İzmir’den ‘Uzak Doğu’ya kariyer fırsatı

Öğrencilerine sunduğu eğitim imkanlarını geliştirmek amacıyla 203 üniversiteyle uluslararası anlaşma imzalayan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), Uzak Doğu’da da gençlere kariyer fırsatları yarattı.

  • 0
  • 249
İzmir’den ‘Uzak Doğu’ya kariyer fırsatı
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Öğrencilerine sunduğu eğitim imkanlarını geliştirmek amacıyla 203 üniversiteyle uluslararası anlaşma imzalayan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), Uzak Doğu’da da gençlere kariyer fırsatları yarattı. Japonya ve Çin’in yanı sıra Güney Kore’nin en iyi eğitim kurumlarından Hallym Üniversitesi ile de öğrenci değişimi için iş birliği bulunan İEÜ, attığı bu adımın karşılığını kısa sürede aldı.
İEÜ İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü 2023 yılı mezunu Aybüke Cihan, Hallym’de eğitim gördükten sonra ‘İngilizce dilbilim’ alanında yüksek lisans yapmak için Kore Üniversitesi’nden kabul aldı. Yüksek not ortalaması, İngilizce ve Korecedeki başarısıyla dikkat çeken Cihan, yaşıtları arasında öne çıkarak yurt dışı hedefine ulaştı. Aynı bölümde okuyan üçüncü sınıf öğrencisi Onur Ege Türksal da yine Güney Kore’de eğitim alma imkanına kavuşarak farklı kültürleri tanıdı, yabancı dilini ve çevresini geliştirdi.

KÜLTÜRÜNÜ VE İNSANLARINI ÇOK SEVDİM
Mart ayında Güney Kore’ye gideceğini ve çok heyecanlı olduğunu belirten Aybüke, “Hedeflerim arasında yüksek lisans yapmak hep vardı. Ancak İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde eğitimime başladığımda, ‘Bir gün Güney Kore’ye giderim’ diye hiç düşünmemiştim. Üniversitemizin, Hallym Üniversitesi ile yaptığı anlaşma, bir anlamda tüm kariyer hedefimi, hayatımı değiştirdi. Küçüklüğümden beri Uzak Doğu kültürüne ilgi duyardım, bölgeyi merak ederdim. Bunun üzerine öğrenci değişim programıyla Güney Kore’ye gitmeye karar verdim ve başvurumu yaptım” dedi.

GÜNEY KORE’DE YAŞAYABİLİRİM
Cihan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kabul aldıktan sonra 4 ay kaldığım Güney Kore’yi çok sevdim. İnsanların yaklaşımını ve kültürlerini, kendime çok yakın buldum. ‘Keşke bitmese’ dediğim, çok keyifli bir dönem geçirdim. İngilizcem zaten çok iyiydi, burada Koreceyi de ileri seviyede öğrendim. Bunların da etkisiyle yüksek lisansımı Kore Üniversitesi’nde yapmaya karar verdim. Şimdiye kadar yaptığım çalışmalarım, not ortalamam, İngilizce ve Korecedeki seviyem detaylıca incelendi. Sonunda yüksek lisans için kabul almayı başardım. Zaman ne gösterir bilemiyorum ama hayatıma Güney Kore’de devam edebilirim.” Aybüke, Türkiye’yi çok merak eden arkadaşı Seokhwan Jeong’u da misafir etti. Jeong’a İEÜ’yü ve İzmir’in tarihi noktalarını gezdiren Aybüke, Güney Kore’de ülkemize yoğun bir ilgi ve sevgi olduğunu da sözlerine ekledi.

UNUTULMAZ BİR DENEYİMDİ
İEÜ İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Onur Ege Türksal da öğrenci değişim programıyla Güney Kore’deki Hallym Üniversitesi’ne giden gençler arasında yer aldı. Güney Kore deneyiminin çok iyi geçtiğini ifade eden Türksal, “Ben de Güney Kore’de yaklaşık 4 ay kaldım. Hallym’de, farklı ülkelerden çok sayıda genç eğitim görüyor. Onlarla tanıştım, bol bol sohbet ettim. Güney Kore’yi gezme şansını da yakaladım. Benim için her açıdan unutulmaz bir dönemdi” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Gıda ve tarım uzmanları İzmir’de buluştu

DEÜ'de Bahar Şenliği Coşkusu

Habercilik ruhu mazeret dinlemez

Entegrasyon Değil Bütünleşme

İleri Yaşta Egzersiz ve Spor Sempozyumu

Turizm Fakültesinde mezuniyet coşkusu

Arşiv