İzmir’in en yenisi süper bilgisayar ile yapılıyor

Navac Yapı’nın, “Yaşamın Güzel Sanatları” sloganıyla hayata geçirdiği Nava Konak projesi için süper bilgisayarlarla deprem testleri yapıldı.

  • 0
  • 403
İzmir’in en yenisi süper bilgisayar ile yapılıyor
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Navac Yapı’nın, “Yaşamın Güzel Sanatları” sloganıyla hayata geçirdiği Nava Konak projesi için süper bilgisayarlarla deprem testleri yapıldı. PEER NGA veri bankası kullanılarak Dünya'da kayıt altına alınan 4 bin 96 kayıtlı deprem içinden seçilen, sahaya ve şartlara uygun deprem verileri kullanılarak binaya etkileri ölçüldü. Navac Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mimar Sinan Başar, "Tek bir isteğimiz var. O da bilimin ışığında İzmirlilere güvenli yaşam alanları inşaa etmek. İzmir’in en yenisi, en güzeli Nava Konak, işte bu hedefimiz doğrultusunda inşa ediliyor” dedi.

İzmir'de gayrimenkul fiyatlarındaki yükseliş ve artan konut ihtiyacı üzerine harekete geçen Navac Yapı, 5 yıldızlı bir proje hayata geçiriyor. "Her yere yakın" lokasyonuyla trafikte geçen zamanın tarih olacağı Nava Konak projesi, şehrin tam kalbinde yer alıyor. Proje; geniş balkonları, sosyal donatı alanları ve akıllı bina özellikleriyle "özel" bir yaşamın kapılarını aralayacak. Navac Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mimar Sinan Başar, İzmirliler için yaşamın sanat olduğunu belirterek “İzmir, inanılmaz kültürü ve coğrafyasıyla yaşamın en estetik halini sunuyor. Biz de İzmir’in sahip olduğu tüm güzellikleri Nava Konak'ta topladık. Nava Konak tam bir İzmir projesi" dedi.

Nava Konak’ta en üst seviye deprem önlemlerinin alındığına dikkat çeken Başar, "Şu an inşaatın 13. katındayız. En son deprem yönetmeliğine uygun olarak ayrıca tüm süreçte denetimleri en üst noktada tutarak devam ediyoruz. 2018 yılında yayınlanan “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği” kapsamındaki projemizde temele 280cm x 80cm ebatlarındaki kazıklar çakarak başladık. Taşıyıcı sistemde C40 ve C60 sınıfında betonlar kullanılarak ilerliyoruz. Projenin tamamında toplamda 5 bin 440 ton demir kullanılması hesaplandı. Ancak biz bunun 2 bin 304 tonunu zaten zemin iyileştirmede ve temelde kullanıldık” dedi. Başar şöyle devam etti:

SİMÜLASYON UYGULANDI
“Proje aşamasında öncelikle tasarım kriterlerini belirlemek amacıyla İTÜ tarafından sahaya özel 'Deprem tehlikesinin binaya etkileri' çalışması yapıldı. Daha sonra da bu kriterler esasında Dünya'da olmuş ve kayıt altına alınmış büyük depremlerin binaya olan etkilerinin görülmesi amacıyla süper bilgisayarlar aracılığı ile simülasyonlar yapıldı. Projenin her santimetresi, yapılan deprem simülasyonlarıyla elde edilen sonuçlara göre tasarlandı ve inşa ediliyor”

TÜRKİYE’DE İLK OPSİYONLU MODEL İLE KAZANDIRAN YATIRIM
Nava Konak için Türkiye’de örneği olmayan yeni bir yatırım modeli de oluşturuldu. Opsiyonlu gayrimenkul yatırım modeli olan “Yarısı Peşin, diğer yarısı için karar sizin” ile yatırımcı anında kazanmaya başlayacak. Başar “Konut fiyatlarının yükseldiği dönemde yatırımcılarımızı hem korumak hem de kazanmalarını sağlayacak bir model geliştirdik. Yarısı peşin, diğer yarısı için karar sizin kampanyası ile yatırımcılar avantajlı seçenekler sunuyoruz. 1+1’den 4+1’e kadar farklı tipteki dairelerden yarısı peşin olarak satın alan yatırımcılarımız, kalanı için sonradan karar verebilecek. Dileyen, diğer yarısını ödeyerek benzersiz bir eve sahip olacak. İsteyen de dairesinin satışını isteyerek kısa sürede kar elde edecek” dedi.

NAVA KONAK HAKKINDA
5 bin 112 metrekarelik arsa üzerinde iki bodrum ve zemin kat hariç 25 kat olarak planlanan Nava Konak’ta 174 bağımsız bölüm yer alacak. 10 adet loft daire, iki dubleks daire, 23 adet homeoffice seçenekleriyle birlikte mağazalar da yer alıyor. 1+1’den 4+1’e kadar farklı tipteki dairelere yönelik "Yarısı peşin, diğer yarısı için karar sizin" kampanyası ile lansmanı yapılan Nava Konak'ta yerden ısıtma, akıllı ev sistemi gibi hayatı kolaylaştıran teknolojiler yer alıyor. Ayrıca iki katlı, 200 araçlık kapalı otopark, misafirler için 50 araçlık ikinci bir otopark bulunuyor. Çocuklara yönelik açık-kapalı oyun alanları, yüzme havuzu, kafeler, restoran, fitness, cafe/lounge gibi özel tasarlanmış alanlar da projenin diğer özellikleri arasında bulunuyor. Ege Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi olmak üzere eğitim ve sağlık kuruluşlarına, adliye gibi kamu kurumlarına çok yakın bir noktada yer alan Nava Konak, çevre yolları bağlantısı ile de şehrin dört yanına ulaşımın kolay olduğu konumuyla dikkat çekiyor.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

158 gıda firmasının 84 tanesi hububat bakliyat yağlı tohumlar sektöründen

Üretim ve eğitimi yeniden planlamalıyız

TİM İlk 1000 Listesinde

İhracatçılar kötü gidişata dur demek istiyor

21 ihracat şampiyonunun 11’i Egeli

EGİAD’dan Ekonomi Değerlendirme Toplantısı

Arşiv