçi, İsmail Katmerci, Mehmet Ali Susam, Erdal Sipahi, Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci ile birlikte İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TOBB Başkan Vekili ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olan Bülent Koşmaz ile üç odanın üyeleri ve iş dünyasından çok sayıda sima katıldı.
2008 yılında Gelir Vergisi'nde İzmir rekortmeni olan Lucien Arcas ile Kurumlar vergisi rekortmeni Philsa adına Kurumsal İletişim Yöneticisi Arzu Amirak'a ödüllerini İzmir Valisi Cahit Kıraç verdi. İlginin yoğun olduğu törende 2 bine yakın ödülün dağıtıldı.

Lucien Arkas, Erkan Çerçioğlu ve Nail Özkardeş Gelir vergisinde ilk 3, Philsa, JTİ ve İDÇ ise Kurumlar vergisinde ilk 3’e girdi.

Türkiye'deki 12 marka kentin başarı göstermiş se bunun temelinde vali, belediye başkanı, milletvekilleri ve sivil toplum beraberliği bulunduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, İzmir'in bunu sağladığını gördüğünü ve gelecekte büyük atılım yapacağını gösterdiğini anlattı.
Birlikte hareket etmenin aynı dili konuşmaktan değil aynı duyguyu paylaşmaktan geçtiğine dikkat çekerek, “İzmirlilerin aynı duyguyu paylaştığını gördüm ve gururlandım. İzmir’in bugünden daha üstün ve daha ötede işler yapacağını hep birlikte göreceğiz ve bunlar sadece İzmir'in değil Türkiye'nin başarısı olacak. Oda Başkanlarıyla bu birlikteliğin yaratılmasında emeği olan Vali Kıraç ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu  kutluyorum" dedi.

Konuşmasında ülke ekonomisini de değerlendiren Hisarcıklıoğlu Türkiye’de kayıtlı ekonomiye geçmeden demokrasi kalitesinden bahsetmenin uygun olmadığını belirterek, sistemin kokuşmuş, bitmiş olduğunu ve yeniden tasarlamak gerektiğine dikkat çekti.
Törende konuşan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise şirketler için 2010 yılının pansuman yılı olacağını, bu dönemde vergi indirimleri beklerken vergi ve diğer girdilere yapılan zamlarla morallerinin bozulduğunu açıklayan Ekrem Demirtaş, hükümetten basit usulde vergilendirmenin kaldırılmasını, asgari ücretin vergiden muaf tutulmasını istediklerini söyledi. Diğer vergilerinde düşürülmesini, gelir elde ederken yapılan tüm harcamaların gider olarak yazılmasını beklediklerini ekledi.

Son 1.5 yılı mevcutları kaybetme korkusuyla atıl halde geçirdiklerine işaret eden EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, oysa ki böylesi kaygılar  yerine arkalarına bakmadan yol haritalarını belirlemek zorunda olduklarını vurguladı. Bu süreçte hükümetin özel sektörü teşvik etmesi gerektiğini dile getirerek önlerindeki engellerin kaldırmasının büyük önem taşıdığını belirtti.

Vergi tahsilatı konusunda İzmir'in geçmişten bu yana bilinçli bir kent olduğunu söyleyen  İzmir Valisi Cahit Kıraç, geçen yıl da gerçekleşen tahsilat oranıyla Kocaeli ve İstanbul'dan sonra üçüncü sırada yer aldığını anlatırken İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise dolaylı vergilerin genel vergiler içindeki payının azaltılması gerektiğini söyleyerek Türkiye'nin birlik ve beraberlik içinde üretme anlayışıyla hızla kalkınacağına inandığını açıkladı.

İzmir Vergi İdaresi Başkanı Mustafa Bulut ise ekonomiye ilişkin verilere bakıldığında son çeyrekte bir toparlanmanın gözlendiğini, 2010 yılı için daha umutlu olduklarını, 2010 yılı bütçesindeki vergi geliri hedeflerine rahatlıkla ulaşacaklarına inandıklarını dile getirdi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

KDV iadeleri ortalama 17 günde sonuçlandırılıyor

Tütün sektöründen 6 ayda 451 milyon dolar ihracat

Çinli otomotiv devi BYD otomotivcileri sevindirdi

Z kuşağı en çok fıstık, badem ve ceviz tüketiyor

Sofralık üzümün ihracat yolculuğu 11 Temmuz’da başladı

Çiftçiyi tarım fuarı heyecanı sardı