YUKARI

İzmir Devlet Tiyatrosu seyircisine merhaba demeye hazırlanıyor!

İzmir Devlet Tiyatrosu “5 Yeni Oyun”, “Kamyon Tiyatrosu Projesi”, “Tiyatro Müzikleri Resitali” ile seyircisine merhaba demeye hazırlanıyor!
İzmir Devlet Tiyatrosu seyircisine merhaba demeye hazırlanıyor!
14 Temmuz 2020 0 yorum 387

İzmir Devlet Tiyatrosu “5 Yeni Oyun”, “Kamyon Tiyatrosu Projesi”, “Tiyatro Müzikleri Resitali” ile seyircisine merhaba demeye hazırlanıyor!

İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Levent Ulukut, zorunlu ara verdikleri Tiyatro Sezonuna yoğun oyun hazırlıkları ve turnelerle hızlı bir giriş yaptıklarını belirterek, haziran ayı itibariyle iki yeni oyunun provalarına başlayan İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçılarının, seyircisine kavuşmak için gün saydığını ve  yeni projeler ile de seyirciyi heyecanlandıracaklarını aktardı.

2020-2021 Sezonunun ilk oyunu olması planlanan ve Haziran ayında provalarına başlayan Yasmina Reza’nın kaleme aldığı, Tayfun Erarslan’ın yönetmenliğini üstlendiği “Vahşet Tanrısı” adlı oyunumuz provalarına devam etmektedir. Oyunda başlıca rolleri Özlem Başkaya, Ali Hakan Beşen, Canan Erener Şen ve Mustafa Çolak paylaşıyor. Eylül 2020 Konak Sahnesi’nde prömiyer yapacak olan Vahşet Tanrısı; henüz ilkokula giden iki öğrencinin sopalı, yumruklu kavgasını medeni bir şekilde çözmek isteyen iki ailenin bir araya gelince hiç de göründükleri kadar medeni olmadıkları ortaya çıkması sonucu oluşan bir dizi trajikomik olaylar zincirini işlemektedir.

Sam Bobrick’in kaleme aldığı, M. Sadık Yağcı’nın yönetmenliğini üstlendiği Devlet Tiyatrolarında ilk kez sahnelenecek olan “İki Bekar” adlı oyunumuz Eylül 2020 tarihinde Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi’nde seyircileriyle buluşacaktır. İki Bekar; takıntılı bir kadının peşine düştüğü bir adamı çileden çıkaracak şekilde takip etmesi sonucu, adamın giderek kadına alışması ve hayatını onsuz geçiremeyecek hale gelmesini konu alan oyunun başlıca rollerini Burcu Aksakal ve Serkan Kunter paylaşmaktadır.

Gökhan Erarslan’ın yazdığı, Ebru Nil Aydın’ın yönetmenliğini üstlendiği 2020-2021 Tiyatro Sezonunun üçüncü yeni oyunu olması planlanan “Cahide” 29 Eylül 2020 tarihinde tiyatroseverlere merhaba demeye hazırlanıyor. Cahide Sonku’nun hayatını biyografik biçimde ele alan oyun, sanatçının hızla yakaladığı şöhrete karşın ödediği bedelleri gözler önüne sermektedir. Oyunun başrolünü Güldeniz Türküstün Eltepe üstlenmektedir.

Hristo Boyçev’in kaleme aldığı, Gürol Tonbul’un yönetmenliğini üstlendiği sezonun yeni oyunlarından olan “Titanik Orkestrası” adlı oyunun çalışmalara başlamasıyla İzmir Devlet Tiyatrosu 2020-2021 Tiyatro Sezonunda dördüncü yeni oyunuyla seyircinin karşısına çıkacaktır. Oyun, bir tren istasyonunda yaşayan evsiz insanların yaşamlarının Hari adlı bir illüzyon ustasının gelişiyle değişmesini konu alır. Oyunda başlıca rolleri, Hakan Özgömeç, Mesure Tahir, Tamer Yılmaz ve M. Asım Tuncay Aynur paylaşmaktadır.

Boris Vian ve John Steinback’in hikayalerinden uyarlayarak yazan Gökhan Aktemur tarafından kaleme alan “Karıncalar” adlı oyunun yönetmenliğini Akif Yeşilkaya üstlenmiştir. Neden olduğunu bilmeyen bir savaştan kaçarak sevgilisine dönmeye çalışan bir askerin mayına basmasıyla içine düştüğü esaret halini konu alan oyun, savaşın etkili bir eleştirisini sunmakta, anlamsızlığına vurgu yapmaktadır.

