İzmir’in fitilini “Liman Arkası” ateşleyecek

  • 0
  • 1.774
Yazı Boyutu:

İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu’nda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Liman Arkası’ndaki yeni kent merkezinde zemin etüdü çalışmalarını tamamladıklarını açıklayarak, “Bu plan onaylandığı andan itibaren, bölgede 8-10 adet büyük inşaat birden başlayacak. Sadece 28 dönümlük bir yerde 300 milyon dolar civarında bir yatırım olacak. İş Bankası, Turyağ gibi şirketler yatırım için bekliyor. Oradaki patlama, İzmir için kalkınmayı da beraberinde getirecek” dedi

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nun 10. toplantısı, Tarihi Havagazı’nda gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun konuşmasıyla başlayan toplantıda kent gündemindeki konular, yatırımlar ve yapılması planlanan çalışmalar ele alındı.

DFM yetkilileri İzmir’e geliyor
Toplantıda öncelikle Çin’in dünyaca ünlü otomotiv firması DFM’nin Türkiye’ye yönelik yatırım planları ve bu yatırımın İzmir’e çekilmesi konusunda gelinen son nokta hakkında bilgi veren Başkan Kocaoğlu, firma yetkilileriyle görüşmelerin olumlu yönde ilerlediğini söyledi. Başkan Aziz Kocaoğlu, sadece DFM’nin değil pek çok Çinli yatırımcının son dönemde İzmir’e yatırım yapma konusunda istekli olduğunu belirterek, “İzmir’e otomotiv yan sanayine ivme kazandıracak bir yatırımın gelmesi hepimizi gururlandıracaktır. İzmir sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da yatırım yapılabilecek en cazip kentlerinden biridir” diye konuştu. Firma yetkililerinin önümüzdeki günlerde İzmir’e geleceğine dile getiren Başkan Kocaoğlu, “Buraya yatırımı getirmek için herkes elinden gelen bütün çabayı gösteriyor” dedi.

“Hızlı tren hava yollarına rakip olacak”
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’e hükümet tarafından yapılacak otoyol ve hızlı tren projeleri ile ilgili olarak da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la görüş alışverişinde bulunduklarını açıkladı. Başkan Kocaoğlu, hızlı tren projesinin ulaşımı dönüştürecek ve hava yollarına rakip olabilecek bir altyapı yatırımı olduğunu vurguladı.

“İnciraltı ve Yeni Kent Merkezi İzmir’i uçurur”
İnciraltı’nın planlanması konusunda da açıklama yapan Başkan Aziz Kocaoğlu, bu ayın 15’inde ve 22’sinde planlama kapsamında çeşitli kesimler ve bölge halkından bir toplantıyla görüş alınacağını söyledi. Artık İnciraltı’nın planlama zamanının geldiğini ve hatta geçtiğini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti: “İnciraltı planlanmadıkça, bu kentte çok fazla şey yapılamaz. Kent merkezinde kalan 500 hektarlık Liman Arkası ile ilgili çalışmalarımız da bitti. Zemin etütleri tamamlandı. Şu an Bayındırlık İl Müdürlüğü Afet Masası’nda. Herhangi olumsuz bir durum da çıkmadı. Zaten İzmir’in tamamında tedbir alınmadan inşaat yapmak mümkün değil. Bu plan onaylandığı andan itibaren bölgede büyük bina olarak 8-10 adet inşaat birden başlayacak. Örneğin 28 dönüm bir yerde 300 milyon dolar civarında bir yatırım olacak. Bunun dışında İş Bankası, Turyağ vs. gibi şirketler yatırım için bekliyor. Oradaki patlama, İzmir için kalkınmayı da beraberinde getirecek”

“Gediz’de görevimiz tamamlanıyor”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kurul üyelerine Gediz’in kurtarılması konusunda yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Gediz Nehri üzerinde denize dökülmeden önceki son arıtmayı 2 Nisan’da Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katıldığı törenle açtıklarını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, bu ay içinde Kemalpaşa arıtmasının da açılmasıyla kendilerine düşen görevi tamamlamış olacaklarını söyledi.

“Viyadükler limana inecek”
Başkan Kocaoğlu, geçmişte Kordon Yolu Projesi kapsamında inşa edilen ancak projenin durdurulması sonrasında atıl durumda bekleyen viyadük ayaklarının limana indirilmesi konusunda da Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu üyelerini bilgilendirdi. Projenin hazır olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, İzmir Limanı’nın özelleştirilme sürecinin tamamlanmasının ardından ihaleye çıkılacağını söyledi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da projeyi desteklediğine dikkat çeken Başkan Aziz Kocaoğlu, “Sayın Bakan viyadükleri limana indirip bu işi temizlemekten yana” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu İzmir Limanı’nın büyütülmesi ve kapasitesinin arttırılması konusunun da Bakanlığın planları arasında bulunduğunu vurgulayarak, bu projenin İzmir’in hızlı büyümesine önemli katkı sağlayacağını dile getirdi.

Aliağa-Menderes’te geriye sayım
Aliağa-Menderes hattında çalışacak trenlerden 6’sının halen Ankara-Eskişehir hattında deneme seferleri yaptığı, geri kalan 27 adet tren setinin ise direkt olarak İzmir’e getirileceğini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, hattın Güney aksındaki çalışmaların bu ay sonuna kadar tamamlanacağını, Temmuz ayına kadar da kuzeyde herhangi bir sorun kalmayacağını açıkladı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Mayıs-Haziran ayları içinde Güney aksında, Temmuz ayında ise kuzey aksında 15 dakikada bir deneme seferi yapılabileceğini müjdeledi. Açılış için ise 9 Eylül veya 29 Ekim tarihlerinden birini planladıklarını belirten Başkan Kocaoğlu, 1 milyar 150 milyon TL harcanan projenin Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olduğunu söyledi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

KDV iadeleri ortalama 17 günde sonuçlandırılıyor

Tütün sektöründen 6 ayda 451 milyon dolar ihracat

Çinli otomotiv devi BYD otomotivcileri sevindirdi

Z kuşağı en çok fıstık, badem ve ceviz tüketiyor

Sofralık üzümün ihracat yolculuğu 11 Temmuz’da başladı

Çiftçiyi tarım fuarı heyecanı sardı