Yeni tip koronavirüs nedeniyle temsillerine ara veren Devlet Tiyatroları, Haziran ayında başlayan “Ankara Yaz Oyunları” kapsamında seyircisiyle tekrar buluşmanın sevincini yaşarken; İzmir Devlet Tiyatrosu da Fehime Seven’in yazdığı, Seval Erözmen Kip’in yönetmenliğini üstlendiği “Türkiye Kayası” adlı oyunu ile 9-10-11 Temmuz 2020 tarihlerinde Ankara İrfan Sahinbaş Açık Hava Sahnesi’nde seyircisi ile buluştu.

Nil Ünlü Aycıl’ın yazdığı, İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Levent Ulukut’un sahneye koyduğu Kuzu Maydanoz’un Maceraları adlı çocuk oyunumuz Kamyon Tiyatro – Yürüyen Sahne projesi kapsamında başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu olmak üzere 25 il ve 57 ilçede 50 gün sürecek olan proje; Elazığ, Keban, Malatya, Yazıhan, Doğanşehir, Adıyaman, Gölbaşı, Pazarcık, Kahramanmaraş, Türkoğlu, Bahçe, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Dörtyol, Erzin, Osmaniye, Toprakkale, Adana ve Ceyhan’da 13 – 23 Temmuz 2020 tarihleri arasında küçük seyircileriyle buluşacaktır.

Pandemi nedeniyle zorunlu verilen aradan sonra Ağustos ayında yepyeni bir proje olan “Yıldızlar Altında Tiyatro Müzikleri” ile tiyatro severlerin karşısına çıkmaya hazırlanan İzmir Devlet Tiyatrosu, Bornova Kültür Merkezi’nde bir ilke imza atarak Klasik Türk oyunlarının unutulmaz müziklerini sanatçılar tarafından orkestra eşliğinde seslendirmeye hazırlanıyor.

21 Ağustos 2020 tarihinde iki sezondur büyük bir ilgiyle izlenen Kantocu Müzikalı Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Konser Salonu’nda Bodrumlu tiyatro severlerle bir kez daha buluşacaktır.

1 Eylül 2020 de perdelerini açmaya hazırlanan İzmir Devlet Tiyatrosu, sahnelerinde yeni tip koronavirüsüne karşı tüm önlemlerini alarak tiyatro severlerin karşısına çıkıyor. Sahnelerde tüm dezenfektan çalışmaları yapılmış olup, yarım kapasite oynanacak oyunlar ile de değerli tiyatro severlerin sağlığı göz önünde bulundurulacaktır.


BENZER HABERLER

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Kuşadası’nda sanat üretmekten memnunlar

28 Ekim 2020 85

Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) ile Mehmet Nuri Göçen Kültür Eğitim ve Sanat Vakfı iş birliğinde düzenlenen [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

“İzDOB”dan görkemli Kasım Etkinlikleri

27 Ekim 2020 287

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin Kasım programında yerli ve yabancı eserlerden oluşan konserlerin yanı sıra resital, bale ve anma töreni etkinlikleri de yer alıyor olacak. 17 Kasım [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Nif ile Spil Dağı’nın Hikayesi İzmir’de Sahneye

27 Ekim 2020 294

Medea Belleği, Bazı Kadınlar ve Hiç Kimse gibi kadın temalı tiyatro oyunlar ile tanınan, fiziksel tiyatro ve oyunculuk üzerine eğitim veren sanatçı Gizem Tataroğlu yeni tek [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

Ali Rıza Ertan Şiir Yarışması ödülleri sahiplerini buldu

27 Ekim 2020 287

Buca’nın Türkiye’ye mal olmuş ünlü şairi Ali Rıza Ertan, unutulmadı. Buca Belediyesi tarafından gelenekselleştirilen Ali Rıza Ertan Şiir Yarışması ödülleri [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

"Hey İzmirli" karikatür sergisi açıldı

26 Ekim 2020 583

İzmir Büyükşehir Belediyesi grafik tasarımcısı, ödüllü karikatürist Ömer Çam'ın İzmir'i konu alan çizgilerinden oluşan "Hey İzmirli" [...]

Müzik-Kültür Sanat-Edebiyat 0 yorum

İlk kitabını imzaladı

25 Ekim 2020 684

İzmir Ekonomi Universitesi Medicalpark Hastanesi Bashekim Yardımcısı Doktor Zeki Hozer “Pandemik ve Nonpandemik Yazılar” adlı kitabını İEÜ Medical Park Hastanesi Lobisinde imzaladı. İmza [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

bizimizmir-2020-10-27-1603825234937-11.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Görmek Ya Da Görmemek...

65 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Seksilik, Zekada Gizli

7 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Toksinler Ve Su

190 yazı

3

Serhan Şarman

Tarihin İçinde Bir İlçe:kula

2 yazı

4

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

bizimizmir-2020-10-27-1603826335792-reklam.jpg